Elon Musk – Geleceği İnşa Eden Adam [Kitap]

Elon Musk – Geleceği İnşa Eden Adam [Kitap]

Bugün D&R’da gezinirken yeni çıkan kitapların olduğu rafta, Elon Musk’ın olduğu bir kitap görünce hemen aldım ve incelemeye başladım. Zaten Tesla, Space X, SolarCity şirketlerini hep yakın takipteydim. Bir de son dönemde yapay zeka ile ilgili yaptığı açıklamalarla, insanların yapay zekaya farklı bir pencereden bakmasına vesile olduğu ve kamuoyu oluşturdu için de ayrı bir severim kendisini. 🙂 Hatta baya seviyormuşum ki eş zamanlı okuduğum 2 kitap olmasına rağmen bugün bu kitabı da aldım ve hemen bitirdim. Çerez gibi kitap… 🙂 Sonra da belki benim gibi başka sevenler de vardır Elon Musk’ı diyerek kitapta altını çizdiğim yerleri sizinle paylaşmak istedim.

Kitabın kapağında ”Sıradan insanlar da sıradışı olabilirler” yazıyor.

Bakalım içinde neler var! 🙂

”Neden”i Açıklamak

Okuldaki pek çok çocuğun, neden orada olduklarına ilişkin fikri yoktur. Eğer bir şeyin ”nedenini” açıklayabiliyorsanız; bu insanların motivasyonunda büyük bir fark yaratacaktır bence. Böylece söz konusu şeyin amacını kavrayacaklardır.

– Khan Academy Konuşmaları, 17 Nisan 2013

Üretken Bir Ortam Yaratmak

İnsanların işe gelmeyi iple çektiği bir ortam yaratabilmek inanılmaz derecede önemlidir, çünkü yaptığınız işi seviyorsanız sıkı çalışmak çok daha kolaydır.

-2016 Tesla Yıllık Olağan Hissedarlar Toplantısı

İstihdam

Teknik açıdan donanımlı insanlardan oluşan küçük bir grup, kısmen donanımlı olan kalabalık bir gruba her zaman üstün gelir.

-Fast Company, 1 Şubat 2015

CEO’lar ve Mühendislik Bilgileri

Mühendislik bilgisi olmayan CEO’larla karşılaşıyorum ve bu bana gülünç geliyor.

-Smithsonian Dergisi, Aralık 2012

Geribildirim Talebi

Özellikle arkadaşlarınızdan her zaman eleştirel geribildirim talep edin. Çünkü arkadaşlarınız eleştirilerini genellikle akıllarından geçirirler ama size söyleyemezler.

-SXSW Konferansı, 9 Mart 2013

Bu bölüm de en çok sevdiklerimden biri. Yapay zeka ile ilgili çok güzel bir açıklama…

Sahte Gerçeklik

Umarım dijital süper zekanın biyolojik önyükleyicileri değilizdir. Ne yazık ki bu, gittikçe artan bir olasılık.

-Twitter 3 Ağustos 2014

Blue Origin, Boeing ve Lockheed Ortaklığı

Bu kesinlikle hoş bir iltifat. Eğer tüm rakipleriniz bir nevi size saldırmak için bir araya geliyorsa, bu hoş bir iltifattır. Gayet samimi bir iltifat.

– Borsanın kapanışına geri sayım, 17 Eylül 2014

İlerlemenin Önemi

Eğer başaramazsak insanların neden bu tarz şeyler denememelerine dair gerekçe olarak gösterileceğiz. Önemli olan, yaptığımız şeyin yola devam etmek için gerekli olmasıdır.

-Uluslararası Uzay İstasyonu AR-GE Konferansı, 7 Temmuz 2015

Harcanabilir Fırlatma Araçlarının Maliyeti 

Ekibime şöyle diyorum, bir tomar paranın atmosferden aşağı doğru düşmekte olduğunu ve bu paranın yanıp ufak parçalara ayrılacağını düşünün. Onu kurtarmayı denemez misiniz? Muhtemelen denersiniz.

-Code Konferansı, 1 Haziran 2016

Bütün Yumurtalar Aynı Sepette

Kontrol sizde olduğu sürece bütün yumurtaları aynı sepete koymanızda sakınca yoktur. Silikon Vadisi finansman modelinin sorunu, ilk yatırım turunun ardından kontrolü kaybetmenizdir.

-Inc., 1 Aralık 2017

Başarıya Değer Biçmek

Şirketin piyasa değeri büyüklüğünün, başarımın ölçütü olmadığını düşünüyorum.

-Think Tank, 13 Aralık 2007

İşinizde Keyif Alın

Üç beklentiniz olmalı: Sabahları işe gitmeyi iple çekmelisiniz. Kayda değer bir maaşınız olmalı. Dünyaya olumlu bir etkide bulunmak istemelisiniz. Bu üç beklentiniz karşılanırsa, çocuklarınıza anlatacak bir şeyleriniz olur.

-Pennsylvania Gazette, 4 Kasım 2008

Korku

Korkusuz olduğumu söyleyemem. Aslında ben de korkuyu iliklerime kadar hissediyorum.

-AutoBild.tv, 6 Kasım 2014

Benim en çok dikkatimi çeken cümleler bunlar. Kitabın sonunda Elon Musk’ın tüm hayatını madde madde anlatan biyografisine ulaşabilirsiniz.

Ders niteliğindeki maddelerden birinde şöyle diyor:

** Tesla, patent haklarını herkesin kullanımına sunacağını ve patent davalarını artık takip etmeyeceğini açıkladı. (2014)

Özgüven tavan… Ne diyelim…

Bakalım gelecekte Elon Musk cephesinde ne gibi yenilikler olacak. Merakla bekliyorum.

2 yorum “Elon Musk – Geleceği İnşa Eden Adam [Kitap]

    1. Ben yakın bir takipçisiyim… Yukarılarda da rekabet çok fazla… Göreceğiz bakalım kim değiştirecek dünyayı… Belki de Dünya değil de Mars’la ilgili planları vardır… (=

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir