Güçlü Bir Dijital Yapı Oluşturmanın 4 Altın Kuralı

Güçlü Bir Dijital Yapı Oluşturmanın 4 Altın Kuralı

Uygun bir planınız olmadan dijital dünyada var olmanız neredeyse imkansız. Bu yüzden online varlığınızı büyütmek için acele etmemelisiniz. Bu işi gerçekten yapmak istiyorsanız, oldukça sağlam bir temel inşa etmelisiniz. Bu planı zaman kaybı olarak düşünmemeli, bu yolda size yardım edecek bir rehber olarak görmelisiniz.

İstikrarlı bir temel oluşturmak için birbiriyle oldukça alakalı olan içerik, strateji, tasarım ve teknoloji bileşenlerini detaylı şekilde ele almanız gerekir. Dijital varlığınıza dengeli bir yaklaşım sergilemek için ise her bir bileşen üzerine eşit miktarda odaklanmalısınız. Bu 4 dört bileşeni bir masanın bacakları gibi düşünürseniz, birinin olmaması durumunda dengeyi de sağlayamayacağınızı bilmeniz gerekir.

İçerik:Ele almanız gereken ilk konu, hedef kitlenize iletmek istediğiniz mesaj olmalıdır. Bu mesaj bir misyon ifadesi ile başlamalı ve ürün veya hizmet konusunda potansiyel müşterileriniz için yapacağınız şeyler konusunda genişlemelidir.

Bu mesaj genellikle reklam veya pazarlama ekiplerinde doğar, ancak dijital dünyada devam ettirilir. Çünkü internetin kalbi etkileşimdir. Bu etkileşimi pozitif yönde artırmanın yoluysa, içerikten geçer.

Strateji: Stratejinizi oluşturmadan önce tanımlamanız gereken bazı sorular olmalı.

  • Niçin bu işin içindeyim?
  • İnsanlar niçin beni dinlesin?
  • İnsanlar niçin benim mesajımla ilgilensin?

”Ne?” ve ”Niçin” ile başlayan sorularınızı birbiri ile kombine ettiğiniz ve bunları cevapladığınız zaman, mesajınız ve iletişim kurmanız için gerekli planı oluşturabilirsiniz. Ve artık size rehberlik edecek bir yol haritanız var.

Tasarım: Artık mesajınızın ne olduğunu ve niçin iletişim kuracağınızı biliyorsunuz, ancak müşterileriniz sizin mesajınızla ilgilenmiyorsa ve başarısız olduysanız, ne yapmalısınız? İşte bu noktada tasarım devreye girecek. Çünkü mesajınız için paketleme son derece önemli, bu nedenle estetik ve müşteri deneyiminin devreye girmesi gerekiyor.

Geçen yüzyılın sonunda ve son on yıl boyunca dijital yükselişin kulanılabilirlikte paralel gittiği söylenebilir. İyi tasarlanmış bir kullanıcı deneyimi gerçekten sizin piyasanın geri kalanından ayırt edebilmenizi sağlar.

Mesajınızın tasarımı ve estetik olması, maalesef bazen gerçek içeriğin bile önüne geçer. Erişilebilirlik ve çekicilik, insanlara anlaşılır olmanın verdiğinden çok daha büyük bir haz verir.

Teknoloji: En son bileşen genellikle en az anlaşılandır, bu yüzdende göz ardı edilir. Herkes bir arabanın nasıl çalışacağını bilir; fakat çok azı arabanın nasıl çalıştığını anlar. Benzer şekilde internette herkes online; fakat bu kişilerden oluşan çok küçük bir grup gerçekten dijital teknolojinin nasıl çalıştığını biliyor.

Aslında dördüncü ve en önemli bileşen teknolojidir. Çünkü işi yürütmek için uygun araçlar olmazsa, mesajınızın ne olduğunun, neden insanlarla iletişime geçmek istediğinizin hiç bir önemi yoktur. Size uygun bir teknoloji olmadan müşterileriniz ile düzgün şekilde iletişime geçmeniz mümkün değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir