Facebook Kampanyalarınıza Yön Verecek En Kolay Analiz: Insights [Uygulamalı]

Facebook Kampanyalarınıza Yön Verecek En Kolay Analiz: Insights [Uygulamalı]

Facebook dünyanın bir numaralı sosyal medya ağıdır gibi söylemleri es geçerek, direkt konuya girmek istiyorum.

Facebook‘a reklam verirken hedef kitlenize yönelik bir analiz yapıyor musunuz?

Bu cümle biraz hesap sorar gibi oldu ama umarım cevabınız hayır değildir. Çünkü bütçenizi en etkin şekilde kullanmanın yolu, analizden geçiyor. Neyin işe yarayıp neyin yaramayacağını bilmeden, tabir-i caizse kafanıza göre reklam vermek, bütçenize yazık ettiğinizin bir göstergesidir.

Eee hadi bari ufak bir analiz yapayım diyorsanız, başlıyoruz…

Not: Bu yazı Facebook’a reklam vermeyenlere yeni başlayanlar için yazılmıştır. İleri düzey bilgiler içermez. Bilginize.

Facebook Insights Nedir?

Facebook Insights, yöneticisi olduğunuz bir Facebook sayfasında kullanıcı etkileşimlerini izlemenize ve sayfanızda hangi içeriğin daha iyi performans gösterdiğini görüntülemenize yardımcı olur.

”Eee tamam anladık, zaten biliyoruz ama bu bilgiler neden bu kadar değerli?” diye soracak olursanız, bu konudaki açıklamam aşağıda…

Facebook Insights; en çok beğenilen, paylaşılan ve yorum alan gönderiler, sayfanızı takip eden erkek ve kadınların yüzdesi, hayranlarınızın bulunduğu şehir ve ülke, içerik yayınlamak için en popüler saat ve gün vb. gibi basit istatistikleri hizmetimize sunuyor. Bu sayede Facebook sayfalarınızda ne tür bir içeriği paylaşmanız gerektiğine karar verebiliyor ve bunun için en iyi saat ve günü belirleyebiliyorsunuz.

Facebook insights giriş.001

Bu arada nerede bu Insights diye sorabilirsiniz. Yöneticisi olduğunuz bir Facebook sayfasına girdiğinizde, ”İstatistikler” yazan kısım Facebook Insights oluyor.

Verilerinizle ilgili genel bir analiz yapmak istiyorsanız, hemen ”İstatistikler” seçeneğine tıklayabilirsiniz. Tıkladığınızda, açılacak sayfa size son 7 günlük analizleri verir. Tabii isterseniz, aşağıda da görebileceğiniz gibi sayfanızdaki analizleri son 28 güne kadar da görüntüleyebiliyorsunuz.

**Ulaşabileceğiniz istatistiklerin başlıklarını sol köşede bulabilirsiniz.

facebook insights sayfa özeti.001

Şimdi sizin için önemli olacağını düşündüğüm bazı başlıkları ve bu başlıkların neden önemli olduğunu açıklamak istiyorum.

Gönderilerinizi Paylaşmak İçin En Uygun Zaman

”Genel Bakış”ın altında olan başlıklardan ”Gönderiler” e tıkladığınızda, karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa açılacak. Burada belirli bir gün içerisindeki çevrimiçi aktif kullanıcı sayısını ve haftanın her günü için çevrimiçi olan kullanıcı sayısını göreceksiniz.

Aşağıdaki örnekte, haftanın en popüler gününün Pazar günü olduğunu ve 21:00’in paylaşım için en popüler saat olduğunu görüyoruz.

facebook postlarımı ne zaman paylaşmalıyım.001

Peki bu veriler ne işime yarayacak?

Takipçilerinizin en aktif oldukları gün ve saati anlamak, gönderilerinizi mümkün olan en geniş kitleye göstermenizi sağlar. Bu takibi düzenli olarak yaparsanız, sosyal medya yayın planınızı ve stratejinizi daha doğru bir hale getirebilirsiniz.

Paylaşılacak İçerik Türü

Yukarıdaki sayfada, hayranlarınızın çevrimiçi olduğu zamanın hemen yanında yer alan sekme ”Gönderi Türleri.” Şimdi bu sekmeyi inceleyeceğiz.

Facebook paylaşılacak içerik türü.001

Burada hangi içeriğin en yaygın erişime sahip olduğunu görebilirsiniz. Örnek sayfada en çok etkileşim alan içerik sıralaması; video, fotoğraf. (Sıralamada bağlantı da olabilirdi.)

Bu sıralamaya bakıp, tamam o zaman her gün video paylaşayım demeyin. (Gerçi imkanınız varsa bu aralar video içeriğe odaklanmayı deneseniz iyi olur.) Bu bağlantıların ya da fotoğrafların ihmal edilmesi gerektiğini anlamına gelmiyor.

Aslında bu durum biraz da sosyal medyayı neden kullandığınıza bağlı. Örneğin bir haber sitesiyseniz ve sitesinize trafik sağlamak istiyorsanız, bir anda sizin için en önemli içerik türü bağlantılar olabilir.

Fakat içeriğinizi; beğeniler, tıklamalar, yorumlar ve paylaşımlar yoluyla en fazla sayıda kişinin görmesini ve etkileşimde bulunmasını istiyorsanız, paylaşacağınız video içerikler sizin için en iyi yaklaşım olur. (Örnek üzerinden konuşuyorum.)

Takipçilerinizin Demografik Durumu

Bu sefer ”Genel Bakış”ın altında olan başlıklardan ”Kişilere” e tıklıyorsunuz ve karşınıza aşağıdaki sayfa açılıyor.

Facebook Insights‘ın bu bölümünde; takipçilerinizin en yoğun olarak bulundukları ülkeleri, şehirleri, konuştukları dilleri, yaş aralıklarını ve cinsiyetlerini görebilirsiniz.

Bu şekilde belirli bir kitleyi; cinsiyete, yaşa, şehre ve daha fazlasına göre hedeflemek için derinlemesine bilgiler sağlayabilirsiniz.

 

facebook takipçilerinizin Demografik Durumu.001

Örnekten yola çıkarak, İstanbul’da yaşayan, 35-44 yaş arasında Türkçe konuşan kitle benim için en iyi hedef kitle görünüyor. Siz de Facebook etkinliğinizi en üst düzeye çıkarmak için hangi demografik parçayı hedeflemeniz gerektiğini bu şekilde gözden geçirebilirsiniz.

Evet bu veriler çok basit ama Insights’ı kendi Facebook sayfa profillerinizde kullanarak, daha önce hiç olmadığı kadar hedefli ve başarılı bir stratejiye sahip olabileceğinizi aklınızdan çıkarmayın.

Bu bilgiler benim için çok basit düzeyde, daha ayrıntılı bir analize ve desteğe ihtiyacım var diyorsanız sibel@miknatisdijital.com dan ya da sibelhos@gmail.com adreslerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.

4 yorum “Facebook Kampanyalarınıza Yön Verecek En Kolay Analiz: Insights [Uygulamalı]

  1. Facebook’ta benzer bir izleyici kitlesi oluşturmanın nedeni, kampanyaları ölçeklendirmektir. Doğru zamanda doğru insanlara ulaşmak, bir reklamveren için işin yarısıdır. İstediğiniz eylemi gerçekleştiren bir kitle (örneğin, satın al, kaydol, abone ol, katıl, ) paha biçilmezdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir