Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Vermenizi Sağlayacak 20 İstatistik

Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Vermenizi Sağlayacak 20 İstatistik

Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Vermenizi Sağlayacak 20 İstatistik

Markanızın dijital mecralarda hala online bir varlığı yoksa, bu konuyu tekrar gözden geçirmeniz gerek. Rakipleriniz bir adım daha önünüze geçmesine izin vermek istemiyorsanız, online dünyada belirli mecralarda yer edinmenizde fayda var. Fakat hala dijitalin önemine inanmıyor ve bu konuda bir şeyler yapmak istemiyorsanız, aşağıda vereceğim dijital pazarlama istatistiklerine bir göz atmanızı öneririm.

Dijital dünyada neden var olayım sorusu kafanıza takılıyorsa, işte size bu konuyla ilgili önemli ipuçları:

 1. Kadınların Pinterest kullanım oranı erkeklerden 4 kat daha fazladır. Eğer Pinterest ile ilgili bir pazarlama stratejisi geliştirmek istiyorsanız, kullanıcıların %75’nin kadın, %25’inin erkek olduğunu aklınızdan çıkarmayın.
 2. Instagramda günlük olarak 55 milyondan fazla fotoğraf paylaşılıyor. Bu da milyonlarca aktif kullanıcı anlamına geliyor.
 3. Instagram’da paylaşılan fotoğrafların neredeyse yarısı Twitter’da da paylaşılıyor. Twitter ile Instagram arasında çok fazla etkileşim var.
 4. Instagram sadece selfie ve evcil hayvanların fotoğraflarının paylaşıldığı bir platform değildir. National Geographic Instagram’da en çok takip edilen hesaplardan biri. Onların paylaştıkları resimler oldukça bilgilendirici ve değerli. Bu yüzden ürün ve hizmetleriniz moda veya görselle ilgisi olmayan ürünlerse bile, kullanacağınız metni görsel bir mesaj yoluyla bu platformda kullanmanızda fayda var.
 5. Pinterest’te geçirilen zaman ve buradan web sitelerine gelen trafik Twitter, Google+ ve LinkedIn‘den daha fazla. Yani bu platformdan yararlanmıyorsanız, bu durumda web sitenize gelecek birçok potansiyel ziyaretçiyi kaçırıyorsunuz.
 6. Yaklaşık olarak 700 milyon Twitter kullanıcısı var ve bu kullanıcıların %3’ü sahte hesaplardan oluşuyor. Bu yüzden Twitter üzerinden bot trafik alarak zaman kaybetmeyin.
 7. İnsanların yaklaşık % 30’u Facebook, Twitter veya Pinterest üzerinden satın almak için yeni şeyler keşfettiğini söylüyor.  Eğer sosyal medya üzerinde bir varlığınız yoksa, bu web sitenize gelecek trafiği kaçırdığınız ve yapacağınız satışları, sosyal medyada var olan rakiplerinize kaptırdığınız anlamına gelebilir.
 8. Hashtags (etiketler) Twitter’da etkileşiminizi % 20 oranında arttırıyor. Uzmanlar tweet atarken 2, en fazla 3 hashtag kullanılmasını öneriyor.
 9. Eğer landing page’inizde (açılış sayfası) bir video bulunuyorsa, geri dönüşümler diğerlerine oranla % 85 daha fazladır.
 10. Kısa Facebook gönderileri okuyucularla daha fazla etkileşim kurmanızı sağlıyor. Bu yüzden bir gönderide bulunurken 250 karakter sizin için daha uygun olacaktır.
 11. Tüketiciler genel olarak mobil reklamlardan nefret eder ve bu kanallar üzerinden gelen trafiğin yaklaşık olarak % 50’si kazayla tıklama sonucu oluşur. Kısacası hiçbir şey ifade etmez. Fakat diğer % 50 için tüketicileri sıkmadan ve kendinizden nefret ettirmeden mobil pazarlama kampanyaları düzenleyebilirsiniz.
 12. İnsanlar sosyal medyada fazlasıyla zaman geçiriyor. Bir insanın sosyal ağlarda haftada en az 6 saat zaman geçirdiğini göz önüne alırsanız, sosyal medyada kendinizi veya markanızı tanıtmak için neler yapmanız gerektiğini ayrıntılarıyla düşünmeniz gerekir.
 13. İnternet kullanan kadınların neredeyse yarısı blogları satın alma davranışları üzerinde etkili olduğunu söylüyor. Eğer marka veya şahıs olarak düzenli yazdığınız bir blog’unuz varsa, bu tüketicileri kendi markanıza çekebilirsiniz.
 14. Pinterest‘te gelen trafiğin nerdeyse % 50’si mobil (tablet ve akıllı telefonlar) üzerinden geliyor. Eğer web siteniz mobilde rahatlıkla kullanılabilir durumdaysa (kullanıcı dostuysa), bu trafikten sizde payınıza düşeni alabilirsiniz.
 15. Şu an B2B markalar bile sosyal medya üzerinden fayda sağlıyor. B2B işletmelerin en çok fayda sağladığı sosyal medya platformu ise LinkedIn.
 16. WOM’un (ağızdan ağıza pazarlama) şu an en çok yapıldığı yer sosyal medya. Bu yüzden küçük işletmelerin sosyal medyada müşterileri ile etkileşime geçmesinde ve onlarla bağlantı kurmasında çok büyük fayda var.
 17. YouTube hala TV’nin yerini almamış olsa bile, görsel olarak insanları bilgisayar ekranına kilitleyebileceğiniz en önemli mecra. Bu yüzden  televizyonda odaklanarak durdurmak yerine, YouTube gibi kanallara odaklanmakta fayda var.
 18. Google‘da arama yapan insanların üçte biri karşılarına ilk çıkan sonuçları tıklıyor. Bu yüzden Google aramalarında üst sıralarda yer almak istiyorsanız, SEO’yu ihmal etmemeli ve Google reklamlarına ağırlık vermelisiniz
 19. Twitter‘da en fazla 3 hashtags kullanmanız gerektiğiniz söylemiştim. Yapılan çalışmalara göre, 3′den fazla hashtag kullanarak atılan tweetlerin insanlarla bağlantı kurma oranı %17 daha az.
 20. Teknoloji şirketlerinin % 34′ü dijital pazarlama faaliyetlerini finanse etmek için geleneksel reklam bütçesini azalttı.

One yorum “Dijital Pazarlama Stratejinize Yön Vermenizi Sağlayacak 20 İstatistik

 1. Sibel hanim yazinizi okudum,fakat benim size sormak istedigim sey su,ben ahsap boyamayla ugrasiyorum ,bunu sosyal medyayi kullanarak nasil sata bilirim veya nerede sata bilirim?eger cevap verirseniz cok sevinirim,sevgiler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir