E-Ticaret İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmanın Püf Noktaları

E-Ticaret İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmanın Püf Noktaları

İçerik pazarlaması müşterilerin problemlerini çözmek, karar vermelerini sağlamak ve sorularına basit cevaplar vermek için, yararlı bilgiler sunan bir pazarlama yöntemidir. Müşterilerin şirketlerden beklediği şey ise; faydalı ve eğlenceli konseptlerdir.

Bazı pazarlamacılar içeriği; uzun vadeli müşteri ilişkileri kurmak, yeni müşteriler çekmek, daha iyi müşteri hizmeti sağlamak, müşterilere daha pahalı ürünler satmaya ikna etmek ve markayı güçlendirmek için kullanır.

Peki içerik sayesinde bu hedeflere nasıl ulaşılır? E-ticaret içerik pazarlama stratejisi oluştururken uymanız gereken kurallar nelerdir?

Gerçek Hedefleriniz Olsun

Bir e-ticaret içerik pazarlama stratejisi, herhangi bir e-ticaret pazarlama kampanyası gibi, gerçek ve ölçülebilir hedefler ile başlamalıdır. Bu yüzden içerik pazarlamanızın nasıl olacağını ve ne kadar çabuk başarıya ulaşacağını bilmelisiniz.

Temel hedefleriniz satışları arttırmak, kayıtlı kullanıcı sayısını arttırmak ve brüt kar marjını arttırmak olabilir.

İçerik pazarlamasıyla bunların her birine hitap etmeniz mümkündür.

Örneğin; arıcılık malzemeleri satmak isteyen bir online perakendeci, temel arıcılık teknikleri göstermek için blog yazıları yazıp, bir dizi video yayınlayarak satışlarını arttırabilir. Bahçesinde arı kovanı olmasını isteyen insanlar bu malzemelerle ilgili şeyleri okumak ya da seyretmek isteyebilir. Zamanı geldiğinde ise, daha önce yazılar okuyup, videolar izlediği bu tanıdık web sitesinden siparişini verir.

İçerik pazarlamasını planlamadan önce, e-ticaret hedeflerinizi oluşturun. Bu stratejinizle ilgili ilk adımınız olsun.

Kitlenizi Anlayın

Başarılı bir e-ticaret içerik pazarlama stratejisinin amacı; hedef kitleyi anlamak ve onlar için yararlı olacak içeriği paylaşmaktır. Yukarıdaki arıcılık örneğini geliştirirsek, arıcılık işleri ile ilgilenen birine nasıl yardımcı olabilirsiniz? Örneğin; bahçede arıcılık yapmak için gerekli belgeler nelerdir? Arılar nasıl sipariş edilir? Arılar kışın nasıl ayakta kalır? Bu işe başlamak için hangi ekipmanlar gerekir? 

Bu konuyla ilgili video, blog gönderileri ya da bu soruların yanıtlandığı makalelerin tümü, bu konuyla ilgilenenler için faydalı bir içerik sağlar. Bu da bazı pazarlama hedeflerine ulaşmakta size yardımcı olur.

İletişim Kanallarınızı İyi Seçin

İçerik pazarlama stratejilerinizi yayabileceğiniz bir sürü iletişim ve dağıtım kanalı vardır. İçeriğinizi hedef kitlenizin erişebileceği en etkili kanala koymak ise, e-ticaret içerik pazarlama stratejiniz için çok önemlidir.

İçeriği dağıtabileceğiniz kanallar: Bloglar, sosyal medya siteleri, video siteleri, radyo yayınları, kitap ve elektronik kitaplar, araştırma dökümanları, ücretsiz online kurslar ve mobil uygulamalardır.

Yeteneklerinize, bütçenize ve deneyiminize dayalı bir şekilde yukarıdaki listeyi daraltmalı ve e-ticaret siteniz için en etkili olanları seçmelisiniz.

Bu İkisini Bir Arada Kullanın

Önce içeriğiniz ne olacak ona karar verin, sonra hangi kanallarda bu içeriği paylaşacağınızı ve dağıtacağınızı düşünün. İçeriğinizin ne olacağını, bunu ne zaman üreteceğinizi, bunları nasıl dağıtacağınızı kapsamlı bir takvimle bir araya getirin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir