E-mail Tasarımlarında Kaçınmanız Gereken 3 Hata

E-mail Tasarımlarında Kaçınmanız Gereken 3 Hata

Müşterilerin açmak ve okumak isteyeceği e-mail’ler yaratmak bir sanattır. Her gün binlerce e-mail alan insanları etkilemek ve diğer işletmelerden sıyrılmak için yaratacağınız e-mail’in tasarımı çok önemlidir. Bu yüzden e-mail tasarımı yaparken kaçınmanız gereken bazı hatalar vardır.

İşte e-mail tasarımı yaparken kaçınmanız gereken en önemli 3 hata:

1- Yazı tipi boyutu, stil ve rengi

Her işletme müşterilerinin e-mail’lerini açıp, kolayca okumasını ister. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, birçok insanın artık tablet ve akıllı telefonlar aracılığıyla e-mail’lerini kontrol ettiğidir. Bu yüzden tasarımınızda, yazı tipi boyutunu büyütmek iyi bir fikirdir. Gövde metin için 14 punto tavsiye edilen büyüklüktür.

Yazı tipi boyutunu belirledikten sonra basit ve ahenkli bir yazı stili seçmelisiniz. Eğer farklı yazı stilleri kullanmak isterseniz, maksimum iki yazı tipi seçmelisiniz. Bu iki yazı tipinden birini yazınızın başlığı için, diğerini ise gövde metin için kullanabilirsiniz.

Okunması zor olan, el yazısı biçimindeki stillerden uzak durmalısınız.

Yazı tipi rengini belirlerken farklı renkler kullanmaktan kaçınmalısınız. Örneğin; beyaz bir fon üzerine siyah veya koyu gri gibi renkleri kullanıp, karmaşa yaratmaktan kaçınmalısınız. Açık renkler okumayı zorlaştırdığı için bu renkleri kullanmamalısınız. CTA (eyleme çağrı) butonları için daha parlak ve daha zengin renkler kullanmanızda fayda var.

2- Karmaşık veya kafa karıştırıcı görüntüler

İçeriğin önüne geçecek, müşterilerinizin dikkatini dağıtacak ve onları rahatsız edecek görüntülerden kaçınmak istiyorsanız, kafa karıştırıcı ve karmaşık görüntüler yerine, basit, konuyla alakalı ve eğlenceli görüntüler kullanmalısınız.

İçeriğinizde verdiğiniz mesajla bütünleşen, net görüntüler kullanmak sizin için en temel nokta olmalıdır. Müşterilerinizin alakasız bir görüntü hakkında düşünüp, içeriğinizden kopmasını istemiyorsanız e-mail tasarımınızda mutlaka bu noktaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca bir görüntü seçerken hedef kitlenizi düşünmeli ve ona göre hareket etmelisiniz.

3- Tutarsız şablonlar

E-mail’lerinizin görünümü, stili ve mesajı tutarlı olmalıdır. Eğer sürekli mesajlaşma sisteminizi, şablon yapınızı, iletişim bilgilerinizi, lokasyonunuzu vb..değiştirirseniz, müşterilerinizin kafasını karıştırabilirsiniz. Bu da muhtemelen aboneliğinizden çıkmalarına neden olur. Tutarlılık olmadan sadık müşterilerinizi bile elinizde tutmanız mümkün değilken, potansiyel müşterilerinizden bunu beklemeniz neredeyse imkansızdır.

Bazı şeyler ilk gönderdiğiniz e-mail’deki yerinde kalmalıdır. Örneğin, iletişim bilgileriniz her zaman aynı yerde olmalı ve kolay bulunabilmelidir. (Renk düzenini  ve tasarım şablonunuzu test ettikten sonra biraz değiştirebilirsiniz, fakat değişimi çok köklü yapmamalısınız.)

Değiştirmeniz gereken şeyler: Başlık, metin ve görüntüler olmalıdır. Geri kalan şeylerin hepsi aynı kalmalıdır. Bu sizi stil sahibi yapar ve tutarlı kılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir