E-posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

E-posta Pazarlamanın Avantajları Nelerdir?

E-posta pazarlama nedir?

E-posta pazarlama elektronik posta yoluyla doğrudan tüketicilere ulaşmak için kullanılan bir yoldur. En geniş anlamıyla, potansiyel veya mevcut müşteriye gönderilen her e-posta, e-posta pazarlama olarak düşünülebilir. Bununla birlikte e-posta pazarlama aşağıdakileri ifade etmek içinde kullanılır:

 • Müşteri sadakatine teşvik ve tekrar ticari bir ilişkiyi arttırmak amacıyla mevcut veya eski müşterilere e-posta göndermek
 • Yeni müşteriler edinmek ve mevcut müşterileri bir şeyler satın almaya ikna etmek amacıyla e-posta göndermekDiğer şirketlerin müşterilerine gönderdiği e-posta’lara reklam eklemek

E-posta pazarlamanın avantajları nelerdir?

 • Pazarlama kampanyalarınızı test edebildiğiniz için, daha iyi stratejiler geliştirebilirsiniz.
 • Müşteri veritabanı bilgisini kullanarak, müşterileri bölümlendirebilir ve kişiye özel satış yapabilirsiniz.
 • Yaptığınız yatırımın geri dönüşünü sağlayabildiğiniz bir pazarlama türüdür. Doğru yapıldığında geri dönüşlerin oldukça yüksek olduğu saptanmıştır. En etkili online pazarlama taktiklerinden biridir.
 • Tüm internet kullanıcılarının yarısından fazlası her gün e-posta’larını kontrol ettiği için farkındalık yaratma olasılığınız yüksektir.
 • E-posta’larınızı kişiselleştirilmiş, ilgili ve dinamik mesajlarla tüketicilere ulaştırabilirsiniz.
 • Reklam verenler e-posta abonelerinin büyük bir bölümüne (hedefledikleri kitleye) bu yolla ulaşabilir.
 • İşlem e-posta’ları satın alma gibi önemli tüketici davranışlarında otomatik olarak cevap verdiği için firmalara kolaylık sağlar.
 • Müşterilerinizle daha sık iletişime geçebilirsiniz.
 • Aynı anda birden çok kişiye e-posta kampanyalarınızı gönderebildiğiniz için zamandan kazanırsınız.
 • Şirketinizle ilgili yaymak istediğiniz bir bilgiyi kısa sürede yayabilirsiniz.

Neden e-posta pazarlama yapmalısınız?

Maliyet

E-posta pazarlama diğer pazarlama türleriyle karşılaştırıldığında oldukça ucuz maliyetlidir. E-posta yoluyla yüzlerce, binlerce tüketiciye ulaşamak size diğer reklam kanalları ile karşılaştırıldığında daha ucuza mal olacaktır.

Başarı

E-posta sayesinde hedeflediğiniz ideal müşteriye ulaşabilirsiniz. Maliyetlerin diğer pazarlama kanallarına göre daha düşük, dönüşüm oranlarınında daha yüksek olduğu düşünüldüğünde; e-posta pazarlama doğru şekilde yapıldığında başarı kaçınılmazdır.

Ölçülebilirlik

Gönderdiğiniz e-posta pazarlama kampanyalarını analiz edebildiğiniz ve yatırım getirinizi ölçebildiğiniz için bu pazarlama kanalı size oldukça fayda sağlayacaktır. Kampanya stratejinizi değiştirmenize ve stratejinize yön vermenize yardım ettiği için ölçülebilirlik, e-posta pazarlamada en önemli faktörlerden biridir.

Zaman

Bir e-posta tasarımını, içeriğini hazırlamak saatler alabilir, ama istediğiniz kadar kişiye göndermek dakikalar sürer. Bu yüzden bu pazarlama kanalı size zamandan fazlasıyla tasarruf sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir