En Yaygın 3 E-mail Pazarlama Hatası

En Yaygın 3 E-mail Pazarlama Hatası

E-mail pazarlama kampanyalarınızın son zamanlardaki performansı nasıl? Hedeflerinize ulaşabiliyor musunuz? Bu kampanyalardaki dönüşümleriniz nasıl? Geliriniz de bir artış var mı? Eğer her şey yolunda, uyguladığım e-mail pazarlama stratejisi şirketime fazlasıyla katkı sağladı diyorsanız, bir sorun yok; fakat işler istediğiniz gibi gitmiyorsa, muhtemelen yaygın e-mail pazarlama hatalarından birini yapıyorsunuz demektir.

Peki nedir bu yaygın e-mail pazarlama hataları, merak ediyor musunuz? İşte e-mail pazarlama kampanyalarında hala yapılan en yaygın yapılan 3 hata:

1- E-mail içeriğinize aşırı yükleme yapmak

Göndereceğiniz e-mail’lere içerik yığınları doldurmaya çalışırsanız, birçok insan e-mail’inizi okumadan siler. MarketingSherpa’a göre okuyucular pazarlama e-mail’lerini okumak için ortalama 15-20 saniye harcıyor. Çünkü insanların çoğu uzun e-mail’leri okumayı sevmiyor.

Peki bu durumda ne yapmanız gerekir? Sorunun cevabı içeriğinizi bölmekten geçiyor. Diyelimki içeriğinizi böldünüz, ardından sormanız gereken soru ise, içeriğinizin ilgili çekici olup olmadığıdır. Eğer içeriğiniz sizi tatmin etmiyorsa, bu konularda bazı gerekli düzenlemeler yapmalısınız.

Bir çok kaliteli içeriğe sahipseniz ve bunların faydalı olacağını düşünüyorsanız, bu içeriği birkaç e-mail’e bölebilirsiniz. Bunu yaparak çok fazla bilgi ile müşterilerinizi sıkmamış olursunuz. Ayrıca içeriğinizi böldüğünüz için e-mail gönderme oranınız sıklaşacağından, bu durum dönüşüm oranınızı arttırmanız için size fırsatlar sunabilir.

2- E-mail’lerinizin tümünde kendinizden bahsetmek

E-mail’lerinizin hepsi ürün ve ürün  özelliklerinizle mi dolu? Abonelerinize sürekli şirketinizin ne kadar başarılı olduğunu mu anlatıyorsunuz? Eğer e-mail pazarlama stratejinizi bu şekilde sürdürüyorsanız, lütfen buna bir son verin. Çünkü e-mail alıcıları sizden bunu istemiyor.

E-mail’lerinizde şirketinizden bahsetmek yerine, müşterilerinize yaklaşmaya odaklanmalısınız. Alıcılara ürünlerinizden değil, ürünlerin onlara nasıl fayda sağlayacağından bahsetmelisiniz.

3- E-mail  alıcılarına çok fazla soru sormak

E-mail alıcılarınızın son yayımlanan  e-kılavuzunuzu ücretsiz olarak indirmesini mi istiyorsunuz? Ya da onların blogunuza abone olmasını, bültenlerinizi kendi arkadaşlarınıza göndermesini ve markanızla ilgili şeyleri Facebook’ta paylaşmalarını mı istiyorsunuz?

Tahmin edebileceğiniz gibi e-mail pazarlama kampanyası yapan bütün şirketler bunu ister. Fakat tek bir e-mail’le okuyuculardan bunların hepsini birden istemek, her istek için e-mail’e bir CTA (eyleme çağrı) butonu eklemek; insanların kafasını fazlasıyla karıştıracak ve büyük olasılıkla hiç bir eyleminiz için harekete geçmeyeceklerdir. Bu yüzden gönderdiğiniz her e-mail’e bir CTA butonu koyup, isteğinizi daha açık ve net şekilde okuyuculara geçirmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir