Dört Yeni Dijital Pazarlama Modeli

Dört Yeni Dijital Pazarlama Modeli

Booz & Company’nin Ulusal Reklamcılar Derneği ve Korn/Ferry işbirliğiyle yürüttüğü, ABD’de bulunan 300’den fazla CMOs’nun (Orta Ölçekli Şirketlerin Pazarlama Direktörleri) katıldığı son bir araştırmaya göre, araştırmaya katılanların % 72’si dijital pazarlama alanında yetenek yaratmanın hayati olduğunu söyledi.

Booz & Company dört eşit başarılı dijital pazarlama modelini tespit etti: Dijital Markalayıcılar, Müşteri Deneyimi Tasarım Uzmanları, Talep Üreticileri ve Ürün Öncüleri.

Bir şirket pazarlama yatırımı için bu unsurlardan her birine sahip olabilir, ama bu modellerden biri şirketiniz için doğru pazarlama organizasyonunu temsil eder.

Dört dijital pazarlama modeli:

Dijital Markalayıcılar tüketici ürünleri şirketleri ya da tüketicilerle daha sıkı ilişki kurmak isteyen ve marka değerlerini yenilemeye odaklanan pazarlamacılardır. Bu şirketler müşterileriyle markalarını birleştirmek için yatırımlarını geleneksel reklam çizgisinden, dijital çoklu deneyimlere kaydırmıştır. Tüketicilerinin ilgisini markaya nasıl çekmeleri gerektiğini, ve markayla çoklu deneyimler aracılığıyla sadakati nasıl sağlayacakları üzerine düşünürler.

Müşteri Deneyimi Tasarım Uzmanları müşterilerinin veri ve bilgilerini kullanarak bir marka deneyimi oluşturur. Bu şirketler (örneğin; finansal hizmet şirketleri, hava yolları şirketleri, oteller ve perakendeciler) müşteri hizmetleri etrafında kendi iş modellerini oluşturur. Bu şirketler müşterileriyle sürekli bir diyalog ve sadık bir müşteri tabanı oluşturmak için; müşterileriyle nasıl etkileşim kuracaklarını yeniden tasarlar ve çoklu dokunmatik noktalarda onları etkiler.

Talep Üreticileri (genellikle perakendeciler) pazarlama verimliliğini en üst düzeye çıkarmak ve karlılıklarını arttırmak için online trafiği yönetmeye ve kanallar arasında mümkün olduğunca çok sayıda satışa odaklanır. Web sitesi tasarımı, arama motoru optimizasyonu, mobil bağlı uygulamalar vb… tüm dijital pazarlama unsurları satışlarını ve sadakatini artırmak için tasarlanır.

Ürün Öncüleri organizasyonu tanımlamak,geliştirmek, yeni dijital ürün ve hizmetlerini yaygınlaştırmak için dijital pazarlamayı kullanır. İnovasyon iletişim hatlarını şekillendirmeye yardımcı olacak tüketici görüşlerini hızla toplamak için ise dijital etkileşimden yararlanır. Yeni gelir kaynaklarını beslemeye yardım ederek, direkt olarak şirketin değerini artırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir