Hayatımız YouTube’da Geçiyor

Hayatımız YouTube’da Geçiyor

”Eskiden büyüklerimiz bize: ”Çok televizyon izleme.” ”Alimallah bağımlılık yapar evladım.” ”Aptal kutusu bu” gibi nasihatlar verirdi.

Ama biz bu nasihatleri dinler miydik?

Tabii ki hayır.

Dinlemedik, ne yaptık peki?

Evin her odasına TV almaya başladık. (Bu arada çok uzak tarihlerden bahsetmiyorum, 90’lardayız şu an.)

Sonrası malum…

Bilgisayardı, internetti, sosyal medyaydı, akıllı telefondu derken, ipin ucu iyice kaçtı. Tek ekrana bağlandığımız ve aile büyüklerinin bizi eleştirdiği dönemler son buldu.

Sürpriz!

Tek ekranda neymiş… Artık en az 2-3 ekrana birden kilitleniyoruz. Bir tarafta TV açık, bir tarafta bilgisayarımız, bir tarafta da aman sosyal medyadan gelen bildirimleri kaçırmayayayım diye telefonlarımız sürekli elimizde.

Akşam işten eve geldiğimizde (gözlemlerime dayanarak konuşuyorum) rutinimiz bence şu şekilde ilerliyor:

1- İzleyelim ya da izlemeyelim TV mutlaka açık. (En azından evde ses olsun diye.)

2- Bilgisayar mutlaka açık. (En azından hafiften bir müzik dinlemek için.)

3- Telefon zaten can damarımız. (Arkadaşlarımızın whatsapp’tan oradan buradan attığı caps’ler, izlemeniz gereken videolar, okumanız gereken entry’ler, paylaştığımız fotoğrafın kaç like aldığı vb. sabaha kadar sayabiliriz bu örnekleri.)

Çok televizyon izliyoruz diye bize kızan büyüklerim, size sesleniyorum. ”Şu an ne düşünüyorsunuz acaba?” İnsanlar akşama kadar kedi videosu izliyor.

Tabii ”İnsanlar sadece kedi videosu izliyor.” demek haksızlık olur. Kaçırdığımız diziler, dinlemek izlediğimiz müzikler, aradığımız yemek tarifleri hepsi YouTube’da mevcut.

Hatta YouTube‘da bir şeyler araştırırken, gerçekten izlemek istediğimiz videodan sonra, ”Arif’in Manchester’a attığı golü arıyordum, nerelere kadar geldim.” de diyebilirsiniz.

Ekranlarımızın başında zaman su gibi akıp giderken, YouTube gibi video içerik sitelerinin de başında geçirilen süre günbegün artıyor.

Biliyorsunuz bende belgelerle konuşmayı sevdiğim için, bugün sizlerle Nielsen’in Nisan 2016’da yaptığı YouTube raporundan bazı önemli sonuçlarını paylaşmak istiyorum.

youtube-istatistikleri-001

youtube-istatistikleri-002

youtube-istatistikleri-003

youtube-istatistikleri-004 youtube-istatistikleri-005

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir