Elektrikli Arabalarla İlgili En Merak Edilen Sorular ve İstatistikler 2019 [Güncel]

Elektrikli Arabalarla İlgili En Merak Edilen Sorular ve İstatistikler 2019 [Güncel]

Geçtiğimiz hafta tanıtılan Tesla Cybertruck sonrası, elektrikli araçlar yine gündem oldu. Ben de baya bir okudum araştırdım konu üzerine. O yüzden elektrikli araçlar hakkında bilgi arıyorsanız, tam yerine geldiniz. Yazı sonunda sizinle de kaynakları paylaştım. Daha detaylı bilgi ve istatistiklerin tamamına bakmak isteyenler, kaynakları inceleyebilirsiniz.

Çok aranan sorularla başlayalım.

Elektrikli Araba Nedir?

Elektrikli araç (EV),  yakıtla güç üreten içten yanmalı bir motor yerine elektrikli bir motorda çalışan arabalardır. Elektrikli arabalar; artan kirlilik, küresel ısınma, doğal kaynakları tüketme vb. konulara sebep olan mevcut otomobillere bir alternatif olarak görülür. Elektrikli araç kavramı uzun süredir var olmasına rağmen, artan karbon ayak izi ve akaryakıt bazlı araçların diğer çevresel etkileri yüzünden son on yılda daha çok gündeme gelen önemli bir konudur.

Elektrikli Araçların Önemi

 • Elektrikli araçlar paradan tasarruf etmenizi sağlar.
 • Elektrikli araçlar emisyonu azaltır.
 • Elektrikli araçlar devrilme ihtimalini azaltan daha düşük bir ağırlık merkezine sahip olduğu için size daha iyi bir sürüş deneyimi sunar.
 • Elektrikli araçlar yağ kullanımınızı azaltır.
 • Elektrikli araçlar egzoz emisyonlarından kaynaklanan zararlı hava kirliliğini azaltmaya yardımcı olur.
 • Elektrikli araçlar sayesinde azalan zararlı emisyonlar ile daha iyi bir hava kalitesi ve daha az sağlık sorunu ile karşılaşılır. Hava kirliliğinden kaynaklanan maliyetler azalır.

Elektrikli Arabalar Ne Kadar Verimli?

Bu arabalar benzinle çalışan arabalara göre üç kat daha verimli. Performanstaki bu farklılık, elektrik motorlarının enerjiyi harekete dönüştürmede % 90 daha verimli olmalarından kaynaklanıyor.

Elektrikli Araba Batarya Ömrü

Batarya ömrü, potansiyel alıcıların elektrikli araba satın almadan önce sahip oldukları en büyük endişelerden biri. Çünkü cep telefonunuzdaki gibi, elektrikli otomobillerdeki piller de uzun süre kullanımda kapasitelerinin bir kısmını kaybeder. Örnek verecek olursak, Nissan, bataryayı ve elektrik motorunu beş yıla veya 60.000 mil’e kadar kapsayan bir garanti sunuyor.

Elektrikli Araba İçin Elektrik Faturası Ne Kadar Olacak?

Araba modeli de dahil olmak üzere faturayı etkileyecek başka faktörler var. Örneğin, bir Nissan Leaf modeli tam şarjla günde 4,50 dolara mal olabilirken, Tesla aracı 9 dolara kadar çıkabilir.

Elektrikli Otomobil Satış Rakamları – Elektrikli Araç Satışları

2018 elektrikli araç satışlarında rekor kırıldı. Bir önceki yıla göre % 64 artışla 2.2 milyon yeni kayıtlı elektrikli araba var. Ancak, dünya genelinde satılan araçların sadece % 2,2’si elektrikli.

Elektrikli Arabalarla İlgili İstatistikler

 • Dünyada elektrikli araç kullanımına bakacak olursak, Norveç, elektrikli otomobil satış pazarına liderlik ediyor. Norveç’te 2018 yılında tüm binek araçların üçte biri tamamen elektrikliydi. Bu oranın yakın gelecekte artması bekleniyor. Norveç hükümeti, tüm yeni arabaların 2025 yılına kadar sıfır emisyonlu hale gelmesi hedefini bile belirledi.
 • Norveç’in ardından İzlanda, İsveç, Hollanda ve Finlandiya ülkeler lideri takip ediyor. Fakat bu ülkeler dünya nüfusunun yalnızca %0,5’ini oluşturuyor. Elektrikli araçların benimsenmesi için nüfusu yüksek ülkelerdeki sürücülerin elektrikle çalışan araçları tercih etmesi gerekiyor.
 • ABD’de en çok satan elektrikli araç üreticisi Tesla. 2018 yılında, 191.000’den fazla satışla pazarın lideri oldu. Chevrolet 18.000’den fazla satışla Tesla’yı takip ederken, Nissan 14.000’den fazla satışla Chevrolet’i takip etti.
 • Tesla Model 3, bir yıl içinde 100.000 satış noktasını geçen ilk elektrikli otomobil. Nissan LEAF ve BAIC EC Serisi, Tesla’yı takip ediyor.
 • Elektrikli arabalar 100.000 mil boyunca sadece 0.96t CO2e’lik bir karbon ayak izi bırakıyor. Aynı mesafede benzinli ve dizel otomobiller sırasıyla 2.99t CO2e ve 2.88t CO2e karbon ayak izi bırakıyor.
 • Çin elektrikli otomobilleri kucaklayan en büyük ekonomilerden biri. Elektrikli araç istatistiklerinin önemli bir parçası. Çin’de elektrikli arabalar için 300.000’den fazla şarj istasyonu bulunuyor. Tabii ki elektrikli otomobillerin önde gelen üreticilerinden biri olarak Çin’in yüz binlerce şarj istasyonuna sahip olması şaşırtıcı değil.
 • ABD’de elektrikli otomobiller için 100.000’den az şarj istasyonu bulunuyor.
 • Hibrid bir araç yıllık 764 dolara mal olurken, saf benzinle çalışan otomobiller yıllık 1.500 dolara mal oluyor. Elektrikli araba çalıştırmak için ortalama yıllık maliyet ise 421 dolar. Bu melez ve geleneksel arabalardan çok daha az bir maliyet. Maliyetteki bu büyük açık, elektrikli otomobil satışlarının her geçen yıl istikrarlı bir şekilde artmasının nedenlerinden biri.

Kaynak: visualcapitalist, statista, ucsusa, whatcar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir