Google+ vs Facebook: Kazanan Kim Olacak?

Google+ vs Facebook: Kazanan Kim Olacak?

İşte büyük soru:  Google+ Facebook’un hakimiyetini sona erdirebilir mi?

İnsanların bu konuyla ilgili farklı görüşleri var. Facebook ve Twitter popüler sosyal medya kanalları olarak kabul ediliyor. Google+ ise yalnızca Google’ın sosyal medya deneyinin bir parçası olarak görülüyor.

Google+ 20 milyondan fazla kullanıcıya sahip olmasına rağmen, insanlar bu sosyal ağda çok fazla zaman geçirmiyorlar. Bu kadar üye sayısı olması Google+ açısından çok iyi, ama insanlar bu ağı nadiren kullandığı için, hiç bir anlamı yok.

Google vs Facebook

Google+ platformu ile Twitter ve Facebook platformları birbirinden oldukça farklıdır. O halde nasıl Google+ ile Facebook doğru olarak karşılaştırabilir?

Google+’nın en büyük faydası iş kullanıcıları içindir, çünkü bu ağ ile belirli bir hedef kitleye hitap etmek mümkündür. Bu dünya ile güçlü bir bağlantı kurmanıza olanak verir; müşterilerinizin, çalışanlarınızın, iş arkadaşlarınızın ve toplulukların size kolayca geri dönüş yapmasını sağlar.

Peki Google Plus Facebook’u geçebilecek mi? İşte 2 sosyal ağın öne çıkan özellikleri:

  • Facebook müşterileri ile yarışmalar ve hediyeler üzerine kurulu bir ilişki geliştirmiştir. Bu nedenle, kalıcı takipçiler elde edebileceğiniz bir yerdir.
  • Twitter müşterilerinizle doğrudan ve kişisel olarak gerçek zamanlı konuşabileceğiniz bir platformdur.
  • Google+ profesyonel bir manzaraya sahiptir. Her zamanki sosyal çevrelerin dışındaki bireyler ile bağlantı kurmak için size kapılarını açan,  işletmeler ve profesyonellerle bağlantı kurabileceğiniz bir sosyal ağdır.

Bütün sosyal ağların çok farklı özellikleri olduğu için, bu durum elmalarla armutların karşılaştırılması gibi oldu. Ancak istatistiksel olarak, Google Plus sadece Facebook üzerinde biraz avantaja sahip.

Şubat 2014 itibariyle, Google Plus’ın 1 milyar kayıtlı kullanıcısı var. Facebook 1.19 milyar kullanıcıya sahip. Google+’nın istatistikleri için biraz şişirme diyebiliriz. Çünkü Google çeşitli servislerinden gelen kullanıcıları da Google+’a entegre etmiştir.

Google+’nın aktif kullanıcıları gençlerdir. Eğer işinizin hedef kitlesi gençler ve genç yetişkinlerse, bu ağ sizin için önemli bir kaynaktır.

Google Plus ayrıca oldukça mobildir. Sosyal nedenlerle Google+’ya giren mobil kullanıcıların %26’sı oldukça hareketlidir.

Peki Google+ nasıl kullanılmalıdır?

Google+’nın  En İyi Uygulamaları

Google Plus  kullanmak boğucu olabilir. Site çok büyüktür ve birçok özellik daha siz seçmeden siteye eklenmiştir. Aslında bu durumda şaşılacak bir şey yoktur. Google her zaman yenilikçi bir şirket olmuştur ve Google+’da şirket için bir istisna değildir.

Google+’nın bazı yaygın kullanımları:

  • Yeni insanlarla tanışmak
  • Potansiyel müşteriler ile bağlantı kurmak
  • Tüketiciler ile ilişkileri derinleştirmek için

Google+’yı nasıl verimli kullanabilirim?

1-İnsanları Etiketlemek

G+’da  fark yaratmak için en iyi yollarından biri insanları etiketlemektir. Etiketli kişi gönderinizi daha çabuk görür ve bu etiketler onları sizinle etkileşime teşvik edebilir. Etiketleme görülür olmanın birincil adımıdır.

2-Google Authorship kurmak

Google Yazarlık sayesinde, Google arama sonuçlarında yayınlanan içeriğin yanında fotoğrafınızı görebilirsiniz. Bu arama motoru optimizasyonu için çok önemlidir.

3- Google+ Topluluğu oluşturma

Birçok G+ kullanıcısının gözden kaçırdığı bir durumdur. Çok takipçisi olmayanların tercih ettiği bir özellik değildir. Çünkü takipçisi az insanlar, takipçi sayılarını arttırmak adına gönderilerini kamuyla paylaşır.

Topluluklar belirli bir konuyla ilgili özel alanlara sahip kişiler tarafından kullanılır. Bu da gönderinizin doğru insanlara ulaşmasını sağlar.

4- Ürünlerinizi Duyurmak İçin Google+ Etkinlikleri Kullanın

Google Etkinlikler sayesinde organize ettiğiniz bir etkinlik olduğunda, sosyal çevrenizde bulunan insanlara e-mail gider.

Google+ kullanmayanlar da dahil olmak üzere dilediğiniz herkesi oluşturduğunuz etkinliğe davet edebilirsiniz. Davet ettiğiniz, Google+ kullanmayan kişiler etkinlik bilgilerini görebilir ve gidip gitmeyeceklerini belirtebilir.

5- Çapraz Gönderi Yapın

Paylaştığınız bir konu Twitter’da ya da Facebook’ta popüler olduysa, bunu G+’daki takipçilerinizle de paylaşın. Yalnız çapraz gönderi yaparken aşırıya kaçmayın. Çünkü sizi diğer ağlarda da takip eden kişiler, muhtemelen sürekli aynı içeriği görmek istemeyecektir.

6- Uzun mesaj yazmak için G+’yı kullanın ve ardından Twitter üzerinden bağlantıyı tweet’leyin.

Çoğu insan için en rahatsız edici şeylerden biri, Twitter’ın karakter sınırıdır. Bu nedenle yazacağınız mesajı G+ üzerinden yazabilir, daha sonra bu bağlantıyı Twitter’da paylaşabilirsiniz. Bu sayede bu sosyal ağdaki takipçileriniz aktif bir G+ kullanıcısı olduğunuzu görür.

7-Anahtar kelimeleri birleştirin

İşiniz ya da blogunuz için insanlarla etkili bir ilişki kurmak istiyorsanız, profil sayfanızda anahtar kelimeler kullanabilirsiniz.

8- Görüntü kullanın

Görüntüler daha fazla dikkat çekmek için harika bir yoldur. Görüntüler tüm sosyal ağlarda olduğu gibi Google+’da da insanların dikkatini yazılardan daha çok çeker.

9- Kalın ve italik yazı stilleri kullanın

Diğer sosyal medya ağlarında bulunmayan, Google+’nın heyecan verici özelliklerinden biride kalın ve italik yazı stillerini gönderilerinizde kullanmanıza izin vermesidir. Bu stiller gönderilerinizi ön plana çıkarır. Bu yüzden bunlardan yararlanmayı ihmal etmeyin.

10- Web sitenizde veya blogunuzda G+’yı vurgulamak

Google+ kitlesel büyüyen sosyal medya kanalıdır. Bu yüzden yazılarınızda ve sayfalarınızda +1 düğmesinin görüntülemesine ve aktif G+ profil bağlantısı bulunmasına özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir