Forbes’in En Güçlü Markaları İçerik Pazarlamadan Yararlanıyor Mu?

Forbes’in En Güçlü Markaları İçerik Pazarlamadan Yararlanıyor Mu?

İçerik kaliteli ve sürdürülebilir olduğunda, iyi yapılmış bir SEO çalışması ile birlikte online’da görünürlüğümüzü arttıyor. Tabi bizi zaten bilen biliyor, bizim online’da görünür olmaya ihtiyacımız yok zihniyetinin sürdüğü bir ortamda, içerik pazarlamayı sabahtan akşama kadar anlatsak; yine de pek işe yarayacağını düşünmüyorum.

Bu yazıyı da, sadece içerik pazarlamanın markasına bir şeyler katacağını düşünen fakat bu konuda ne yapacağını bilmeyen insanların okumasının faydalı olacağı inancındayım. Çünkü yazıda insanlar üzerinde etkisi fazla olan markaların, içerik pazarlamayı nasıl kullandığını mercek altına aldım. Etkili dediğimiz bu markalar gerçekten içerik pazarlamanın nimetlerinden yararlanıyor mu? Ya da pazarlama süreçlerine yardımcı olacak başka hangi yöntemleri kullanıyorlar bilmek isterseniz, Forbes’in en güçlü markalarının içerik pazarlama stratejilerini tek tek inceleyebilirsiniz.

9-Samsung

Samsung elektronik dünyasının en önemli isimlerinden biri.  Akıllı telefonlardan TV’ye, bilgisayardan mikrodalga fırına, aydınlatma ve LED kameralara kadar  elektronik cihaz üretiminde pazarda önemli bir yeri bulunan markaların başında geliyor. Pazarlamanın takipçileri etkilemede en etkili yöntemlerden biri olduğunu bilen Samsung, bunu başarmak için insanlarla duygusal bir bağ kurması gerektiği inancında. Bu yüzden bloglarında da genellikle kendi sanayilerine yönelik anlayışları, yenilikçi videoları, sosyal sorumluluk proje çalışmalarını ve daha birçok konuyu ele alıyor, bu odaklar doğrultusunda önemli içerik paylaşımlarında bulunuyorlar.

Birçok marka gibi Samsung’ta görsele oldukça önem veriyor ve Twitter’ı ürünlerini sergilemek için bir vitrin olarak kullanıyor. Samsung ürünlerini kullanmak isteyen müşterileri bu yolla etkilemeyi kesinlikle çok iyi başarıyor ve bu yolla müşterilerinin ürünlerini nasıl kullanmak istediklerini öğreniyor.

İstatistikler

Sanayi: Teknoloji
Marka Değeri: 29.500.000.000 $
Marka Gelir: 181.000.000.000 $ milyar

8-Intel

Samsung gibi birçok teknoloji ile ilgilenen bir diğer şirkette Intel. Marka olarak Intel’in ne yaptığını bilmiyorsanız; Intel temelde bilgisayar işlemcileri yapan, hatta 50 yıldır bu işi en iyi yapan şirketlerden biri. Bilgisayar işlemcisi üreten bir marka içeriği nasıl bu kadar iyi yapar diyebilirsiniz, fakat Intel bu işi hakkıyla yapan markaların başında geliyor. Kendi blogları iQ’da inanılmaz içerikler paylaşıyorlar. Kontrol ederseniz, teknoloji ile ilgili önemli makalelere, uzmanlarla yapılmış röportajlara, eğlenceli ve paylaşılabilir videolara, çalışanlarının trendler ile ilgili yazdığı içeriklere ulaşabilirsiniz.

İçerik stratejistleri Luke Kintigh Intel’in içerik stratejisi ile ilgili olarak:

“Biz modern içerik ekosistemi için optimize edilmiş, dağıtılabilir, başarılı içerik pazarlamayı öğrendik. iQ bir marka  yayıncısından, marka yayıncılık ağına dönüştü.” dedi.

İstatistikler:

Sanayi: Teknoloji
Marka Değeri: 30.900.000.000 $
Marka Gelir: 53.300.000.000 $

7-General Electric

General Electric, enerji, teknoloji, finans, tüketici ve endüstriyel olmak üzere çeşitli sektörleri içinde barındıran bir şirket. İncelenilen şirketler içerisinde General Electric, içerik pazarlamaya en önem veren ve kaliteli içerik üreten şirketlerin başında gelen isimlerden. General Electric’in içerikleri videolardan, blog yazılarından, makalelerden, resimlerden ve paylaşılabilir tweet’lerden oluşuyor.

İstatistikler

Sanayi: Çeşitlendirilmiş
Marka Değeri: 34.200.000.000 $
Marka Gelir: 132.100.000.000 $

6-Mcdonalds 

İlk Mcdonalds 1940 yıllında 15 cent’lik hamburgerlerle kapılarını fast-food severlere açtı. Hikayenin sonrası malum…

Mcdonalds insanları eğlendirmeyi, reklam yapmayı ve bunu içeriğe yansıtmayı oldukça seven bir marka. Markanın sosyal (feeds) beslemelerini kontrol ederseniz, paylaşılabilir birçok kaliteli içerikle karşılaşacaksınız.

Mcdonalds kendi Vine veya Instagram sayfasında rastgele videolar oluşturuyor. Bu  yüzden Mcdonalds’tan öğrenilecek bir şey varsa, bu da içeriklerinin sadece satış odaklı olmadığıdır. Markanın amacı reklamın yerine kullanılabilecek değerli ve paylaşılabilir içerikler üretmektir.

İstatistikler

Sanayi: Restoran
Marka Değeri: 39.400.000.000 $
Marka Gelir: 88.300.000.000 $

5-Google

En son ne zaman Google’dan başka bir arama motoru kullandınız? Çoğunuzu sanırım bu sorunun cevabını bilmiyorsunuz. Çünkü Google bu işi en iyi yapan marka ve bu yüzden birçok insanın tercihi. Hatta alışkanlığı… Google’a girip Yandex yazıyorsak, bunun bir sebebi olmalı…

Google  insanlar üzerinde çok etkisi olan bir marka olduğu için, içeriğe fazlasıyla önem veriyor. Eğer Google’ın Instagram sayfasını ziyaret ederseniz, bu platformun Google’ın vitrini olarak kullanıldığını görebilirsiniz. Sahne arkası görüntülere, hiç bir yerde ulaşamayacağınız karelere Google Instagram sayfasından ulaşmanız mümkün.

Google sahne arkası görüntülerinin haricinde, Babalar Günü gibi etkinliklerde güne özel videolar yayınlayarak ve Doodle’lar ile içeriklerini en özel hale getirmeye çalışıyor.

İnsanlar Google Doodle’larına bayılıyor. Google her gün yeni bir Doodle ile karşımızda. Önemli takvim günlerinde Doodle’ları çeşitli animasyonlara dönüştüren şirket, insanları fazlasıyla eğlendiriyor. Hatta gmail hesabınıza doğum gününüzü doğru yazdığınız takdirde, o gün Google size özel bir doodle hazırlıyor ve doğum gününüzü kutluyor.

İstatistikler

Sanayi: Teknoloji
Marka Değeri: 47.300.000.000 $
Marka Gelir: 43.500.000.000 $

4-IBM

IBM oldukça fazla içerik üreten şirketlerin başında geliyor. Oluşturdukları içeriğe bakıldığında ise, kalite açısından mükemmel denebilir. Bir teknoloji şirketi olarak IBM, yetkili ve profesyonel bir sesi benimsemiş durumda. Listedeki markalardan çok farklı bir yaklaşım benimseyen şirket, içerik pazarlama alanında lider olarak diğerlerinden ayrılıyor.

Eğer IBM’in blogunu incelerseniz; kendi sektörlerinde öngörüde bulunan birçok yöneticinin düzenli olarak mesajlarını bulabilirsiniz. IBM blogunda ayrıca vaka çalışmaları, daha iyi teknolojinin dünyayı nasıl değiştireceğine yönelik araştırmalar, sosyal beslemeler ve videolar da bulunmaktadır.

Kaliteli içeriğin nasıl yapıldığını görmek istiyorsanız IBM’in blogunu mutlaka incelemelisiniz. Eğer bir markaysanız ve  markanızı daha eğlenceli, profesyonel ve sesinize uygun hale getirmek istiyorsanız; IBM blog’ta bunu bulabilirsiniz.

İstatistikler

Sanayi: Teknoloji
Marka Değeri: 50.700.000.000 $
Marka Gelir: 104.500.000.000 $

3-Coca Cola

Hiç Content2020 stratejisi diye bir şey duydunuz mu? Coca Cola içerik pazarlama fikrine çok değer verdiği için ve bu durum geleneksel reklamların önüne geçtiğinden, bu şekilde bir strateji geliştirmiştir.

Coca Cola sanatçılar, aktörler ve hayranları yardımıyla güçlü hikayeler oluşturup,  insanlara bu şekilde bağlanmaya çalışan bir marka. Ayrıca yıl içinde düzenlediği çeşitli etkinlikler için tam zamanlı içerikler üretip, kampanyaları hakkında takipçilerini bilgilendirmeye önem veriyor. Yani kısacası marka içerik pazarlama stratejisini bu şekilde geliştirmeye odaklanmış durumda.

Coca Cola sayesinde ilgli tüm içeriklere ulaşabileceğiniz web sitesinin adı: Coca-Cola Journey. Bu platform sayesinde magazin haberlerine, müziğe, yemek tariflerine ve çevre sorunlarına kadar birçok konuya ulaşabilirsiniz.

İstatistikler

Sanayi: İçecek
Marka Değeri: 54.900.000.000 $
Marka Gelir: 23.500.000.000 $

2-Microsoft

Forbes’in en güçlüler listesinin 2. sırasında yer alan şirket Microsoft. Microsoft içerik pazarlamayı yaratıcı tarafını ön plana çıkarmak için kullanıyor. Bu marka da IBM ile benzer şekilde içeriklerini uzman bilgisine dayandırarak, ip uçlarıyla ve kampanyalarını desteklemek için kullanıyor.

Microsoft blog’unu endüstri liderleriyle yaptığı röportajlarla, sahne arkası görüntülerle ve Dünya Kupası gibi küresel birçok etkinlikte nasıl hakimiyet kurduğunu göstermek için düzenli olarak güncelliyor. Bu şirketin içerik pazarlaması ile unutulmaması gereken bir diğer değerli bir nokta ise; sürekli olarak yayınladıkları infografikler.

İstatistikler

Sanayi: Teknoloji
Marka Değeri: 56.700.000.000 $
Marka Gelir: 77.800.000.000 $

1-Apple

Sıra Forbes listesinin 1 numarasına geldi. Apple! Bu marka kelimenin tam anlamıyla bir dev, peki sizce böyle bir marka içerik pazarlamadan yararlanıyor mudur?

Şaşırtıcı, fakat cevap hayır.

Bildiğiniz gibi birçok marka içerik pazarlamadan yararlanıyor. Hatta yukarıda incelediğimiz markaların hepsi yararlanırken, sizce Apple neden bu yöntemi kullanmıyor? Genel kanılara göre bunun 2 nedeni var:

1- Apple farklı olmaktan hoşlanıyor.

2-Çok başarılı olduğu için buna ihtiyaç duymuyor.

Not: Bu durum Apple gibi bir marka için kabul edilebilirken, herkesin kendini bu şekilde, bir numara sanarak davranması pek de kabul edilebilir bir şey değil. Aslına bakarsanız asıl olay içerik pazarlamadan yararlanmak istiyoruz veya istemiyoruz değil! İşin aslı biz buna bütçe ayırmak istemiyoruz. Özellikle patron şirketlerinde işin içine belirli bütçeler girdimi, istediğiniz kadar istatistik veya

İstatistikler 

Sanayi: Teknoloji
Marka Değeri: 104.300.000.000 $
Marka Gelir: 156.500.000.000 $

3 yorum “Forbes’in En Güçlü Markaları İçerik Pazarlamadan Yararlanıyor Mu?

  1. Çok doğru yerlere parmak basmışsınız Sibel Hanım ” İçerik kraldır ” deyiminin rakamlarla içini doldurarak anlatmışsınız çok kaliteli bir yazı diliniz var başarılarınızın devamını dilerim takibinizdeyim.

  2. Listeye baktığımızda bilişim sektörünün dünyanın lider sektörü olduğunu rahatlıkla anlayabiliriz. Mobility yani insanlar artıkayakta gezerken bile teknolojiyi kullanıp iletişime geçiyor, hal böyle olunca teknoloji şirketleri, akıllı telefon üreten şirketler haliyle yükseliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir