E-ticaret Yaparken E-mail Pazarlama Neden Önemlidir?

E-ticaret Yaparken E-mail Pazarlama Neden Önemlidir?

İşiniz online pazarlama ise,  sosyal medya, SEO veya içerik pazarlama gibi bir çok seçeneğiniz vardır.

Konu satış rakamlarının artmasına ve geri dönüşüm oranlarına geldiğinde ise, hala diğer pazarlama yöntemlerine göre daha çok işe yarayan bir kanal var: Email pazarlama.

Email pazarlama ile ilgili son araştırma ve anketlere göre:

 • E-mail pazarlamanın % 4.300 oranında bir yatırım getirisi var. ( Direct Marketing Association)
 • İnsanların % 80’i günlük olarak email pazarlama mesajları aldığını söylüyor.
 • İnsanların % 70’i email yoluyla öğrendiği indirim ve  kuponlardan faydalanıyor.
 • İnsanların % 60’ı bir iş email listesine kaydolmasının en önemli sebebinin, özel teklifler almak olduğunu belirtiyor.

Yukarıdaki verilere bakarak, e-ticaret pazarlama stratejinizde email pazarlamayı mutlaka kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz. Bu istatistikler sizi ikna etmediyse, email abone listesi oluşturmaya başlamak için sizi motive edecek diğer faktörlere bir göz atalım.

E-mail pazarlama, Twitter ve Facebook’a oranla daha iyi performansa sahip

Twitter ve Facebook en küçük işletmelerin bile kullandığı en popüler sosyal ağlardır. Eğer bir Facebook hayran sayfasına sahipseniz bilmelisiniz ki, yaptığınız güncelleme ve gönderileri takipçilerinizin sadece % 16’sı görüyor. Facebook gönderilerinizin daha çok kişiye ulaşması için size ilgili gönderiyle ilgili reklam vermenizi öneriyor. Yapacağınız her gönderi için reklam vermeyi düşünürseniz, bu tanıtımlar için belirli bir bütçe ayırmanız gerekecek. Bu durumda özellikle küçük işletmeler için bir problem oluşturacak. Yani aslında hiç bir ücret ödemeden oluşturduğunuz hayran sayfanıza, daha çok kişiye ulaşabilmek adına belirli bir bütçe ayırmanız gerekecek.

Tabi ki Facebook, yaptığınız işin tüm insanlara ulaşmasını sağlayacak bir platform değil. Her sosyal ağın kendine has bir kitlesi var. Bu yüzden markanız için hangi sosyal ağı seçeceğinizi ve bunları nasıl yöneteceğinizi iyi bilmeniz gerekir.

Facebook’tan sonra markaların en çok kullandığı sosyal medya kanallarından biri de Twitter’dır. Karakter kısıtına sahip bu platformda, hedef kitleye ulaşmak için içeriğinize ekleyeceğiniz hashtag’lerde (etiket), bu ağdan verim almanıza yetmeyebilir.

Kısacası hedef kitlenize ulaşmak için sosyal medya reklamlarını kullandığınızda, yine hedeflediğiniz kitleye ulaşamama gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Daha da önemlisi, bir ürünün satışı ile ilgili bir konu olduğunda e-mail, sosyal medyadan daha fazla geri dönüşüm sağlar. Yapılan bir çok araştırma bu durumu destekler niteliktedir.

Custora 86 farklı perakende sitesinden aldığı bilgiler doğrultusunda,  alışveriş ile ilgili, 72 milyon müşterilerinin verilerini analiz ederek bir çalışma yaptı.

Araştırmaya göre, son dört yılda online perakendecilerin yaklaşık % 7’sinin e-mail yoluyla edindiği müşterilerini dört katına çıkardığı sonucu ortaya çıktı.

Ayrıca e-mail yoluyla edinilen kullanıcılarının ortalama müşteri yaşam boyu değerinin (CLV), sosyal medyadan gelenden çok daha yüksek olduğu belirtildi.

Facebook ve Twitter gibi platformlar ücretsiz içerik dağıtımı ve toplulukları çekmek için fazlasyla  etkili olsa da, bu platformlar fazlasıyla gürültülü ve bir güncelleme yayınlayacağız zaman hedef kitleye ulaşma garantisi vermiyor. Fakat e-mail kişiye özel olduğu için her zaman görünür olabiliyor.

E-mail pazarlama ve içerik pazarlama 

İçerik pazarlama şu an en popüler olan pazarlama şekillerinden biridir. İnsanlara paylaşım yapmaları ve sosyal medya üzerinde tanıtım için bir şeyler verir.  Aynı zamanda arama sonuçlarında da daha üst sıralara çıkmanıza yardımcı olur.

İçerik pazarlama ile ilgili en büyük sorun kaliteli içeriktir. Kaliteli içerik önemli bir yatırım demektir. İçerik pazarlaması yaparken, öncelikle içerik ile ilgili konuya odaklanmanız gerekir. Metin tabanlı bloglar sayesinde mesajlarınızın okunur olmasını mı istiyorsunuz? Yoksa videolar, Slideshare sunumları, eğlenceli ve bilgilendirici podcast’lar ve viral infografikler ile  görünür mü olmak istiyorsunuz?

İkinci olarak düşünmeniz gereken konu ise, sizin için tüm o içeriği kimin oluşturacağına karar vermektir. İçerik yaratmak için bir ekibiniz var mı yoksa dışardan mı destek almayı planlıyorsunuz? Farklı medya kanal türlerinde nasıl bir üstünlük oluşturabilirsiniz?

Tüm bu sorulardan sonra açıkça söylemek gerekirse, içerik pazarlama fazlasıyla zor bir iştir.  Web siteniz üzerinden ziyaretçilerinizin e-mail adreslerini toplamanıza yardımcı olan şey içeriktir. Bir defalık değil, sürekli ziyaretlerin kaynağıda kaliteli içerikten geçer.

İçerik blog okuyucularınızın, YouTube abonelerinizin ya da yukarıda belirtildiği gibi podcast dinleyicilerinizin daha  fazla alışveriş yapmasını, genel dönüşümleri arttırmasını sağlar.

E-mail Trafiği ve Satışlar

E-ticaret yaparken neden bir mail listesine ihtiyaç duyulduğunuzu artık biliyorsunuz. Şimdi de bu liste ile neler yapabileceğimize bir göz atalım. E-mail içeriğinizi teslim etmek için seçtiğiniz servis sağlayıcısına bağlı olarak, çok çeşitli yollardan hedef kitlenize ulaşabilirsiniz.

Bu yollardan bazıları aşağıdaki şekildedir:

 • Müşterilere yeni ürünler ve şirketinizle ilgili insanları etkileyen ilginç haberler hakkında bilgi vererek,
 • Zamanla ürün ve hizmetleriniz hakkında data fazla bilgi almak isteyecek insanlar için otomatik cevaplar hazırlayarak,
 • Tatilleri, doğum günleri, diğer kişisel olaylar (yıldönümleri) için zamanlanmış indirimler göndererek,
 • Alışveriş sepetindeki tamamlanmamış bir satın alma konusunu müşterilere hatırlatarak,
 • İndirim ile sadık müşterileri ödüllendirerek,
 • Hiç alışveriş yapmamış müşterilerle etkileşime geçmek için onlara indirimler sunarak,
 • Müşteri referansları alarak,
 • Bir satış odağı olmadan müşteriler ile yeni içerik (blog, video, vb) paylaşarak, onlara ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi e-ticaret sitenize trafik çekmek için, e-mail yoluyla müşterilerin ilgisini çekebilirsiniz. Sosyal medya ve arama müşterileriniz tarafından keşfedilmek için büyük bir yol olsa da, e-posta onlarla gerçekten bir ilişki kurmak için çok fazlasıyla önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir