Firmaların Tweet Atmadan Önce Kendilerine Sorması Gereken 3 Şey

Firmaların Tweet Atmadan Önce Kendilerine Sorması Gereken 3 Şey

Twitter hedef kitleye ulaşmak için harika bir yoldur. Bu yüzden interaktif konuşma oluşturmak, özel promosyonlar düzenlemek ve yarışmalar ile müşteri katılımını artırmak için, birçok işletme tarafından etkin olarak kullanılmaktadır. Fakat Twitter verimsiz müşteri iletişimi kuran  ve markasını iyi yansıtamayan bazı işletmeler içinde cehenneme dönüşebilir. Firmanızın Twitter hesabını cehenneme dönüştürmeden, takipçilerinizle ve müşterilerinizle doğru bir şekilde iletişim kurmak için, firmanızın Twitter hesabından tweet atmadan önce kendinize bu 3 soruyu sormalısınız:

1- Sadece firmanızın promosyonunu mu yapıyorsunuz?

Twitter hesabınızı muhtemelen müşterilerinize ve takipçilerinize ürün ve hizmetleriniz hakkında bilgi vermek için kullanıyorsunuz. O zaman bu durumun vehameti hakkında bilmeniz gereken şeyler var. Takipçiler sürekli kendi promosyonunu yapan firmalardan hoşlanmazlar. Sizden farklı şeyler beklerler. Bu yüzden firmanızın Twitter hesabında tweet atarken, kendi sektörünüzle ilgili güncel trendlere, taze bilgilere ve toplum içindeki olaylara paralel tweet’lere yer verin, müşterilerinize onları önemsediğinizi gösterin. Tweet’leriniz eğlenceli ve aydınlatıcı olsun. Takipçilerinizi kaçırmak istemiyorsanız, Twitter’ınızda sürekli kendinizden bahsettiğiniz bir tablo oluşturmaktan kaçının.

2- İçeriğim güncel mi?

Twitter’da bilgi akışı fazlasıyla hızlı ve güncel. Bu yüzden sizde kendi sektörünüzde ne olup bittiğiyle ilgili güncel olun. Eğer tweet’leriniz güncel olursa, bunların retweet olma olasılığı daha muhtemel olacaktır. İçeriğinizin kolayca aranabilir hale gelmesi için hashtags kullanın ve tartışılan konuyla mesajınızı ilişkilendirin.

3- Tweet’lerin takipçilerimi rahatsız eder mi?

Uygunsuz şakalar, resmiyetsiz çalışanlar ve tartışmaya yol açacak siyasetle ilgili fotoğraflar… Bu saydıklarım sosyal medyada birçok insanı rahatsız edebilir. Birçok insan kendi kişisel hesabında tartışmalı tweet’ler atabilir, bu insanların kendi tercihidir. Fakat firmasının Twitter hesabını bu şekilde kullananlarda mevcuttur. İşte bunlar gerçekten kötü işletmelerdir. Twitter hesabınız komik, ilginç ve benzersiz olabilir; fakat her zaman profesyonel olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir