E-mail Otomasyonu Kullanarak Satışlarınızı Arttırın

E-mail Otomasyonu Kullanarak Satışlarınızı Arttırın

E-mail pazarlama markaların pazarlama stratejilerinin bir parçası olmalı mı? Çoğu zaman kulaktan dolma sözlerle e-mail pazarlamadan bir geri dönüş elde edilmediği iddia edilse de, araştırmalar bunun tam tersini söylüyor. Bu nedenle özenle hazırlanmış bir e-mail pazarlama planı kobilerden tutunda büyük işletmelere kadar tüm işletmeler için önemli.

Peki bu özenle hazırlanmış e-mail pazarlama planı nasıl yapılır? E-mail pazarlama yoluyla satışları arttırmak için hangi yöntemleri uygulamak gerekir?

Öncelikle e-mail otomasyonundan faydalanmalısınız. Otomasyon işletmelerin zamandan kazanmasını sağlarken, iş yükünü azaltır ve verimliliğin artmasını sağlar. E-mail otomasyonunun başarıya ulaşması için dikkat etmeniz gereken 4 unsur vardır. Bu unsurlar: Bölümlendirme, zamanlama, A/ B testi, eyleme çağrı butonlarıdır.

Bölümlendirme

E-mail otomasyonuna başlamadan önce ilk yapmanız gereken şey hedef kitle belirlemektir. E-mail gönderdiğiniz her insanın e-mail kampanyanıza aynı şekilde yaklaşmasını bekleyemezsiniz. Bu yüzden farklı segment gruplarındaki insanlara farklı bir yaklaşım sergilemelisiniz. A/B testlerini kullanarak, e-mail kampanyası gönderdiğiniz insanların davranışlarını ölçümleyebilir ve tüm abonelerinize aynı maili göndermek yerine, her segment grubu için farklı mailler kullanırsanız; ROI (geri dönüşümün) arttığını göreceksiniz.

Zamanlama

E-mail kampanyası gönderdiğiniz insanların e-mail’lerinizi ne zaman açtığını analiz etmeniz gerekir. Çünkü en uygun zamanı bilmeniz e-mail’lerinizin okunurluğunu arttıracak, bu da direkt olarak satışlarınızın artmasını sağlayacaktır.

Hedef kitlenize günün farklı saatlerinde e-mail kampanyalarınızı gönderir ve en çok geri dönüş aldığınız saat dilimlerini belirlerseniz, o zaman markanızın insanlar üzerindeki etkisini arttırabilirsiniz.

Konu satırı için A/B testi

İnsanların e-mail kutularına bir mail düştüğünde ilk baktıkları şey, e-mail’in konu satırıdır.(Subject line) Bu yüzden konu satırı en değer vermeniz gereken konulardan biridir. Çünkü e-mail’inizin açılıp açılmayacağı konusundaki kaderi konu satırı belirler. Bu yüzden hedef kitlenizin ne tarz konu satırlarına daha duyarlı olduğunu ölçümlerseniz, e-mail pazarlama planınıza daha iyi bir yön verebilirsiniz. Buna karar vermek için yapmanız gereken şey ise, aynı e-mail kampanyalarına farklı konu satırları belirleyerek gönderim yapmak ve insanların davranışlarını ölçmektir.

Eyleme çağrı butonları

Eyleme çağrı butonları e-mail pazarlama kampanyalarının olmazsa olmazlarındandır. Eyleme çağrı satış ile aynı anlama gelmektedir. Fakat insanlar e-mail kampanyalarınızdaki eyleme çağrı butonlarınıza, istediğinizden farklı yanıtlar verebilir. Bu nedenle e-mail kampanyalarınızda hedef kitleniz için en iyi olanı bulmak adına, farklı yerlere farklı eyleme çağrı butonları koyabilir; aldığınız geri dönüşüme göre e-mail pazarlama kampanyanıza bir yön verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir