En İyi 10 Sosyal Medya Analiz Aracı

En İyi 10 Sosyal Medya Analiz Aracı

Markalara büyük fırsatlar sunan sosyal medyada, iletişim ve pazarlama çalışmalarınıza yön vermenizi sağlayacak birçok analiz aracı mevcut. En çok paylaşılan içerikleri analiz edebileceğiniz, sizden bahsedenlerle ilgili bilgi toplayabileceğiniz vb… birçok farklı özelliğiyle, sosyal medyadaki stratejinize yön vermenizi sağlayacak araçlardan, kendi deneyimlediklerim ve bu yazıyı yazmadan araştırırken karşılaşıp denediklerimin 10 tanesini sizlerle de paylaşmak istiyorum. 

1- Buzz Sumo

Dilediğiniz bir kelime ya da kelime grubunu bu araca yazdığınızda, sosyal medya platformlarında bu kelime ya da kelimelerle ilgili en çok paylaşılan içerik tiplerini sırasıyla görebilirsiniz. En çok paylaşılan içerikleri inceleyip, içerik oluştururken bu yazılara göre bir strateji izlemenize yardımcı olan Buzz Sumo sayesinde, rakiplerinizin içeriklerini de analiz etmeniz mümkün.

2- Shared Count

Diyelim blogunuza bir yazı yazdınız. Bu yazının url’sini Share Count a yapıştırdığınızda, yazınızın Facebook’ta kaç defa paylaşıldığını, beğeni aldığını ve yorum yapıldığını görebilirsiniz. Share Count ile sadece Facebook değil, diğer sosyal ağlardaki URL hareketlerinizi de görmeniz mümkün.

3-BackTweets

BackTweets e bir URL girdiğinizde, bu araç linkin Twitter’da kimler tarafından paylaşıldığını gösterir. Bu takip aracının en önemli özelliği ise kısa URL’lerin bile aramalarda karşımıza çıkması. 

4- Topsy

Topsy aradığınız herhangi bir kelimeyi ya da trend olan bir konuyu, istediğiniz tarih aralıklarında sadece sosyal medyada, özellikle Twitter içerisinde yapar. Ayrıca size Sosyal Arama, Sosyal Analytics ve Sosyal Eğilimler ile güne göre Twitter üzerinde nelerin etkili olup neleri olmadığı hakkında genel bir resim verir.

5- Follerwonk

Followerwonk ile sahip olduğunuz Twitter hesaplarını analiz edilebilir, takipçilerinizi izleyebilir ve karşılaştırabilirsiniz. Takipçilerinizin lokasyon bilgilerine kadar ulaşabileğiniz bu araç sayesinde, konu, lokasyon  gibi filtreler oluşturarak, ilgili kullanıcılara ulaşmakta mümkündür.

6-Tagboard

Tagboard girdiğiniz hashtag’lerle ilgili (Twitter, Facebook gibi sosyal medya kanallarında) tek bir yerde belli bir konu hakkında her şeyi görmeniz için arama yapmanıza yardımcı olur. 

7- Mention

42 dilde kullanılabilen, gerçek zamanlı bir sosyal medya takip aracı olan Mention; sosyal ağlarda, haber sitelerinde ve forumlarda belirlediğiniz kelimelerle ilgili yayınlanmış olan her şeyi izlemek için kullanabileceğiniz mükemmel bir araç.

8- Trackur

Popüler kaynaklarda (Twitter, Facebook, Google+, blog vb…) markanız ile ilgili her şeyi analiz etmenizi sağlayan Trackur, etkili kişiler ve web site skorlama ile ilgili sonuçlara da ulaşmanızı sağlar.

9- Klout

Klout sosyal medyada ne kadar etkiliği olduğunuzu 1-100 arasındaki skorlarla gösteren bir analiz aracı.

10- uberVU

Gerçek zamanlı bir sosyal medya takip ve analiz çözümü olan uberVU, markanızla ilgili web’te söylenen her şeyi tek bir platformda görmenizi sağlar. İki farkı markanın sosyal medya ağlarında karşılaştırılabilmesini de sağlayan araç,  sonuçları grafikler ve istatistikler yardımıyla size sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir