Diğer Blogger’lardan Farklı Olmanızı Sağlayacak Önemli İpuçları

Diğer Blogger’lardan Farklı Olmanızı Sağlayacak Önemli İpuçları

Blog yazmak birçok insanın ilgisini çekiyor ve bu şekilde milyonlarca yazı ortaya çıkıyor; fakat bu blog yazan herkesin kaliteli içerikler çıkardığı anlamına gelmiyor. İçeriğin göz bebeği olduğu bu günlerde, diğer blog yazarlarının arasından nasıl sıyrılırım diye düşünüyorsanız, aşağıda vereceğim ipuçlar tam size göre.

İşte diğer blogger’lardan farklı olmanızı sağlayacak detaylar:

1- İçerikle paralel, dikkat çekici bir başlık seçin

Blog yazarken yazdığınız konu hakkında sade, anlaşılır ve içerikle paralel başlıklar kullanmayı tercih etmelisiniz. Çünkü aşırı bilgi yüklemesi olan, uzun ve sıkıcı başlıklar kimsenin ilgisini çekmez. Blog yazınız ne kadar güzel olursa olsun, seçtiğiniz başlık yüzünden göz ardı edilebilir. Eğer yazılarınızın göz ardı edilmesini istemiyorsanız başlığınızı bu şekilde seçmeli ve fazla abartıya kaçmayan, büyüleyici sözcüklerle bu durumu desteklemelisiniz.

2- Bir fikre sahip olun

Blog yazmak tüm gerçeklikleri olduğu gibi aktarıp, donuk bir dille yazı yazmak değildir. Bu yüzden bir şeyler yazarken insanların sizi okumaları için onlara bir neden sunmalısınız. Siz haber yazarı değilsiniz. Bu yüzden olaylara haber diliyle değil, benzersiz bir bakış açısıyla yaklaşmalısınız. İnsanların sizin düşüncelerinize katılıp katılmayacağını düşünerek, endişeye mahal vermemelisiniz. Yazacağınız konu hakkında sahip olduğunuz fikri dile getirmelisiniz. Hiçbir zaman herkesin sizinle aynı fikirde olamayacağı bilincinde olmalısınız.

3- Kişiliğinizi yansıtın

Her blog yazarı farklı bir kişiliğe ve stile sahiptir. Fakat toplum baskısı gibi nedenler bizi olmadığımız insanlarmışız gibi davranmaya zorlayabilir. Yazarken, yazılarımızı okuyacak insanların hakkımızda ne düşüneceği kaygısı kişiliğimizi tam olarak yansıtmamamıza neden olabilir. Bu yüzden ne olursa olsun yazarken bu tarz düşüncelerin sizi durdurmasına izin vermemelisiniz. Kendinize karşı dürüst olmalısınız.

4- Kendiniz gibi yazın

Blog yazmak kişisel bir sanattır. Hayat ve yaşanan deneyimler bloggerların ilham ve fikir kaynağıdır. Aslında blog yazmak kendinizi dinlemeniz için yarattığınız bir alandır. Bu yüzden kendinizi dinlemeli ve ne hakkında yazmak istediğinize karar vermelisiniz. Yazmaya karar verdiğiniz konu çok ciddi veya gündelik hayatla ilgili olabilir. Burada önemli olan nokta: Kendi stilinizle yazmanız ve bunu yazılarınıza yansıtmanızdır.

5- Hedef kitleniz için yazın

Dijital çağda kullanıcı evrenin merkezidir. Blog yazarları da evrenin merkezine ulaşabilmek için yazar. Yazdıkları konular hakkında hedef kitleye ulaşmaya çalışmak blogger’ların en önemli amacıdır. Okuyucuları umursamak bu süreçte blog yazarları için oldukça önemlidir. Bu yüzden okuyucularınızın neyi önemsediğini, neleri araştırdığını ve ilgi alanlarının ne olduğunu iyi analiz edin ve onlara özel yazılar yazın.

6- Başkalarının görüşlerinden faydalanın

Birçoğumuz hala bir şeyler hakkında yazarken kendimizi eksik hissediyoruz. Böyle dakikalarda başka insanların görüşlerini almak, aynı konuda yazılmış yazıları okumak size kendinizi iyi hissettirecek ve görüşlerinizi temellendirmenizde size fayda sağlayacaktır. Bu yüzden diğer blog yazarlarıyla konuşup, fikir alışverişi yapmak, takipçilerinize konuyla ilgili görüşlerini sormak size iyi gelecektir.

7- Sadece yaratıcı olmaya odaklanmayın

Yaratıcı yazılar yazmak her yazarın hayalidir. İster blog yazarı olsun ister roman yazarı herkesin isteği yeni bir şeyler yaratmaktır. Fakat yaratıcı olacağım diye saatlerce boş sayfaya bakmayı aklınızdan bile geçirmeyin. Yazacağınız konu hakkında sevdiğiniz hikayelerden, beğendiğiniz yazarlardan alıntı yapın. Bu durum hem görüşlerinizi temellendirir hem de yazınızı daha akıcı bir hale getirebilir.

8- Sadece yazıya odaklanmayın

Yazılarınızın sadece metinlerden oluşmasını engelleyin. Yazdığınız blog’lara videolar, infografikler, slayt gösterileri ekleyin ve güzel görsellerle metninizi zenginleştirin. Çünkü görsel her zaman yazıya göre daha dikkat çekicidir ve daha çok kişiye ulaşmanız için altın bir anahtardır. Yapabiliyorsanız görsellerinizi kendiniz oluşturun ve diğer yazarlardan bu şekilde sıyrılın.

9- Kendi blogunuz dışında platformlarda da yazın

Eğer blogunuzu okuyan iyi ölçekli bir kitleye sahipseniz, yazdığınız kaliteli içerikleri başka platformlarda da paylaşmaktan çekinmeyin.  Örneğin; kâr amacı gütmeyen bir blog kampanyanın parçası olmanız isteniyorsa böyle konular asla es geçmeyin. Diğer blogger’ların bloglarına konuk yazar olun. Kendi blogunuza konuk yazarlar alın. Bu konuda elinizden geldiğinde cömert olun.

10- Blogger gibi düşünün

Her deneyim blogunuza paylaşmaya değer bir şey olabilir. Okuduğunuz harika bir makale, izlediğiniz bir film, katıldığınız bir konser… Bu yüzden yazmak istediğiniz şeylerin bir listesini tutun, notlar alın.

İyi blogcular her zaman blog yazılabilecek şeyler hakkında düşünür. Onlar her zaman okuyucuların ilgisini çekebilecek konuları, hikayeleri ve olayları araştırır. Tam olarak ne yazacakları hakkında ipuçları arar. Bu blogger olmanın altın kuralıdır. Blogger gibi düşünmek zamanla öğrenilecek bir şeydir. Bu yüzden yazmaya başladıktan sonra blogger gibi düşünmeye özen gösterin ve hayata bu gözle bakın.

One yorum “Diğer Blogger’lardan Farklı Olmanızı Sağlayacak Önemli İpuçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir