Estetik Cerrahi Alanında Dijital Başarının Sırları Nelerdir?

Estetik Cerrahi Alanında Dijital Başarının Sırları Nelerdir?

Dijital pazarlama stratejileri her alanda olduğu gibi estetik cerrahi alanında da kullanılabilecek en etkili araçlardan biri. Çünkü dijital pazarlama yöntemleriyle daha az maliyetle daha çok kişiye ulaşılıp, dünyanın her yerinden potansiyel müşteriler çekilebilirsiniz. Dijital pazarlamadan, kurumsal bir markadan tutunda kendi evinde çalışan bir bireye kadar herkes faydalanabilir ve bu sayede potansiyel müşterilerinizle daha yakın bir ilişki içinde olabilirsiniz. Aynı şekilde estetik cerrahlar içinde durum  farklı değil. Estetik cerrahlar insanların ihtiyaçlarına hitap eden iyi bir stratejiyle müşteri kazanabileceği gibi mevcut hastalarıyla da ilişkilerini güçlendirebilir.

Aşağıda estetik cerrahi alanında dijital pazarlama konusunda nasıl ilerlemeniz gerektiğine dair temel unsurları ve dijitalde başarı sağlamanın sırlarını bulabilirsiniz:

Özgün ve İlgili İçerik Yazın

Estetik yaptırmak isteyen potansiyel müşterilerle etkili bir iletişim kurmak için, özgün ve ilgi çekici içerikler oluşturmak gerekir. Başka sitelerden makale kopyalamanın veya bunları düzenleyerek paylaşmanın size hiç bir katkısı olmaz. İçeriğinizin özgün olması ve bunların plastik cerrahi SEO planı doğrultusunda oluşturulması gerekir. Nasıl mı?

Örneğin, Google aramalarında sektörünüzle ilgili en çok araştırılan kelimeleri bulabilir ve SEO’ya göre bu kelimelerin nasıl kullanacağınızı belirleyip, makalelerinizi bu şekilde yazabilirsiniz. Web sitenizde anahtar kelimelerle ilgili özgün makalelerin fazla olması, organik trafiği direkt olarak size çekecektir. Örneğin, sektörünüzle ilgili en çok araştırılan anahtar kelime burun estetiğiyse, blogunuzda bu konuya daha çok ağırlık vermeniz gerekir.

Yazılarınızın özgün olması dışında ilginç ve eğitici olması da dikkat etmeniz gereken bir başka unsurdur.

Hedef Kitlenizi Sınırlamayın

Plastik cerrahi sadece yanık ya da doğum kusurlarına estetik geliştirmeler sunan bir alan değil. Plastik cerrahi insanlara her konuda farklı çözümler sunan eşsiz bir alan. Bu yüzden bir estetik cerrah olarak birçok insana hitap edebilirsiniz. Bu alanda kitlenizi sınırlamak, diğer alanlara göre daha zordur. Bu nedenle farklı kitleleri hedefleyebilir ve farklı kitlelere farklı teknikler kullanarak ulaşabilirsiniz. Örneğin, Instagram’da insanları estetik ile ilgili infografik görseller kullanarak etkilerken, Twitter’da 140 karakterlik vurucu ipuçlarından yararlanabilirsiniz.

Reklam Yapın

Geleneksel offline pazarlama stratejileri hala yoğun olarak kullanılıyor. Evet, markanızı güçlendirmeniz adına bu yöntemler size fayda sağlıyor olabilir, fakat bu yöntemlerin size ne kadar fayda sağladığını hiçbir zaman ölçemezsiniz. Ayrıca bu reklamlar aracılığıyla hedef kitlenize yönelik bir şeyler yapmanız da mümkün değil.

Bu yüzden offline reklama ayıracağınız bütçeyi sosyal medya, Google Adwords vb… gibi online araçlara ayırmanızda fayda var. Bu platformlar hem ölçümlenebilir hem de etkin bir hedef kitleye ulaşmanızı sağladığı için harika yöntemlerdir.

Plastik cerrahi ile ilgili bilgi almak isteyen insanların öncellikle internetten araştırma yapması, bu alanda online reklamları daha değerli kılmaktadır.

Örneğin, burun estetiği yaptırmak isteyen bir insan birkaç defa sizi araştırdıysa ve siz Google Adwords reklamlarından yararlanıyorsanız, gireceği her sitede sizin reklamınızla karşılaşabilir ve potansiyel bir müşteriden, gerçek bir müşteriye dönüşebilir.

Profesyonel Bir Web Sitesine Sahip Olun

Plastik cerrahi alanında bir doktorsanız, profesyonel bir web sitesine sahip olmak sizin için bir zorunluluktur. Dijital pazarlamada başarılı olmanızın ilk yolu profesyonel bir web sitesinden geçer. SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) pazarlama stratejisinin yardımı ile desteklenen bir web sitesi, aramalarda görülür ve yerel aramalarda üst sıralarda olmanızı sağlar.

İyi bir web sitesini referanslarınız, özgün makaleleriniz, ipuçlarınız ve infografiklerle zenginleştirmeniz, potansiyel müşterilerinize güven aşılamanız açısından fayda sağlar. İyi bir tasarım ve düzen de faydayı arttırmanız açısından size oldukça yardımcı olur. Ayrıca Call to Actions (Eyleme Çağrı) butonlarınızı web sitenizin görünür yerlerine koymanız, müşteri geri dönüşümünü fazlasıyla etkiler.

SEO ve anahtar kelimeler

SEO’nun dijital pazarlama yapanlar için ROI (geri dönüşüm) etkisi oldukça fazladır. Eğer doğru bir SEO şirketi ile çalışıyorsanız, bu gerçeği ölçebilir ve gözlemleyebilirsiniz. (Fakat şuna dikkat etmenizi öneririm, bu işi yaptığını söyleyen ve teknik bilginiz olmadığı için bu konuda sizi yanlış bilgilendirecek birçok insan şu anda sektörde bulunmaktadır. Lütfen bu konuda belirli bir araştırma yaptıktan sonra SEO yaptıracağınız şirketi belirleyin.)

Google SEO’yu engellemek için sürekli algoritma değiştirse de, SEO ücretli reklamlardan daha yüksek yatırım getirisine sahiptir. Tabi hedef kitleye yönelik SEO anahtar kelimelerini doğru seçtiğiniz sürece…

Tüm Online Platformlarda Tam Anlamıyla Yerinizi Alın

Eğer bir estetik cerrahı iseniz, sadece işinizde değil, her ortamda profesyonel olmak zorundasınız. Web sitenizin, sosyal medya hesaplarınızın, mailing tasarımlarınızın kısaca size dair ne varsa her şeyin profesyonel olması insanların size güven duymasını sağlar.

Google Adwords’e reklam vermiş olabilirsiniz, fakat reklam yoluyla size gelen insanların web sitenizde burun, göğüs vb… estetikleri ile ilgili aradığı hiçbir şeyi bulamaması size olumsuz olarak yansıyacaktır.

Siteniz çok profesyonel olabilir, fakat sosyal ağlarda varlığınızın bulunmaması da sizin için bir felaket olabilir. Çünkü rakipleriniz her yerde. Bu yüzden rakiplerinizin bulunduğu bir alanda bulunmamanız, potansiyel müşterilerinizi onlara kaptıracağınız anlamına gelir.

Burada yapmanız gereken, tüm online mecralarda profesyonelliğe odaklanmaktır. Sadece rakipleriniz bulunduğu için, yapmış olmak amacıyla bir strateji geliştirmek negatif durumlarla karşılaşmanıza sebebiyet verebilir. Bu yüzden tüm online platformlarda yerinizi alın, yapmış olmak için değil; rakiplerinizden farklılaşmak için bu mecraları kullanın. Rakiplerinizi iyi inceleyin, sosyal medyada estetik cerrahı ile ilgili neler paylaşıyorlar, nasıl görseller kullanıyorlar analiz edin. Onlardan farklı olmak için yeni adımlar atın.

Müşterilerinizle İletişim Kurun

Web sitenizde ve sosyal medyadaki iş potansiyeli beklenildiği gibi artmaya başladığında, bu yatırımlarınızın geri dönüşlerini almaya başladığınız anlamına gelir. Yani bu durum kısaca, insanların size güvendiği anlamına geliyor. Bu noktadan sonra kazanılan güveni kaybetmemeniz için yapmanız gereken, insanlarla diyaloglarınızı arttırmak ve sorularına elinizden geldiğince tüm online kanallardan cevap vermektir. Örneğin, sosyal medyada burun estetiği üzerine paylaştığınız bir gönderiyle ilgili sorulara vereceğiniz cevaplar, insanları mutlu eder ve güven ortamı oluşturacağı için marka itibarınızı arttırır.

Görüş ve Öneri Alın

Plastik cerrahi pazarlama stratejisiniz, potansiyel müşterilerle ilişki oluşturmanızı sağlarken, mevcut hastalarla güçlü ilişkiler sürdürmeniz şeklinde olmalıdır. Bu yüzden hastaların deneyimleri ve aldıkları hizmetler hakkında yorum bırakmalarına olanak sağlamak için web sitenizde bir geribildirim formu olması gerekir. Bu size eksik yönlerinizi gösterir ve müşteri güvenini oluşturmak için yardımcı olur.

Sosyal ağlar plastik cerrahi pazarlama stratejisinde önemli bir rol oynar.  Facebook, Twitter, YouTube, LinkedIn gibi sosyal platformlar markanıza güven duyulmasına yardımcı olur. Bu sosyal ağlar potansiyel müşterilerinizi çekmenize yardımcı olacağı gibi, var olan takipçi kitlenizi korumaya da yardımcı olur. İnsanlar bu platformlardan 7/24 size ulaşabileceklerini bildikleri için, sosyal medya asla es geçilmemesi gereken bir konudur.

Mıknatıs Content Agency ile sosyal medya yönetimi, seo uyumlu içerik çalışmaları, kurumsal blog yönetimi, animasyon video, interaktif içerik, infografik, video ve fotoğraf çözümleriyle ilgili bir deneyimi yaşamak ister misiniz?

Popülaritesi giderek artan bu içerik çözümlerinden siz de yararlanmak istiyorsanız, iletişim için bana: sibel@miknatisdijital.com/info@miknatisdijital.com ya da sibelhos@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir