E-mail Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?

E-mail Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?

Akıllıca yapılan bir e-mail pazarlama dönüşümleri ve yatırım getirisini arttırır, size müşterilerin istek ve ihtiyaçlarını konuşmak için bir yol haritası sunar.

Bir e-mail pazarlama planını oluşturmak düşündüğünüz kadar zor değildir.

Bir e-mail pazarlama planı oluştururken mutlaka düşünmeniz gereken en önemli detaylar, aşağıdaki şekildedir:

1- Kitlenizi Tanımlayın

Tasarımınıza, yazılarınıza ve kampanyalarınıza başlamadan önce, okuyucularınızı tanımlayın. E-mail’lerinizi okuyacak insanları tanımlayabilirseniz, onlara söyleyeceğiniz şeyi iletmek çok daha kolay olacaktır.

Eğer listenizde aboneleriniz varsa, kim olduklarını tanımlayın. Bunu belirlemek için, nasıl abone olduklarını bulun. Eğer ödeme yaparken abone olmuşlarsa, onlar gerçek müşterilerinizdir. Web sitesi üzerinden veya kamuya açık alanlarda (fuar, ticari şovlar vb..) sizi bulursa, bu insanları genel bir kitleye koymak daha uygun olur.

Henüz aboneniz yoksa, hedef kitlenizin kim  olduğunu belirleyin. Bu insanları nasıl bulabileceğinizi ve onların e-posta’larınızda ne okumak isteyeceklerini hayal edin.

Yayıncı veya blogger’sanız, bu durumda aboneleriniz yazılı içerikle ilgileneceklerdir. Eğer perakendeci iseniz, yeni ürün veya hizmetleriniz hakkında görselle birleştirilmiş yazılı metinler dikkat çekecektir.

2- İçeriğinizi Belirleyin

Öncelikle e-posta pazarlama içerik listenizde neler olmalı bunları belirleyin. Örneğin:

 • Yaklaşan etkinlikler
 • Geçmiş etkinliklerin özeti-fotoğrafları
 • Facebook, Twitter, blog popüler gönderileri
 • Şirketinizle veya markanızla ilgili haberler

Kampanya oluşturmak istediğinizde, listedeki içeriklerden birini belirleyin. Abonelerinizin gerçekten kaçırmak istemeyeceğini düşündüğünüz konulara öncelik verin.

İçerik oluştururken:

 • E-mail’lerinizi okuyanlara özel olduklarını hissettirin.
 • Yararlı içerikler paylaşın.
 • Kimse kuru, sıkıcı bir e-posta okumak istemez. Bu yüzden içeriğinizi eğlenceli hale getirin.
 • Anlatacaklarınızı en kısa şekilde nasıl ifade edersiniz buna odaklanın.
 • Bu işi iyi yapan firmalardan ilham alın. (Pinterest gibi)

3-  Gönderme Sıklığınızı ve Hedeflerinizi Belirleyin

Gönderi yapacağınız kişilerin hepsine aynı sıklıkta e-mail göndermeniz oldukça yanlış bir tutumdur. Bazı kullanıcılara günlük olarak, bazılarına ise hafta sonu için ya da aylık e-mail göndermeniz daha yerindedir.

Müşterileriniz için en iyi olana karar vermek zorunda olduğunuz için, ayda en az bir e-mail gönderebilirsiniz. Söyleyecek gerçekten yararlı bir şeyiniz yoksa bu süreyi uzatmak için çekinmeyin. Tatil, etkinlik vb… gibi özel durumlar içinde mutlaka bir planınız olsun.

Hedef

Kampanyalarınız için mutlaka bir hedef belirleyin. Web sitenize trafik çekmek için mi, satışları teşvik için mi, yardım için mi bu kampanyaları düzenlediğinizi belirleyin ve buna göre hareket edin.

4- Program Yapın

Hiç kimse e-mail’lerini düzenli bir programa göre göndermez, ama bir zaman çizelgesi göndericilere oldukça yardımcı olur. Çünkü bu yazar, tasarımcı ve yöneticilere doğru çalışması için bir süre verir.

İşte basit bir programlama süreç örneği:

1. Gün: Yaklaşan bülten için içerik konularını not edin.

2. Gün: Konular hakkında söylemek istediğiniz ne varsa, bunlar için görsel belirleyin. Kendinize ve en az bir çalışana test kampanyasını gönderin.

3. Gün: Kampanyanızı oluşturun. Olası hataları ve grameri tekrar gözden geçirin.

4. Gün: Kampanyanızı gönderebilirsiniz.

4 yorum “E-mail Pazarlama Planı Nasıl Hazırlanır?

 1. E-mail marketing’in en zor ama aynı zamanda en zevkli kısmı liste oluşturma işi. E-maillerin dönüşüm oranının yüksek olması için listenin gerçekten hedef kitleden oluşması çok önemli. Yoksa bütün uğraşınız boşa gidiyor.

 2. E-mail pazarlamanın başarıya ulaşmasında hedef kitlenin net bir şekilde belirlenmesi çok önemli. Maalesef e-mail pazarlamada hedef kitle kavramı yeterince önemsenmiyor. E-mail pazarlamada “etkili başlık” hayati önem taşıyor. İçerik ne kadar faydalı öğelerden oluşursa oluşsun başlık ilgi çekici değilse e-mail pazarlamanın amacına ulaşması o kadar zor olacaktır.

 3. Bana bugün bir firmadan e-mail geldi, isim vermeyeyim. Normalde direk silerim, ama adamlar infografikle anlatmış anlatacakları şeyi, baya sitelerine gittim ve araştırdım konuyu. O kadar ilgimi çekti yani. Bu yüzden e-mail pazarlamada görselin çok önemli olduğuna inanıyorum.

 4. Bende aynı kanaatteyim email pazarlamanın etkisi önemli hedef kitlenin önemini encok vurgulayan bir pazarlama yöntemi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir