Facebook’ta İnsanlara Organik Olarak En Çok Ulaşan Gönderi Türü: Video

Facebook’ta İnsanlara Organik Olarak En Çok Ulaşan Gönderi Türü: Video

Socialbakers yaptığı son araştırmayla, Facebook algoritmasının videolardan yana olduğu gözler önüne serdi. Ekim 2014 ve Şubat 2015 arasında 4.445 marka ve 670.000 Facebook gönderisi üzerinden yapılan araştırma, videoların insanlara organik olarak ulaşmada daha etkili olduğunu gösteriyor.

Facebook’a video yükleyen birinin, insanlara organik olarak ulaşma olasılığı % 8.7 iken, durum güncellemesiyle insanlara ulaşmak isteyenlerde bu oran % 5.8’de kalıyor. Bunları % 5.3 ile link paylaşımı, %3.7 ile fotoğraf paylaşımı takip ediyor.

Markaların, hayranlarına ulaşmada da videoların daha etkili olduğu, raporda yer alan önemli konular arasında. Bir marka sayfasında video paylaştığınızda, bunun insanlara organik olarak ulaşma oranı % 5.7 iken, fotoğraf paylaşımında bu oran %2.3’te kalıyor.

Facebook reklamlardan para kazanmak için organik ulaşımın önünü baya kesmiş gibi gözüküyor. Bu kısıtlama ilk olarak  % 10 gibi bir oranla karşımıza çıkmıştı. Şu an ise şirket tarafından gitgide daha da katı kurallar getiriliyor. Artık tabiri caizse ağzınızla kuş tutsanız, en yaratıcı çözümlerle hayranlarınıza ulaşmak isteseniz bile, Facebook algoritması buna izin vermiyor. Yani kısaca şunu diyebilirim ki, para harcamadan bir marka olarak Facebook’ta bir hiçsiniz. Google aramalarında Adwords’e para yatırmadan organik olarak büyüme imkanınız varken, bu oran Facebook’ta neredeyse yok denecek kadar az.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir