Facebook Reklam Bütçenizi Gelişmiş Arama Seçenekleri İle Optimize Edin

Facebook Reklam Bütçenizi Gelişmiş Arama Seçenekleri İle Optimize Edin

Umarım Facebook’a reklam verirken, reklamlarımı herkes görmeli diyerek; hedefleme seçeneklerini atlayıp, bütçenizi hedef kitlenizde olmayan kişiler için harcamıyorsunuzdur. Para benim için sorun değil, yeterki herkes görsün reklamlarımı diyorsanız, sorun yok; ama bütçeniz kısıtlı ve sizin için değerliyse, reklam verirken hedefleme seçenekleri ile ilgili her adımı ciddiye almanız gerekir.

Facebook Gelişmiş Hedefleme Seçenekleri

Facebook sosyal medya platformları içinde dünyanın en gelişmiş hedefleme seçeneklerine sahip olan sosyal ağ. Facebook’taki gelişmiş hedefleme seçenekleriyle hem B2B hem de B2C şirketlerin ideal kitlelerine ulaşmaları mümkün.

Peki ideal kitleme nasıl ulaşırım diyorsanız…

Hedef Kitlenizi Seçin

Facebook reklam yöneticisinde seçtiğiniz reklam modelinden sonra ilk göreceğiniz şey, reklamınızı hedefleyeceğiniz hedef kitlenin kim olduğuyla ilgili. Burada temel düzeyde hedefleme seçeneklerini göreceksiniz.

facebook hedefleme seçenekleri.001

 

Temel düzeyde hedefleme seçeneklerinin bulunduğu alanda, reklamlarınızın gerçek hedef kitlenize ulaşmasını sağlayacak 2 önemli gelişmiş ayar seçeneği mevcut. Birincisi lokasyon, yani konum bilgisinin altında bulunan ve varsayılan olarak bu konumdaki herkesin işaretli olduğu alan. Bu alanı tıkladığınızda, karşınıza birkaç seçenek daha çıkacak.

facebook hedef kitle belirleme.001

Burada varsayılanı seçmek yerine, bu seçeneklerden işletmenize uygun olanını seçmenizde fayda var. Doğru hedef kitleyi bulmanıza yardımcı olmak için bu aşama büyük önem taşıyor.

Örneğin, perde satan bir yerel işletmeniz olduğunu düşünün. Nesilden nesile çok ünlü bir perdeci değilseniz, bölgede yaşamayan insanlar sizden muhtemelen alışveriş yapmaz. Seyahat eden kişilerin, sizin hedef kitlenizi oluşturma ihtimali yoktur. Bu yüzden belirli yerlerde yaşayan insanları hedeflemeniz daha doğru olur.

Farklı bir örnek verecek olursak… Şehir içi turlar düzenleyen bir acenteniniz olduğunu varsayalım. Bölgede yaşayan insanların şehir içi turistik gezilere katılması, düşük ihtimal dahilinde bir durum. Bu nedenle bölgede yaşayan insanları hedeflemeye gerek yok. Bunun yerine, belirtilen yerlerde yolculuk eden insanları hedeflemek daha mantıklı olur.

Gelişmiş hedefleme için kullanılacak ikinci önemli ayar ise, daha fazla demografik alanın açılabildiği kısım. Daha fazla demografik bilgi alanı, insanların ilişki durumlarından, yaşına; cinsiyetinden, eğitim durumuna kadar tüm hedefleme seçeneklerini kullanmanıza izin veriyor.

facebook hedef kitle optimizasyonu.001

Bu alanda üniversite yıllarına odaklanarak, okulu yeni bitmiş öğrenciler için yüksek lisans eğitimi konseptindeki reklamlarınızı gösterebilir, otomotiv sektöründeki insanlara arabalarla ilgili sektörel bazlı derginizin tanıtımını yapabilir, ilişki durumlarını nişanlı olarak kaydedenlere düğün ile ilgili olan her türlü reklamı yapabilirsiniz.

facebook hedef kitle seçimi.001

Dikkat!

Bu hedefleme seçeneklerini kullanırken lütfen tüm alanları doldurma zorunluluğundan kaçının. Çünkü potansiyel erişimi yüksek tutmanın hiçbir anlamı yok. Potansiyel erişim çok fazla olduğunda, evet reklamınızı daha çok kişiye gösteriliyor, fakat bu kişiler muhtemelen hedef kitlenizde olmayan alakasız kişilerden oluşuyor ve bütçenizi boşuna yanıyor.

Unutmayın, reklamınızı hedef kitlenizdeki 1000 kişiye göstermek, 1 milyon alakasız kişiye göstermekten performans açısından çok çok daha iyidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir