Hangi Sosyal Medya Hesapları Markanız İçin Gerçekten Önemlidir?

Hangi Sosyal Medya Hesapları Markanız İçin Gerçekten Önemlidir?

Sosyal medyanın markalar için ne derece önemli olduğu konusunda artık herkes hem fikir. Kimse sosyal medya markalar için gereksizdir diyemez. Birçok marka Twitter’da ya da Facebook‘ta başarısız olmasının sebebini, sosyal medyanın gereksizliğine bağlasa da, aslında gerçek bu değil. Bunun sebebi bazı sosyal ağların markanız için ideal, bazılarınınsa ideal olmamasından kaynaklanıyor.

Sosyal Medyaya Bakış

Sosyal medya bir heves ya da eğilim değil, markanızın online varlığı için kalıcı bir gerçek; pazarlamacılar içinse bulunmaz bir fırsat. Fakat sosyal medyaya bir pazarlama kanalı olarak yaklaştığınızda işler biraz daha kafa karıştırıcı olabilir. Çünkü bir çok sosyal ağın mevcutiyeti kafanızı karıştıracaktır. Her sosyal ağın kendine has bir kültürünün olması ve bunları anlamaya çalışmanız biraz zaman alacak. Bu yüzden markanızı sosyal medyaya entegre etmek istiyorsanız, kendinize sormanız gereken bazı sorular var.

1- Benim hedef kitlem en çok hangi sosyal medya kanalını kullanıyor?

Markanızı bir sosyal medya kanalına entegre etmeden önce ilk sormanız gereken soru: ”Hedef kitlem en çok hangi sosyal ağı kullanıyor?” olmalı. Çünkü bir sosyal ağda çok takipçinizin olması, orada belli bir kitleye sahip olduğunuz anlamına gelmez. The Next Web’e göre, 67.65 ile 137.76 milyon kişinin sahte Facebook hesabının bulunması da bunun bir göstergesi.

Kısaca toparlayacak olursak, bir sosyal ağda takipçi sayınızın fazla olması, bir kitleye sahip olduğunuz anlamına gelmez. Bunun üstüne bir de takipçi satın alırsanız, fanlarınızın neredeyse hepsi sahte hesaplardan oluşabilir. Evet, görüntü açısından mükemmelliğe ulaştınız, ama bu sahte hesaplarla takipçi sayınızı artırsanız bile pazarlama faaliyetleriniz açısından bu görüntünün hiçbir katkısı olmayacağını hepimiz biliyoruz.

2- Aktif hedef kitlem nerede?

Sosyal medya sayfalarınızda bulunan kullanıcı sayısının 100 bin, 500 bin ya da 1 milyar olması hiç önemli değil. Neden mi?Çünkü Google+’da 1 milyarın üzerinde kullanıcı var, fakat bunların sadece % 35’i son bir ay içinde aktif olmuş. Aynı şekilde Twitter’da da durum böyle. Şu an kayıtlı kullanıcı sayısı 645.750.000 olan Twitter’da, aktif kullanıcı sayısı bu rakamın sadece bellirli bir kısmını oluşturuyor. Bu nedenle markanız için bir sosyal ağa entegre olmak istiyorsanız, kayıtlı kullanıcı sayısına değil aktif kullanıcı sayısına bakmanız markanız adına daha yararlı olur.

SEJ’in raporuna göre sosyal ağların aylık aktif kullanıcı sayıları şu şekilde:

  • Facebook aktif kullanıcı sayısı: 1.15 milyar
  • Google+: 359 milyon
  • Twitter: 215 milyon
  • Instagram: 150 milyon
  • Pinterest: 20 milyon

3- Hedef kitlem aramalarını nerede yapıyor?

İnsanlar bir marka ile ilgili bir şeyler aradığında, aramalarını artık sosyal ağlar üzerinden de yapabiliyor. Facebook, Twitter, Google+ vb… sosyal ağlarda her saniye milyonlarca sorgu yapılıyor. Eğer siz de markanız ile sosyal medya platformları üzerinde aktifseniz, sosyal medya sonuçlarında görülme olasılığınız artacağından; hedef kitlenizin arama yaptığı platformlara odaklanmanızda fayda olacaktır.

4- Markam için hangi sosyal medya ağı doğru?

Birileri size markanızın mutlaka bulunması gerektiği sosyal medya ağlarını bir bir sıralayabilir. Fakat bu söylemler yüzünden illa  o sosyal medya ağında bulunmanız gerekmez. Kulaktan dolma sözlerle bu konuya bir çözüm getiremezsiniz. Herkes mutlaka Pinterest’te veya Instagram‘da bulunmalıdır diye bir kaide yok.

Rastgele bir sosyal ağa katılmak yerine kendinize öncelikle şu 4 soruyu sorun:

  • Hedef kitlem en çok hangi sosyal medya kanalını kullanıyor?
  • Aktif hedef kitlem nerede?
  • Hedef kitlem aramalarını nerede yapıyor?
  • Hangi sosyal medya ağı benim için doğru?

4 Büyük Sosyal Ağa Mutlaka Katılın

Bu aşamada sosyal medya dediğimizde, 4 önemli isim akla geliyor. Birazdan sayacağım bu sosyal medya ağları hedef kitleniz, iş modeliniz ve stratejiniz ne olursa olsun önemli ve bir çok uzman tarafından tavsiye ediliyor.

Facebook

Facebook‘ta şu anda 1.3 milyarın üzerinde kullanıcı var  ve en popüler sosyal ağ olarak görülüyor. Görülüyor dediğime bakmayın, zaten öyle. Facebook 10 yıllık geçmişi ile sosyal medyanın demirbaşı. Bu sosyal ağın kullanıcılarının neredeyse yarısı, her gün bu sosyal ağ üzerinde etkin ve  ziyaret başına Facebook’ta ortalama 18 dakika harcıyorlar.

Facebook kullanıcıları sadece profillerini güncelleyip, arkadaşlarıyla sohbet etmek için değil; aynı zamanda beğendikleri sayfalarla, dahil oldukları gruplarla da Facebook üzerinden zaman geçiriyor. Eee o zaman, Facebook aracılığıyla yapılan pazarlama taktiklerinin, markanıza mutlaka katkısı olacaktır.

Twitter

Twitter olayların zincirleme geliştiği bir platform. Ortalama bir kullanıcının ortalama 208 takipçisi, 307 tweet’i var ve bu kullanıcılar hergün Twitter’da ortalama 17 dakika geçiriyor. Twitter kullanıcılarının yaklaşık yarısı her gün düzenli olarak Twitter’ı kullanıyor ve kullanıcıların en az % 29’u gün içerisinde birkaç kez aktif oluyor.

Bütün bu istatistiklere rağmen Twitter hala markaların sadakat oluşturabileceği bir platform değil. Çünkü Twitter kullanıcılarının % 85’i bir marka onları takibe başladıktan sonra, markayı takip ediyor. Burada sadece oluşturacağınız mükemmel içerikler ve bunun sonucunda oluşacak retweet’ler takipçi sayınızı artırabilir. Ayrıca mevcut müşterilerinizin favori markasıysanız bu da takip edilmeniz için bir neden olabilir.

LinkedIn

Her saniye 2 yeni kişi LinkedIn’e katılıyor. Şu an Linkedin 270 milyondan fazla kullanıcı sayısı ile markanız için önemli bir güç. SEJ’e göre pazarlamacılar Facebook’u, Twitter’ı ve Google+’ı seviyor ve hala Linkedin’i bu üçlünün dışında bırakıyor. Fakat burada bilmeniz gereken önemli bir ayrım vardır. Linkedin B2C’cilere değil, daha çok B2B’cilere hitap ediyor.

Linkedin profesyonellere gururla kendi kullanıcı tabanını sunuyor ve bu sayede profesyoneller birçok firma ile bağlantıya geçebiliyor.

Linkedin sayesinde şirketlerin pazarlama faaliyetlerinden ekstra fayda sağlayabilirsiniz. Eğer B2C değilseniz, Linkedin’i asla pas geçmemelisiniz.

Google+

2014 yılı sağduyulu pazarlamacılar için Google+ yılı olarak gösteriliyor ve Google+’ın sosyal medyada önemli bir faktör olacağı söyleniyor. Hatta ben inanmasam da, Google+ sosyal medyayı baştan yazacak diyenler mevcut.

Google+’nın sadece bir sosyal ağ değil, aynı zamanda Google aramalarında daha üst sıralarda çıkmanızı sağlayan güçlü bir algoritmik faktör olduğu düşünülünce, aslında bu ağı kullanmakta fayda olabilir.

Bu 4 büyük sosyal ağın yanı sıra Pinterest, Instagram ve YouTube hakkında da araştırma yapın ve bu sosyal ağların markanız için uygun olup olmadığına karar verin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir