Z Kuşağına Pazarlama ve Satış Stratejileri

Z Kuşağına Pazarlama ve Satış Stratejileri

Milenyum kuşağına mensup biri olarak, Z kuşağı hakkında bazı izlenimlerim vardı tabii… Ta ki ‘Bu kuşağa nasıl pazarlama yapılır?’ konusunu araştırana kadar. Meğerse haklarında hiçbir şey bilmiyormuşum. Z kuşağını anlamak, dışarıdan görüldüğü gibi olmuyormuş.

Hadi hep birlikte öğrenelim bakalım, z kuşağına pazarlama ve satış olayları nasıl oluyor?

Bu bir Z kuşağı araştırmasıdır. 🙂

Z Kuşağı Nedir, Kimdir? (Gen Z)

Z kuşağı (genelde Gen Z olarak adlandırılır) 1996 ve 2009 yılları arasında doğanları tanımlamak için kullanılır.

Daha önceki kuşaklarla (Millennials gibi) benzer özellikleri paylaşsa da, Gen Z, sosyal medya platformları aracılığıyla tutkulu oldukları nedenleri savunarak diğer kuşaklardan ayrılıyor. Tam da bu noktada, markalar eğer bu kuşağa etki etmek istiyorsa, bu kuşağın ne istediğini bilmesi gerekiyor.

Hadi Gen Z ne istiyor bakalım…

İlgili İçerik: Baby Boomers Kuşağının Satın Alma Alışkanlıklarını Anlamak [Pazarlama]

Dijitalin çocukları sağlıklı bir değişim istiyor

Diğer nesiller onlarla dijitale takıntılı oldukları için alay etseler de, onlar da teknolojinin yaşamlarını etkilediğinin diğerleri kadar farkında.

Voxburner’ın 2019 Amerika Birleşik Devletleri Gençlik Trendleri Raporuna göre, “Z kuşağının %81’i teknoloji ile ne kadar zaman harcadıkları konusunda endişe duyuyor, akıllı telefon kullanımı en yaygın kaygıları. Online ve fiziksel dünyaları birbirine bağlı olsa da, sosyal medya ve video platformları gibi araçlar onları sadece eğlendirmiyor, aynı zamanda onları daha bilgili, bağlı ve güçlü yapıyor.

Şimdi değişime dair bizim nesilleri sarsacak çok acı bir örnek. 🙂

Millennials ve Gen X, alkol tüketiminden dolayı eleştirilirken, Gen Z ayık nesil olarak biliniyor.  Voxburner raporu, Gen Z’nin sadece %14’ünün her hafta içki içtiğini, % 46’sının ise ayık kalmayı tercih ettiğini söylüyor.

Rapordaki bu örnekten de anlayacağınız gibi, bilgi seviyesi yüksek bir nesil olan Gen Z’nin sağlık bilinci oldukça yüksek.

Sadece bununla da kalmıyor. Hayvan hakları ve iklim değişikliği gibi konularda artan aktivizmin bir sonucu daha sağlıklı bir yaşam tarzını benimsiyorlar. Bu, Gen Z’nin veganlığı benimsenmesine yol açıyor. Instagram’da görüyorsunuzdur, veganlığın nasıl bir yaşam tarzı haline geldiğini…

Böyle bilinçli olan bir nesilin, politik olarak aktif ve çevreye duyarlı bir nüfus olması da size sürpriz gelmez artık. Greta Thunberg bunun en güzel örneği sanırım. 🙂

Sadece Greta Thunberg değil,  Z kuşağının % 77’si, inandıkları bir neden için harekete geçiyor ve %23’ü bir markayı boykot etmiş durumda.

Z kuşağı hakkında baya bilgi verdikten sonra, alışveriş konusuna gelelim…

Nerede alışveriş yapabilecekleri konusunda daha fazla seçenekleri olsa da, Z kuşağı yalnızca kişisel değerlerini paylaşan markalarla alışveriş yapmaya istekli. Sürdürülebilirlik konusundaki zengin değerlerine önem veriyorlar.

Instagram influencer’larına güvenleri tam

Influencer’lar, Gen Z’nin alışveriş yapma ve markalarla etkileşim biçimini tamamen değiştirdi. Dürüst olmak gerekirse, içerik pazarlama, kişiselleştirme ve bildiğimiz dijital pazarlama strateji çabalarını da değiştirdiler. Bu yüzden Z kuşağı için bildiklerinizi unutacakmışsınız ve yeni bir sayfa açacakmışsınız gibi geliyor. 🙂

Yeni nesil için değişim ön planda

Gen Z’nin dijitale en meraklı nüfus olduğu bir gerçek. Ama sadece güzel bir web sitesine sahip olmak onlara ulaşmak için yeterli değil.

Gen Z, ilgilendikleri her markadan çok kaliteli, basit ve göz alıcı bir kullanıcı deneyimi bekliyor. Mobil cihazların kullanımındaki artışla birlikte, web tarayıcı deneyimlerinden daha fazlasını hak ettiklerini düşünüyorlar.

Z Kuşağına Pazarlama Yapmak İçin 5 İpucu

Şimdi Z kuşağının kim olduğunu, neye değer verdiğini ve e-ticaret pazarlaması söz konusu olduğunda nasıl hareket ettirdiğini net bir şekilde biliyoruz. E-ticaret şirketleri bu bilgileri nasıl kullanabilir ve eyleme geçilebilir?

1. Değerlerinizi paylaşın

Z kuşağı, değişim ve inandıkları değerler için mücadele etme konusunda tutkulu. Bu yüzden onları etkilemek için markanızın misyonunu ve değerlerini paylaşın. Hatta işi bir adım daha ileri götürün ve markanızın önemli konular hakkında tutkulu olmasını sağlayın.

**Z kuşağının, birini destekleme fırsatı bulduğunda, markanızla alışveriş yapma olasılığı daha yüksek.

2. Instagram alışverişine önem verin

Gen Z pazarını yakalamak istiyorsanız, markanızın mutlaka Instagram hesabına sahip olması gerekiyor. Bu yüzden Instagram, e-ticaret pazarındaki rolünü ve etkisini anlayıp,  uygulama içindeki e-ticaret deneyimlerinin etkinleştirilmesine öncelik verin. Müşterilerinizin olduğu yerde olun.

3. Deneyimlerden yararlanın

Z kuşağının %78’i maddi bir şey satın almak yerine deneyimler için para harcamayı tercih ediyor. %78 büyük bir rakam. Gen Z deneyimlerini paylaşmayı seviyor ve dürüst olmak gerekirse, bu onlarda norm haline geldi.

4. Tanıtım stratejinizi artırın

Gen Z’nin finans ile ilişkisi hakkında:

 • 5 kişiden 4’ü her zaman banka hesaplarında ne kadar para olduğunu bilir.
 • % 62’si kolejden sonra ebeveynlerle birlikte yaşamanın para kazanmak için buna değer olduğunu kabul ediyor.
 • 10 kişiden 6’sı, paralarını ebeveynlerinden daha iyi idare ettiklerini söylüyor.
 • 10 kişiden 6’sı para yönetimi konusunda bir ders almak istiyor.
 • Gen Z’nin %81’i ebeveynlerinden daha fazla para kazanmayı planlıyor.
 • Genellikle para kazanmak için uygulamalar kullanıyorlar.

Z kuşağının çoğu, bir ürünü satın almadan önce pek çok araştırma yapsa da, tasarrufları satın almak için en önemli motivasyon kaynağı.

Ücretsiz gönderim veya özel indirimler sunmak, Gen Z tüketicilerini hızlı bir şekilde markanızın tarafına çekebilir.

5. Influencer’larla çalışın

Z kuşağının %65’i bir influencer’ın önerisine göre bir şeyler satın almış. Influencer’lar Gen Z için kültürel bir fenomen. Tüketiciler için güvenilir bir kaynak ve hatta bazıları için sanal bir arkadaş.

Özet

Gen Z dünya çapında ticareti etkiliyor. Bu yüzden, bu demografiyi pazarlama stratejinize dahil etmenin zamanı geldi. Artık Z kuşağı sayesinde, erişimi, dönüşümü ve marka bilinirliğini artırabilirsiniz.

İster e-ticaret web sitenizde yeni özellikler kullanıyor olun, ister yeni dijital pazarlama kampanyaları yayınlayın, tüketici ilişkilerine öncelik vermeyi unutmayın.

Gen Z’ye ulaşmak için e-ticaret pazarlama stratejinize aşağıdakileri dahil etmeyi deneyin:

 • Değerlerinizi paylaşın
 • Instagram alışverişine önem verin
 • Deneyimlerden yararlanın
 • Tanıtım stratejinizi artırın
 • Influencer’larla çalışın

Kaynak: Voxburner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir