En İyi Online Müzik Servisleri Hangileridir?

En İyi Online Müzik Servisleri Hangileridir?

Ben bir Spotify kullanıcısıyım, ama size Spotify’ı övmeyeceğim merak etmeyin. Çünkü çevrimiçi bir müzik platformlarından herkesin beklentisi farklı olabilir. Uygun fiyatlandırma, geniş müzik kütüphanesi, çevrimiçi / çevrimdışı dinleme ve kişiselleştirilmiş içerikler… Bu saydıklarımın hepsi ilginizi çekebilir.

Kalite, hizmetler ve teklifler açısından tüm büyük müzik akışı hizmetleri oldukça iyi durumdayken, peki siz kendiniz için en iyi akış hizmetini nasıl seçersiniz?

En İyi Online Müzik Servisleri

 • Apple Music
 • Spotify
 • Tidal
 • Deezer
 • Google Play Music
 • YouTube Music

En Çok Sorulan Sorular

1. En ucuz online müzik servis hizmeti hangisidir?

Spotify ve YouTube Music gibi bazı çevrimiçi müzik platformları sınırsız ücretsiz müzik akışı sunsa da, ücretsiz sürümler reklam destekli olduğundan saçma sapan kesintilere katlanmak zorunda kalıyorsunuz. Yani bize bir şeyi bedava veriyorlarsa, suyunu çıkarıyorlar. Ben ikisini de ücretsiz kullandım. Çekilecek dert değil.

Spotify şu an 13.99 TL olan fiyatını, 2020’de 17.99 TL‘ye çekecekmiş, bu yüzden Spotify bu güncelleme ile sanırım en pahalı müzik akış hizmeti olacak. Diğerlerine de yeni yıldan sonra zam gelir mi gelmez mi bilmiyorum ama tüm büyük müzik akış hizmetlerinin fiyatları 3 aşağı 5 yukarı aynı. Bu yüzden siz seçiminizi yaparken fiyat farkına değil de, ihtiyaçlarınıza odaklanın.

2. Hangi müzik akışı hizmeti en iyi kaliteye sahip? 

TIDAL, dijital müzik platformları içerisinde en iyi ses kalitesine sahip olan platform. (Türkiye’de olmayan Amazon Music HD ile kıyaslaması yapılmadığı için.)

TIDAL’ın HiFi aboneleri Tidal’ın masaüstü oynatıcısında Master Quality’de seçilen albümleri dinleyebilir. Master Quality Authenticated (MQA) albümleri orijinal kayıt kalitesinin %100’ünü korur, böylece şarkıları “sanatçının istediği gibi” deneyimleyebilirsiniz.

3. Google Play Music ve YouTube Music arasındaki fark nedir?

Aynı şirketin hizmetleri olsalar da, her iki platform da kullanıcıya biraz farklı tekliflerle gidiyor. Google Play Music resmi içerikleri ile Spotify ve Apple Music’e daha yakın bir platform. Bu açıdan YouTube’da bulabileceğiniz kullanıcı yapımı içerikten yoksun.

** Yukarıdaki sorunun cevabına ek olarak, iki platformun birleştirileceğine dair spekülasyonlar var. Fakat uzun süredir iki platform da yollarına ayrı devam ediyor. Gerçi Google Play Music’e abone olursanız, otomatik olarak paketinizin bir parçası olarak YouTube Music Premium’a da sahip oluyorsunuz ve ödediğiniz fiyat aynı kalıyor. Yani birleşse ne olur, birleşmese ne olur diyebilirsiniz.

4. Apple Music Android’de çalışıyor mu?

Dijital müzik servis uygulamalarının en popülerlerinden biri olan Apple Music uygulaması, Android kullanıcıları için Google Play mağazasında mevcut durumda. Ancak Android kullanıcıları, şu anda yalnızca Siri aracılığıyla çalışan Apple Music’in sesli komut özelliğine sahip olamıyor.

5. Spotify’da kaç şarkı var?

Bununla ilgili istatistiği Spotify İstatistikleri 2019 [Güncel] yazımda vermiştim. 2019 Ağustos’unda bu sayı 50 milyondu. Fakat rakam daha yazdığım anda değişmiştir. Çünkü Spotify’a her hafta binlerce yeni şarkı ekleniyor. Hatta Spotify’da o kadar çok parça varmış ki milyonlarcası bir kez bile çalınmamış. Yazık bu şarkılar kiminse… 🙂

Bu milyonlarca dinlenmemiş şarkı içinde bir şeyler bulabileceğinize inanıyorsanız, forgotify.com web sitesinde bu duyulmamış şarkılardan bazılarına göz atabilirsiniz.

6. Spotify gibi ücretsiz uygulamalar hangileridir?

 • Apple Music
 • Deezer
 • Soundcloud
 • YouTube Music
 • Fizy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir