Hedef Kitleniz E-Mail’lerinizi Neden Okumadan Siler?

Hedef Kitleniz E-Mail’lerinizi Neden Okumadan Siler?

Şirketler e-mail pazarlama kampanyalarını daha çok insana ulaştırmak için sürekli yeni şeyler test ediyor. Gönderdikleri e-mail’lerin daha okunmadan silinmesini engellemek adına, konu satırından tasarıma kadar her şeyi geliştirmek isteyen şirketler, bunun için bincelerce şeyi test ediyor. Peki daha açılmadan silinen bu e-mail’lerin açılmama sebepleri ne hiç düşündünüz mü?

İşte size bu sebeplerle ilgili önemli ip uçları:

1- Konu satırı

İnsanları etkilemek için yalnızca bir şansınız olduğunu düşünürseniz, e-mail pazarlama kampanyalarınızın konu satırını çok iyi seçmeniz gerektiğinizi asla aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Çünkü konu satırı (subject line) alıcıların e-mail’inizi açması için kilit noktadır. Zekice hazırlanmış ve ilgi çekici konu başlıkları e-mail’lerinizin açılmasına  katkı sağlayacaktır. Ayrıca bilgilendirici başlıklarında açılma oranlarını arttırdığını göz önünde bulundurmanız gerekir. Birden fazla e-mail kampanyasında aynı başlığı kullanmak ise, markanız için risk oluşturabilir.

Çok uzun başlıklar insanlar tarafından genellikle göz ardı edilir. İçinde ”Ücretsiz” ”İndirimli” gibi kelimeler geçen konu başlıklarını ise, markanıza fayda sağlayabilir. Bu sözcükleri konu satırında tekrar etmemeniz ve konuyla ilgili detay vermeniz önemlidir.

2- Yanlış zamanlama

Zamanla e-mail pazarlama kampanyalarında en önemli faktörlerden biridir. Bu yüzden kampanyanızı hedef kitlenize, içeriğinize veya kampanyanıza göre değişik zamanlarda uygulamanız gerekmektedir. Örneğin, hedef kitleniz 09:00 – 17:00 saatleri arasında ofis içi çalışan insanlarsa, bu insanlara öğlen yemek molası verecekleri saatlerde  e-mail gönderebilirsiniz. Eğer hedef kitleniz genelde ofis dışında çalışan insanlardan oluşuyorsa, sabah erken saatlerde ya da iş bitiş saatlerinde e-mail gönderirseniz, e-mail açılma oranlarınızı arttırabilirsiniz.

En uygun zamanı saptamanız için kampanyalarınıza A/B testi uygulamanız gerekir. Örneğin, hedef kitlenize benzer e-mail’leri günün 4 farklı saati gönderin. Testin en etkili olduğu zamanı ölçmek için testi birkaç kez çalıştırın. Bu uygulamalardan sonra kitlenizin e-posta kampanyalarınızı açtığı en uygun zamanı göreceksiniz.

3- Spam

Spam filtresi sunucuya gelen e-mail’leri bir süzgeçten geçirir ve bu filtreye takılan e-mail’ler otomatik olarak spam klasörüne düşer. Spam filtrelerine takılmamak ve bu filtrelerin nasıl çalıştığını anlamak için bazı kurallara dikkat etmeniz gerekir.  İşte spam filtresine takılmamanız için yapmanız gerekenler kurallardan bazıları:

  • Fazla ünlem işareti kullanmak!!!!
  • TÜM HARFLERİN BÜYÜK HARF OLMASI
  • Kırık link ve görüntüler ile özensiz HTML
  • ”Ücretsiz” ”Bedava” şeklinde kelimeler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir