Her Girişimcinin Bilmesi Gereken 5 Sosyal Medya Kuralı

Her Girişimcinin Bilmesi Gereken 5 Sosyal Medya Kuralı

1- Kaliteli İçerik Üretin

Sosyal medyada iz bırakmak istiyorsanız ilk olarak yapmanız gereken en önemli şey kaliteli içerik üretmektir. Sosyal medya pazarlama uzmanı ve The New Relationship Marketing  kitabının yazarı Mari Smith’e göre, içerik çift yönlüdür. Ya içeriğinizi kendiniz oluşturursunuz ya da diğer insanların içeriklerinde nelerden bahsettiğine bakar ve bunları paylaşırsınız.

Mari Smith’e göre bu iki unsuru dengeleyerek kullanan başarılı insanlardan biri girişimci, yazar ve yatırımcı Guy Kawasaki. Başarısının sebebi: Kendi görüşlerini diğer insanların içerikleriyle harmanlayarak takipçilerine sunmasından kaynaklanıyor. Sadece bu değil, Kawasaki ayrıca tüm zaman dilimlerinde bütün takipçilerine ulaşmak adına paylaştığı tweetleri 4 kez daha paylaşıyor.

2- Açık Olun

Sosyal medyadaki paylaşımlarınız, hedef kitlenizin anlayacağı şekilde açık ve kullanılabilir olmalıdır. Takipçilerinizin içeriğinizle ilgili soruları ve anlamadığı yerler olduğunda, onları anında cevaplamalısınız. Onları önemsediğinizi göstermeli ve bu konuda herkese eşit davranmalısınız.

3- Belirli Bir Konuya Odaklanın

Sosyal medya üzerinde bir veya birkaç konu üzerinde uzmanlaşmalısınız. Çünkü sosyal medya her sesten insanın bulunduğu oldukça gürültülü bir mecra. Bu platformda başarılı olmanın yolu ise, kendinize belirli bir konu seçip buna odaklanmanızdan geçiyor.

4- Kuracağınız İş İçin Sosyal Medyayı Kulanın

Bir girişimci için sosyal medya üzerinde zaman harcamak, daha önemli görevleri savsaklamak gibi görülebilir. Çünkü bu iş çok yoğundur, takipçileriniz paylaştığınız içeriğe liderlik etmenizi bekler. Bu yüzden kendiniz ilgilenemeyeceksiniz bile, kuracağınız iş ile ilgili bir sosyal medya şirketinden yardım almalısınız. Müşteriyle etkileşime geçmenin en kolay yolunun sosyal medya olduğu bu günlerde, girişimcilerin atlamaması gereken konulardan biri de sosyal medyadır.

5- Her Sosyal Ağın Değişik Bir Kültürü Benimsediğini Unutmayın

Facebook, Twitter, Instagram vb… bütün sosyal ağların hepsi farklı bir kültürü benimser. Bu yüzden bu platformlarda içerik oluştururken, her sosyal ağ için ayrı fikirler üretmeniz gerekir. Bu yüzden aynı içerikleri farklı sosyal ağlarda paylaşmak yerine, tüm sosyal platformlar için ayrı stratejiler geliştirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir