Google Keyword Planner’a Alternatif Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Google Keyword Planner’a Alternatif Anahtar Kelime Araştırma Araçları

Blogunuza yazı yazarken anahtar kelime araştırması yapıyor musunuz? Yoksa ben böyle matematiksel işlemlerle hareket edemem diyip, bu içerik stratejisini es mi geçiyorsunuz? Eğer es geçiyorsanız o özene bezene yazdığınız blog yazısına haksızlık etmiş olursunuz.

Blog yazarken amacımız daha çok kişiye ulaşmak. Yazdığımız yazının kaç kişi tarafından okunduğuna bakmayı, ufak tefek Google Analytics araştırmaları yapmayı ve Alexa sıralamanızı kontrol etmeyi sevdiğinizi biliyorum. En azından kendimden biliyorum. Hayır ben kendimi rahatlatmak için günlük niyetine yazıyorum diyorsanız diyecek bir şeyim yok. Fakat amacınız doğru hedef kitleye ulaşmaksa, yazmadan önce yazacağınız konu ile ilgili anahtar kelimelere bir göz atmanızı öneririm.

Bu anahtar kelimeler benim yazı akışımı bozuyor der ve daha az okunmayı göze alırsanız, bildiğiniz gibi devam edin. Ama yok içeriğimi doğru şekilde optimize edip daha üst sıralarda çıkmak istiyorum diyorsanız, sizin için çok kullanışlı olacağını düşündüğüm 4 tane anahtar kelime araştırma aracı hakkında yazdım.

Umarım işinize yarar.

1- Wordtracker

Premium hesabı ile 1000’in üzerinde anahtar kelime sonucunu kullanıcılara sunan Wordtracker sayesinde rekabet ölçümlerine detaylı olarak ulaşabiliyorsunuz. Yazdığınız her anahtar kelimenin ne kadar rekabet yarattığını ölçümleyebilen aracın Detective ve Agent hesapları ile mevcut kelime trendlerini izleyebilmeniz ve tarihi verilere ulaşmanız mümkün.

Wordtracker’ın 7 günlük ücretsiz deneme sürümünü denerseniz gerçekten işe yarar veriler elde etttiğinizi göreceksiniz ama bununla yetinmek istemiyorum diyorsanız, araç aylık 27 dolardan başlayan premium hesaplar ile çok daha detaylı analizler yapmanıza olanak sağlıyor.

wordtracker

2- SEMrush

SEMrush kelime bazında arama yaptığınızda benzer kelime listesini ve arama hacmini size raporladığı gibi domain bazında da arama yapmanıza izin veriyor. Araca domain’inizi girdiğinizde, domain arama motorlarından hangi kelimeler ile hit aldığınız ölçüp, size bu şekilde detaylı bir raporlama sunuyor. Rakiplerinizi değerlendirmeniz açısından oldukça faydalı bir araç olan SEMrush, iyi bir analiz yaptığınız takdirde, rekabette bir adım öne geçmenizi sağlayacaktır.

En çok kullanılan SEO araçlarından biri olduğu için SEMrush’ı denemenizde fayda var. 

semrush

3- Wordstream Anahtar Kelime Aracı

Wordstream‘in trilyona varan kelime veritabanından, istediğiniz anahtar kelime ile ilgili günlük 30 defa ücretsiz arama yapabiliyorsunuz.

Anahtar kelime olarak sosyal medyayı girdiğinizi varsayalım. Araç girdiğiniz kelime ile ilgili en karlı kelimeleri size listeliyor. Farklı anahtar kelime bulma araçlarına sahip Wordstream’da, anahtar kelime bulucu veya niş kelime bulucu gibi özelleştirilmiş araçlar da mevcut.

wordstream

4- Soovle

Diyelim ki anahtar kelimeniz dijital pazarlama planı olsun. Tamamen ücretsiz olan Soovle‘a anahtar kelimeyi yazdığınızda, kelimenin ya da kelime grubunun Google, Youtube, Amazon, Bing, Answers, Yahoo ve Wikipedia’daki arama yoğunluğunu ve kelime analizini görebiliyorsunuz. Daha sonra önerileri kaydetmek için sol köşedeki kitap simgesine seçtiğiniz sonuçları sürükleyebilir ve isterseniz dışa CSV aktarabilirsiniz.

Soovle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir