Facebook ve Pinterest: Ağızdan Ağıza Pazarlamanın En İyi Yapıldığı Sosyal Medya Platformları

Facebook ve Pinterest: Ağızdan Ağıza Pazarlamanın En İyi Yapıldığı Sosyal Medya Platformları

Ağızdan ağıza pazarlama herhangi bir işi geliştirmek için kullanılan en eski ve etkili yöntemlerden biridir. Çünkü hiçbir pazarlama yöntemi bir satın alma kararı alacağınızda, size bir arkadaşınızın, ailenizden birinin veya tanıdığınız birinin tavsiyesinden daha fazla katkı sağlamayacaktır.

Nielsen’ın yeni yaptığı bir araştırmaya göre, tüketiciler ağızdan ağıza pazarlamaya geleneksel ücretli reklamlara göre % 92 daha fazla güveniyorlar. Aslında 2009 yılında bu araştırma yapıldığında, tüketicilerin geleneksel reklamlara güveni % 20’nin üzerindeymiş. Fakat Facebook ve Pinterest gibi sosyal ağlar ağızdan ağıza pazarlamanın boşluklarını doldurduğu için, insanların güveni daha büyük oranda yine bu pazarlama kanalına kaymış.

Sosyal Ağ

Nielsen’in Global New Product Report’undan çıkan diğer bir şaşırtıcı istatistik ise, alışveriş yapan insanların % 43’lük bir bölümü satın alacakları ürün hakkında sosyal ağlarda bir şey duyduklarında, bu ürünü satın alma ihtimallerinin daha da artıyormuş. Yani bu da demek oluyor ki, potansiyel müşterilerin üçte birinden daha fazlası ürün ve hizmetinizle ilgili sosyal ağlardan bir şeyler duymaktan hoşlanıyor.

Eğer işinizi desteklemek için sizde ağızdan ağıza pazarlamanın çok önemli olduğunu düşünüyorsanız, sosyal ağlar size bu konuda fazlasıyla yardımcı olacaktır. Özellikle Facebook ve Pinterest bu işin en iyi yapıldığı iki sosyal medya platformudur. 1 milyardan fazla aktif kullanıcısı bulunan Facebook ve şu an 70 milyon kullanıcısı bulunan  ve hızla büyüyen kullanıcı sayısıyla Pinterest, bu iş için biçilmiş kaftandır diyebiliriz.

Facebook

Facebook bildiğiniz gibi şu anda bir numaralı sosyal ağ. Bu yüzden yaptığınız iş her ne olursa olsun, Facebook’u kullanmıyorsanız, bu büyük bir kitleyi gözden çıkardığınız anlamına gelir. Business Insider’ın bir raporunda ABD’deki  internet kullanıcılarının % 67’sinin Facebook üzerinde aktif olduğunu belirtmiş. İngiltere’de bu oran yüzde % 82’dir. Facebook kullanıcı rakamlarının dünyanın her yerinde böyle olduğu düşünüldüğünde, ağızdan ağıza pazarlamanın online ortamda fazlasıyla etkili olacağını düşünmek yanlış olmaz.

Bu kadar kullanıcı sayısına sahip Facebook’ta, işinizi geliştirmek için uygulayacağınız bir sonraki adım ise, iyi bir pazarlama planı uygulamak olacaktır.

Sosyal Medya Examiner sosyal ağ kullanımının en iyi yollarını sizin için özetlemiş. Onlar özel bir iş sayfası kurmanızı ve firmanızı tanıtmak için kişisel bir sayfa kullanmamanızı öneriyor. Ayrıca yeni takipçiler çekmek ve satış yapabilmek için, kitlenizle meşgul olacağınız bir pazarlama stratejisi geliştirmeniz gerektiğine inanıyorlar.

Pinterest

Social Media Today bugün ABD tüketicilerin % 47’sinin Pinterest tavsiyesine dayalı bir satın alma yaptıklarını belirtiyor.

Pinterest hobilerinizi, hizmet ve ilgilerinizi göstermek için kullanabileceğiniz pinboard tarzı sosyal bir ağdır. Daha sonra ” pin ” lerinizi diğer sosyal ağlar üzerinde paylaşabilmeniz, bu sosyal ağın en önemli özelliklerindendir. Ürün ve hizmetlerinize dair içerikleri ön plana çıkarıp, markanızı desteklemeniz için harika bir platformdur. Görseli ön plana çıkaran ve genellikle kadınlar arasında yaygın olarak kullanılan bu sosyal ağ, potansiyel müşterileriniz için interaktif bir platform yaratır.

Eğer sizde ağızdan ağıza pazarlama kampanyanızın bir uzantısı olarak bu sosyal ağları kullanırsanız, hedef kitleniz arttırmaya devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir