En İyi İngilizce Kelime Hatırlatma Uygulaması: Budane

En İyi İngilizce Kelime Hatırlatma Uygulaması: Budane

Geçtiğimiz günlerde Linkedin’de takılıyordum. Bir video dikkatimi çekti. ”Sık sık İngilizce yazılar okuyor ve vaktinizin bir kısmını online sözlüklerde kelimelerin anlamına bakarak mı harcıyorsunuz?” diye başlayan bir cümle. Hemen dikkatimi çekti. Genelde İngilizce bir şeyler okurken tüm kelimelere takılmam. Okuduğum şey bölünmesin diye cümleden çıkarım yaparım. Fakat yine de o kelimeleri hep öğrenmek isterim. O an öğrendim diyelim. Sıklıkla kullanılan kelimeler olmayacağı için muhtemelen yine unuturum. Bir daha karşıma çıkınca yine bakarım ve bu şekilde bir döngüye girerim. 🙂

Budane bu problemlerin hepsini çözen bir İngilizce kelime hatırlatma programı olmuş. Kelimenin anlamını bilmiyor musun, hemen işaretle, başka yazılarda da anlamı hemen yanında belirsin. 🙂 İngilizce’si çok iyi olmayanlar için daha iyi olacağını düşünüyorum, bir de benim gibi meraklı tipler için. 🙂

Linkedin’deki videoyu YouTube’dan buldum. Siz de izleyebilirsiniz. Nasıl kullanacağınız anlatılmış. Aşağıda adım adım ben de anlattım, oradan da inceleyebilirsiniz.

 

Budane Nasıl Kullanılır?

1- Öncelikle ”Register” yazan alandan mail’inizle birlikte kayıt oluyorsunuz. Kaydınızı tamamladıktan sonra mail adresinize gelen aktivasyon maili’ni onaylıyorsunuz.

2- Yukarıdaki fotoğrafta sağ üstte göreceğiniz üzere ”Download Extension” yani ”Uzantıyı Yükle”ye tıklıyorsunuz.

3- Chrome tarayıcınızda uzantı simgesini tıkladıktan sonra sizden hesap bilgilerinizle giriş yapmanız istenecek. Bi zahmet bilgilerinizi kullanarak giriş yapın. 🙂 Ardından İngilizce’den çevirmek istediğiniz dili seçin. Türkçe, İspanyolca, Almanca ve Fransızca dil seçenekleri mevcut.

4- Kurulumu tamamladınız. Diyelim ki İngilizce bir site açtınız ve bilmediğiniz bir kelime ile karşılaştınız. Kelimeyi seçili tutup Shift + Shift yaptığınız zaman kelimenin anlamı hemen yanında belirecek.

Aşağıdaki örnekte görebilirsiniz. Ben ”dangle” ve ”proverbial” kelimelerinin anlamlarını bilmediğimden hemen kullandım uzantıyı. Şak şak çıktı hemen anlamları. 🙂

Kelimelerin anlamlarını vermesinin yanında, en güzel tarafı da şu aslında. Bence iyi düşünülmüş bir İngilizce kelime hatırlatıcı. Çünkü ben bu kelimeleri muhtemelen unuturum. Bir daha karşıma çıktığında tekrar tekrar sözlüğe bakarım. Fakat budane.net’ten indirdiğim Chrome eklentisi sayesinde bu kelimeler farklı bir yazıda karşıma çıkacak olursa, anlamları hemen yanlarında beliriyor yine. Siz de böylece sözlüğe bakma gereksinimi duymayacağınız için yazıdan kopmamış oluyorsunuz.

Eğer bu yazıyı okuyorsanız, İngilizce kelimeler için uygulamalar, İngilizce kelime öğrenme programları vs. birçok şey araştırmışsınıdır. Umarım budane.net benden size güzel bir tavsiye olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir