Facebook Reklam Kılavuzu 2019 [Resimli Anlatım]

Facebook Reklam Kılavuzu 2019 [Resimli Anlatım]

Çok fazla reklam deneyiminiz ve ajans için ayıracak fazladan bir bütçeniz yoksa, Facebook ile ilgili temel bilgileri öğrenmeye istekli olduğunuz sürece, marka büyümenize Facebook reklamlarıyla katkı sağlayabilirsiniz. Bu işi profesyonel yapan arkadaşlar sakın alınmasın, siz de çok iyisiniz tabii… 🙂 Ama bazen insanların gerçekten bütçeleri olmuyor ve en azından temel düzeyde nasıl ilerleyebilirler bilmek istiyorlar. Ben de bu yüzden onlar için bir tane ”Facebook Reklam Kılavuzu” oluşturdum.

Şimdi Facebook’u bu kadar popüler bir reklam platformu haline getiren şeylere bakacağız ve adım adım ilerleyerek Facebook’ta reklam vermeyi resimli anlatımla, taa en baştan ”Business Manager’dan başlayarak anlatacağım.

Neden Facebook Reklamlarını Kullanmalısınız? 

Reklam vermek için o kadar fazla seçeneğiniz var ki… Bu kadar seçenek arasından bütçenizi nereye harcayacağınıza karar vermek zor olabilir. Ama Facebook’ta karar kıldıysanız, haklı sebepleriniz var.

Neden mi?

1. En kalabalık sosyal ağ ile web site trafiğini artırma

Facebook kullanıyorum demek artık size her ne kadar cool gelmese de, bir şekilde Facebook kullanıyorsunuz. 2 milyardan fazla kullanıcı sayısı nasıl oluşacak yoksa. İster alışkanlık deyin isterseniz de FB Messenger yüzünden olsun, bir şekilde Facebook’a giriliyor ve burada harcanan süre Facebook’la rekabet eden diğer sosyal medya platformlarından daha fazla. Ayrıca Facebook, reklam veren platformunda Facebook reklam verenlerinin erişebildiği diğer popüler mobil uygulamalardan Messenger ve Instagram’ın da sahibi. Yani demem o ki, buradan hala çok fazla trafik çekebilirsiniz. 🙂

2. Demografi, ilgi alanı ve davranışlara dayalı müşterileri hedefleme

Facebook reklam verenlerinin ürün ve hizmetlerini, kullanıcılarının ilgi alanlarına, davranışlarına ya da demografik özelliklerine göre eşleştirerek, size ideal müşterilerinize ulaşma olasılığı sağlıyor. Yani insanların kullandığı telefon modelinden ilişki durumuna, seyahate çıkıp çıkmamasından meslek grubuna kadar Facebook reklamları ile her şeyi hedefleyebilirsiniz.

Tüm bunlar nasıl mı oluyor?

Facebook, Instagram’ı da Whatsapp’ı da satın aldı biliyorsunuz. Bu 3 platformdaki tüm veriler reklam verenlerin hizmetine sunuluyor anlayacağınız.

3. Marka bilinci oluşturma

Markaların çoğunun sosyal medyada hayranları ve müşterileriyle bağlantı kurmak için kullandıkları bir Facebook veya Instagram işletme hesabı zaten var. Ama sadece sayfanız olması artık yetmiyor. Çünkü organik olarak insanlara erişmeniz çok zor. Bu yüzden marka bilinci oluşturmak ve yeni takipçiler kazanmak için Facebook ya da Instagram reklamlarından faydalanmanız gerekiyor.

1. Adım: Facebook Business Manager’ı Ayarlama

Facebook’ta reklam vermeye başlamadan önce hiç kafanızın karışmasına gerek yok, adım adım gideceğiz. İlk adım Business Manager hesabınızı doğru bir şekilde ayarlamak.

Peki Business Manager nedir?

Facebook reklam hesabınızı, işletme sayfalarınızı ve reklamlarınızı yayınlamanız için gereken araçları barındıran bölümüdür.

Business Manager reklam hesabınızı oluşturmak için business.facebook.com adresine gidin ve Hesap Oluştur seçeneğini tıklayın.

facebook işletme hesabı kurma

Hesap oluştur dedikten sonra, Facebook, sizden işletme ve hesap adınızı, adınızı ve iş e-posta adresinizi isteyecek. Bu bilgileri girdikten sonra, işletmeniz ile ilgili detayları eklemeniz (adres, telefon, web sitesi vb.) istenecek. Bu formun sonunda eğer kendi markanızın tanıtımını yapmak istiyorsanız, ”İşletmenin Kullanım Amacı” kısmında’ ”Kendi ürün ve hizmetlerinin tanıtımını yapmak” istiyorum opsiyonunu seçebilirsiniz.

Ekranınıza aşağıdaki fotoğraftaki gibi bir alan gelmiş olmalı. Ben size göstermek için uydurmadan bir hesap açtım, o yüzden isim olan yerleri kapadım. 🙂

business manager kurulumu

Bu ekranı gördüyseniz, mevcut bir reklam hesabı oluşturmanız veya eklemeniz gerekiyor. Bunun için sağ üstte görmüş olduğunuz ”İşletme Ayarları” kısmına girmeniz gerekiyor.

Facebook reklam hesabı kurulumu

Önünüze açılan sayfadan sol taraftaki menülerden ”Hesaplar” oradan da ”Reklam Hesapları”nı tıklayın. Mevcut bir reklam hesabı ekleme, bir reklam hesabına erişim isteğinde bulunma ve yeni bir reklam hesabı oluşturma seçeneklerinden, daha önce hiç reklam vermediyseniz, ‘Yeni Bir Reklam Hesabı Oluşturun‘a tıklayın ve yukarıda göreceğiniz gibi para biriminizi Türk Lirası olarak ayarlayın. Son olarak reklam hesabınıza bir isim verin.

Business Manager’ı Facebook işletme sayfanıza ve reklam hesabınıza bağladığınıza göre ilk işlem tamamlandı. 🙂

2. Adım: Facebook Pikseli Oluşturma ve Yükleme

Yeni Facebook reklam verenleri arasındaki en yaygın sıkıntılardan biri de, reklamlarının gerçekten işe yarayıp yaramadığını anlamak. Bir görselin beğeni sayısını artırmak, hatta ”Reklam Yöneticisi’nde” bir reklam kampanyası oluşturmak bile ufak tefek işler, ancak Facebook pikselini yüklemeden oluşturduğunuz reklamın web sitenizde satışı artırıp artırmadığını bilemiyorsunuz. Bu yüzden piksel önemli. 🙂

Facebook pikseli, Facebook reklamları ile web siteniz arasında bir bağlantı noktası gibi. Facebook Piksel’i, Business Manager hesabınızda oluşturmanız ve ardından reklamlar için ödeme yapmaya başlamadan önce web sitenize eklemeniz gereken bir izleme kodudur. Facebook, oluşturduğunuz bir reklamdan web sitenize gelen ziyaretçiler tarafından gerçekleştirilen tüm eylemleri gösterir. Temel olarak, Facebook pikseli size yalnızca reklamlarınızın olumlu ya da olumsuz gittiğini değil, aynı zamanda dönüşümlerin hangi kitlelerden ve reklam öğelerinin geldiğini de söyler.

Piksel Oluşturma

Business Manager ana sayfanızda, sol üst köşede bulunan Business Manager yazısına tıkladığınız zaman, karşınıza İşletmeyi Yönetme, Reklam Verme, Analiz Ve Raporlama, Müşterilerle Etkileşimde Bulunma, Ürün ve Hizmet Satma gibi üst menüler çıkıyor. Siz bu menülerden ”İşletmeyi Yönetme” altındaki ”Olay Yöneticisi”ne tıklayın.

Karşınıza açılan sayfada ”Facebook Pikseli: İnternet Sitesi Hareketlerini Takip Edin” kısmında ”Başla” diye bir düğme göreceksiniz. Ona tıklayın. Web site adresinizi girmeniz istenecek. Hemen web site adresinizi girin ve piksel kodunuzu nasıl yüklemek istediğinizi seçin. Seçiminiz manuel olarak kodu almak olursa, aşağıdaki gibi bir ekran görecekseniz. Bu kodu kopyalayın ve sitenizin başlık kısmının en altına, </head> etiketi kısmının hemen üstüne yapıştırın. Sabit kodu internet sitenizin her sayfasına yükleyin.

Ben bu kod işlerine hiç bulaşmak istemiyorum diyorsanız, web sitenizi yapan kişiden yardım isteyin. Sonuç olarak bu da bir alternatif. 🙂

manuel facebook pikseli

3. Adım: Facebook Hedef Kitle Oluşturma

Reklamlarınızla doğru kişileri hedeflemek, Facebook reklamlarında başarılı olmanın en önemli anahtarlarından biri. Dünya çapında milyarlarca Facebook kullanıcısı olduğu için markanıza veya ürününüze ilgi duyması en muhtemel olanları bulmak için, Hedef Kitle özelliğini kullanılmanız gerekiyor.

Hedef Kitleler, Business Manager’da reklamlarınız için hedefleyeceğiniz kişi listeleri oluşturabileceğiniz bölüm. Bu listeleri tanımlamanıza yardımcı olmak için hedef kitle bölümünde birkaç farklı özellik bulunur.

1- Yeniden Hedefleme (Facebook Retargeting)

Web sitenizi ziyaret eden, alışveriş sepetine bir şeyler ekleyen veya Instagram’da sizi takip eden birinin, sizden bir şeyler satın alma ihtimali daha yüksektir.

Herhangi bir markanın web sitesine girdiğinizde, Facebook veya Instagram’da o markanın reklamlarını görüp duruyorsanız, “yeniden hedefleme” adı verilen Facebook reklamına maruz kalıyorsunuz demektir. 🙂

Her defasında olduğu gibi yine, Business Manager ana sayfanızda, sol üst köşede bulunan Business Manager yazısına tıkladığınız, karşınıza menüler gelecek. ”Reklam Verme”nin altındaki ”Hedef Kitleler”e tıklayın. Açılan sayfada sağda mavi bir buton var, ona tıklayın ve ”Özel Hedef Kitle” oluşturu seçin. Özel Hedef Kitle özelliğini kullanarak yeniden hedefleme kitleleri oluşturabilirsiniz. Özel Hedef Kitleler, Facebook pikseliniz ve işletme sayfalarınız tarafından toplanan tüm verilerden faydalanma seçeneklerini size sunar.

facebook retargeting

Yukarıda gördüğünüz gibi farklı kaynaklar kullanmanız için size bir sayfa sunuluyor. Diyelim ki, İnternet Sitesi’ni seçtiniz.

 Örnek: İnternet Sitesi

Web sitesi trafiği, web sitenize gelen ziyaretçilere ulaşmak için bir yeniden hedefleme (retargeting) listesi oluşturmanıza olanak sağlar. Burada gerçekleştirilen eylemlere veya web sitenizde ziyaret edilen sayfalara göre çeşitli listeler oluşturabilirsiniz. Genel olarak iyi dönüşüm alabileceğiniz ortak yeniden hedefleme listeleri, son 30 gün içinde web sitenizi ziyaret edenler veya son yedi gün içinde sepetlerine bir şey ekleyenleri içerir.

2- Yeni Müşteriler Bulmak

Yeni müşteriler bulmak, eski müşterileri yeniden hedeflemekten ve web sitesi dönüşümlerini artırmaktan çok, Facebook reklamlarını kullanarak markanızı büyütmenin bir yolu.

Yeni müşteriler, genellikle “potansiyel müşteri” olarak adlandırılır ve sizden bir şey satın almayan veya online olarak işinizle etkileşime girenlere reklam vermeyi kapsar.

2.1 Benzer hedef kitle oluştur

Facebook’un markanız için potansiyel müşteriler bulmasının bir yolu da, daha önce topladığınız müşteri listesini ya da potansiyel müşteri reklamlarından topladığınız verileri kullanmak. Bu veriler, mevcut müşterilerinizle benzer olan Facebook kullanıcılarından oluşan bir kitle oluşturmak için kullanır.

Yine her zamanki adımları izleyerek, Business Manager – Reklam Verme – Hedef Kitleler‘e tıklayın. Bu sefer ‘Benzer Hedef Kitle Oluştur’ butonuna tıklayın. Aşağıdaki sayfa açılacak. Buradan yeni kaynak oluştur bölümünden müşteri verilerinizi yükleyebilirsiniz.

facebook benzer hedef kitle oluşturma

2.2 İlgi alanları, davranışlar ve demografik bilgiler

Benzer hedef kitle oluşturmak için elinizde bir veri yoksa, potansiyel hedef kitleyi oluşturmak için Facebook’un ilgi, davranış ve demografik verilerini kullanabilirsiniz.

Yine her zamanki adımları izleyerek, Business Manager – Reklam Verme – Hedef Kitleler‘e tıklayın. Bu sefer ‘Kaydedilen Hedef Kitle Oluştur’ butonuna tıklayın. Aşağıdaki sayfa açılacak.

kaydedilen hedef kitle oluşturma

Bu sayfada lokasyon, cinsiyet, yaş ve dil kısmını doldurduktan sonra, ”Detaylı Hedefleme” kısmında ‘Göz At’ butonuna tıklayarak daha yoğun çalışabilirsiniz.

Burada karşınıza çıkacak başlıkları açıklamak gerekirse:

İlgi alanları: Facebook kullanıcılarının etkileşime girdiği sayfalar ve içeriklerle ilgilidir. (Moda, spor, alışveriş vb.)

Davranışlar: Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen eylemlerdir. (Doğum gününü kutlamak, yeni bir şehre taşınmak, bebek sahibi olmak vb.)

Demografi: Kullanıcı profili bilgilerini içerir. (Eğitim, meslek vb.)

Oluşturacağınız bu hedef kitleleri test etmek isterseniz, ”Facebook Hedef Kitle İstatistikleri” aracı kafanızdaki seçenekleri daraltmanıza ve test etmek için kategoriler belirlemenize yardımcı olabilir.

Bu araca, Business Manager – Analiz ve Raporlama – Hedef Kitle İstatistikleri‘ne tıklayarak ulaşabilirsiniz. Karşınıza açılacak sayfa bu şekilde olacak.

facebook istatistik okuma

İlgi alanları, davranış ve demografik bilgileri seçtiğinizde, genellikle oldukça geniş bir kitle ile karşılaşırsınız. Hangisinin işe yaradığını bulmak için bunları ”Hedef Kitle İstatistikleri” ile ayrı ayrı test etmek sizin için daha iyi sonuçlar verebilir.

4. Adım: Facebook Kampanyası Oluşturma

Facebook’ta reklam oluşturmak için Business Manager – Reklam Verme – Facebook Reklam Yöneticisi‘ne tıkladıktan sonra karşınıza çıkan sayfada ”Oluştur” butonuna tıklayın.

1- Kampanyanız için bir hedef seçin

”Oluştur” butonuna tıkladıktan sonra, karşınıza aşağıdaki sayfa açılacak.

facebook pazarlama hedefi

Facebook reklamlarında üç hedef kategori var: Bilinirlik, değerlendirme ve dönüşüm. Her kategorinin altında trafik, video görüntüleme ve dönüşümler vb. daha ayrıntılı seçenekler var. Bir marka olarak hedefinizin ne olduğunu ve reklamlarla ne elde etmek istediğinizi düşünmeli ve sonrasında harekete geçmelisiniz.

  • Web sitenizdeki satışları artırmak istiyorsanız, hedefinizi ”Dönüşümler” olarak ayarlayın.
  • Henüz bir ürün satmıyorsanız ancak farkındalık oluşturmak istiyorsanız, ”Marka Bilinirliği”, hedefi düşük maliyetli gösterim elde etmek için iyi bir yol.
  • Web sitenize trafik çekmekte sorun yaşıyorsanız, ”Trafik”i seçmek başka bir kampanya için yeniden hedefleme listesi oluşturmanıza yardımcı olabilir.
  • Popülerliğin kanıtı olarak daha fazla beğeni, yorum ve paylaşım istiyorsanız, hedefinizi ”Etkileşim” olarak ayarlayın.

Bu adımdan sonra kampanyanıza bir isim vermeniz istenecek. Bu alana gelişi güzel bir isim vermeyin. Kampanya sayınız arttığı zaman, hepsinin içeriğine tek tek bakmanız gerekmesin.

5. Adım: Reklamınızı Kurgulayın

İşte geldik en önemli konuya. Reklam verme amacınızı seçtiniz ve kampanyayı şekillendirmek istiyorsunuz.

1- Hangi kitleyi hedeflemek istiyorsunuz? (Kitle konusunu daha önce konuştuk zaten, oradan yola çıkarak bir karara varabilirsiniz.)
2- Harcamak istediğiniz bütçe nedir? (Bu size kalmış yeniyseniz büyük bütçelerle başlamayın test ederek ilerlemenizi öneririm.)
3- Kullanmak istediğiniz reklam alanları neler? (Facebook haber kaynağı, Instagram akışı, Messenger Stories vb.)

Aşağıdaki alanda tüm bu soruların cevaplarını vermenizi bekliyorlar. 🙂

facebook kampanya oluşturma

6. Adım: Reklam

Son görselde görebilirsiniz, diğer bahsettiğimiz her şey reklamın kendisine gelmeden önce yapmamız gerekenlerdi. Şimdi sıra reklamımızın ‘Kimlik, Kreatif, Takip” kısmını belirlemeye geldi. Facebook sayfanızı reklam hesabınıza bağladığınız için, otomatik olarak Facebook sayfanız burada görünecek. Sizden Instagram hesabınızı da buraya bağlamanız istenecek. Onu da bağlayabilirsiniz. Kreatif kısımda kampanyanız video mu, tek görsel mi ya da farklı formatta bir içerik mi olacak, bunu belirlemeniz gerekiyor. Görselden sonra metninizi yazın, ”Eylem Çağrısı” butonuna amacınız ne ise onu işaretleyin. (Daha Fazla Bilgi Al, Şimdi Alışveriş Yap vb. gibi) Son olarak ”Takip” kısmında, Facebook Pikselinizi ya da diğer takip araçlarını kurabilirsiniz.

7. Adım: Facebook Kampanyalarınızı Optimize Edin

Facebook’ta bir kampanya oluşturmak önemli, ancak platformda başarılı olmak istiyorsanız, performansınızı nasıl izleyeceğinizi ve nasıl optimize edeceğinizi de öğrenmeniz gerek.

Sabırlı olmak bu noktada işinize yarayabilir. Çünkü Facebook, reklamları optimize etmek için zamana ihtiyaç duyar, böylece algoritma kimin sattığınız şeyle en çok ilgilendiğini öğrenebilir.

**Reklamınızı kapatmanız gerekip gerekmediğinden emin değilseniz, daha fazla yatırım yapmadan önce en az 1.000 gösterim almayı deneyin.

İşinizi büyütmek için Facebook reklamlarını kullanmaya başlayabilirsiniz

Facebook reklam platformu, dijital pazarlama konusunda çok az tecrübeye sahip olan veya hiç tecrübesi olmayanlar için kullanımı oldukça kolay olacak şekilde tasarlanmış. Bu sayede reklamlarını yayınlamak için bir ajansla çalışmak istemeyen (şu an kendi ayağıma sıkıyorum. 🙂 ) girişimcilere çekici geleceği aşikar.

Facebook reklamcılığının temellerini öğrenmek, hesabınızı doğru bir şekilde ayarlamak ve bir kampanya başlatmak için zaman ayırırsanız, bu işin üstesinden gelebilirsiniz. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir