Bulut Bilişimle İlgili En Merak Edilenler ve İstatistikler 2019 [Güncel]

Bulut Bilişimle İlgili En Merak Edilenler ve İstatistikler 2019 [Güncel]

Bulut bilişim (cloud computing) ile ilgili bir bülten yazacaktım, bülteni yazmadan önce baya bulut bilişim konusunu yaladım yuttum. 🙂 Teknolojiyle de yakından alakalı olduğum için zaten az çok bir şeyler biliyordum. Sonra tüm bilgileri harmanladım ve kendi kendime dedim ki: ”O kadar not aldın, bari bunları yaz da, insanlar da faydalansın.” 🙂 Yalnız gelmiş geçmiş en uzun yazı olabilir. O yüzden içindekiler bölümü oluşturdum ki, işinizi görecek kısmı alın ve çıkın. Zaman kaybetmeyin. Yazı sonunda ve yazı içinde sizinle de kaynakları paylaştım. Daha detaylı bilgi almak isteyenler, kaynakları inceleyebilirsiniz.

Bulut Bilişim Nedir?

Bulut bilişim, farklı hizmetlerin internet üzerinden sunulmasıdır. Bu hizmetler veri depolama, sunucu, veritabanı, ağ iletişimi ve yazılım gibi araçları ve uygulamaları içerir.

Bulut tabanlı depolama, dosyaları sabit bir sürücü veya yerel depolama cihazında tutmak yerine, uzak bir veritabanına kaydetmeyi mümkün kılar. Bir elektronik cihazın ağa erişimi olduğu sürece, verilere ve yazılım programlarına erişebilir.

Bulut bilişim, maliyet tasarrufu, verimlilik, hız, performans ve güvenlik gibi nedenlerden dolayı insanlar ve işletmeler için oldukça popüler bir seçenektir.

Bulut Bilişimi Tam Anlamıyla Anlamak

Bulut hizmetleri sunan şirketler, kullanıcıların dosya ve uygulamalarını uzak sunucularda depolar ve tüm verilere internet üzerinden erişilmesini sağlar. Bu, kullanıcının iş yeri dışında da, uzaktan çalışabilmesi anlamına gelir.

Verilerinize, işinize ve uygulamalarınıza, dünyanın herhangi bir yerinde internete bağlanabileceğiniz herhangi bir cihazdan edinilebilir.

Bulut bilişim, hem genel hem de özel olabilir. Genel bulut hizmetleri, hizmetlerini internet üzerinden bir ücret karşılığında sağlar. Öte yandan, özel bulut hizmetleri yalnızca belirli sayıda kişiye hizmet sağlar. Hem genel hem de özel hizmet unsurlarını birleştiren karma bulut hizmet seçenekleri de vardır.

Bulut Hizmet Türleri

Hizmet türünden bağımsız olarak, bulut bilişim hizmetleri kullanıcılara aşağıdakileri işlevleri sunar:

 • E-posta
 • Depolama, yedekleme ve veri alma
 • Uygulamalar oluşturma ve test etme
 • Veri analizi
 • Ses ve video akışı
 • Talep üzerine yazılım teslimi

Bulut bilişim oldukça yeni bir hizmet, ancak büyük şirketlerden küçük işletmelere, kar amacı gütmeyen kuruluşlardan devlet kurumlarına ve hatta bireysel tüketicilere kadar birçok farklı kuruluş ve kişi tarafından kullanılıyor.

Bulut Bilişim Dağıtım Modelleri

Her biri diğerinden farklı olan çeşitli bulut bilişim modelleri var. Herkese açık bulutlar (public clouds), hizmetlerini sunucularda ve internette depolamayı sağlar. Bunlar, tüm donanımı, yazılımı ve genel altyapıyı idare eden ve kontrol eden üçüncü taraf şirketleri tarafından işletilir. Müşteriler, hemen hemen herkesin erişebileceği hesaplar aracılığıyla hizmetlere erişir.

Özel bulutlar (private clouds), genellikle bir işletme ya da kuruluş gibi belirli müşteriler için ayrılmıştır. İşletmelerin bilgi ve depolama kontrolünü ellerinde tutmasına imkân verir.

Hibrit bulutlar (hybrid clouds) adından da anlaşılacağı gibi, hem genel hem de özel hizmetlerin bir kombinasyonudur. Bu tür bir model kullanıcılara daha fazla esneklik sağlar ve kullanıcının altyapısını ve güvenliğini optimize etmesine yardımcı olur.

Bulut Bilişim Türleri

Bulut bilişim, mikroçip veya cep telefonu gibi tek bir teknoloji değil. Aksine, temel olarak üç hizmetten oluşan bir sistem: Hizmet olarak yazılım (SaaS), hizmet olarak altyapı (IaaS) ve hizmet olarak platform (PaaS).

1. Hizmet olarak yazılım (SaaS), kullanıcıların bulut tabanlı uygulamalara internet üzerinden istedikleri bir cihazdan bağlanmasını ve bunları internet üzerinden kullanmasını sağlar. Lisanslar genellikle kullandıkça öde bir model veya talep üzerine verilir. SaaS sisteminin popüler örnekleri arasında Microsoft Office’in 365 bulunur.

2. Hizmet olarak altyapı (IaaS), isteğe bağlı bir hizmetin parçası olarak kullanıcılara sunucu, depolama ve ağ gibi bilişim kaynaklarına erişim verir. Bu hizmet müşterilerin yazılım veya sunucu satın alma gereksinimini önleyebilir. IaaS sisteminin popüler örnekleri arasında IBM Cloud ve Microsoft Azure bulunur.

3. Hizmet olarak platform (PaaS), uygulama geliştiricilere projelerini geliştirmeleri için uygulamalarını yönetecekleri ve sunacakları bir bulut ortamı sağlar. Bu model salesforce.com ve Heroku gibi platformları içermektedir.

Bulut Bilişimin Faydaları Nelerdir?

Bulut denildiği zaman basit anlamıyla herkes, dosyalarını tamamen sorunsuz bir şekilde istediği cihazdan açabilmeyi ve bu dosyalar üzerinde işlem yapabilmeyi anlıyor.

Bulut bilişim (cloud computing), aslında birden fazla cihazdan dosyalara erişmekten çok daha fazlası. Bulut bilgi işlem hizmetleri sayesinde, kullanıcılar e-postalarını herhangi bir bilgisayarda kontrol edebilir, hatta Dropbox ve Google Drive gibi hizmetleri kullanarak dosyaları saklayabilir. Bulut bilgi işlem hizmetleri ayrıca kullanıcıların müzik, dosya ve fotoğraflarını yedeklemelerini mümkün kılar ve bu dosyaların sabit bir disk arızası durumunda hemen kullanılabilir olmasını sağlar.

Aynı zamanda işletmelere büyük maliyet tasarruf potansiyeli sunar. Bulut uygulanabilir bir alternatif haline gelmeden önce, şirketlerin bilgi yönetim teknolojisi altyapı satın almaları, inşa etmeleri ve sürdürmeleri oldukça maliyetliydi. Şu an bulut, pahalı sunucu merkezlerinin yerini aldı.

Bulut, bireylerin masaüstü veya dizüstü bilgisayarlarında depolama alanı kazanmalarına yardımcı olur. Ayrıca kullanıcıların yazılımları daha hızlı bir şekilde yükseltmelerini sağlar. Yazılım şirketleri ürünlerini diskler veya flash sürücüler içeren daha geleneksel, somut yöntemlerle değil de web üzerinden sunar. Örneğin, Adobe müşterileri Creative Suite’teki uygulamalara internet tabanlı bir abonelik yoluyla erişebilir.

Bulut Bilişimin Avantajları Nelerdir?

1. Erişilebilirlik

Buluttaki verilenize ya da bulut tabanlı uygulamalara, internete bağlı herhangi bir cihazla istediğiniz lokasyondan sanal olarak erişilebilirsiniz.

2. İşbirliği

Buluttaki verilere tüm paydaşlar tarafından kolayca erişilebilir. Bu da ekip üyelerinin dünyanın her yerinde lokasyondan bağımsız işbirliği yapabileceği anlamına gelir.

3. Uyarlanabilir

Bulut bilişim, uyarlanabilir programlara ve özelleştirilebilir uygulamalara izin verirken, sahiplerin temel kod üzerinde denetimini sağlar.

4. Güvenilir

Bulut sistemleri üçüncü taraf kurumlar tarafından barındırıldığı için, kurumlar ve bireysel kullanıcılar daha fazla güvenceye sahiptir. Herhangi bir sorunla karşılaşıldığında müşteri desteğine erişim kolaydır.

5. Güvenli

Bulut bilişim, ağ içindeki yedeklemeler nedeniyle daha güvenli bir ortamı garanti edebilir.

6. Maliyet Tasarrufu

Şirketlerin bilgi yönetimi teknolojisi altyapısını satın almaları, inşa etmeleri ve sürdürmeleri oldukça maliyetliydi. Şu an bulut, pahalı sunucu merkezlerinin yerini aldı.

Bulut Bilişimin Dezavantajları Nelerdir?

Bulut bilişim ile birlikte gelen tüm hız, verimlilik ve yeniliklerde doğal olarak riskler var.

Güvenlik, özellikle hassas tıbbi kayıtlar ve finansal bilgiler söz konusu olduğunda bulut her zaman büyük bir endişe kaynağıdır. Düzenlemeler bulut bilişim hizmetlerini güvenlik ve uyumluluk önlemlerini artırmaya zorlar ve şifreleme hayati bilgileri korur, ancak bu şifreleme anahtarı kaybolursa, veriler de kaybolur.

Bulut bilişim şirketleri tarafından sağlanan sunucular, doğal afetlere, iç hatalara ve elektrik kesintilerine de maruz kalabilir. Bulut bilişimin coğrafi erişimi her iki yolu da keser. Kaliforniya’daki bir kesinti, New York’taki kullanıcıları da felç edebilir ya da bir şey Kaliforniya merkezli sağlayıcının çökmesine neden olursa, Teksas’taki bir şirket de verilerini kaybedebilir.

Bulut Bilişimin Riskleri

Verilerinizin veya müşteri verilerinizin ihlali, veri türüne ve ihlalin boyutuna bağlı olarak yıkıcı olabilir. Bir ihlali inceleme ve çözme maliyetleri, ilgili yasal harcamalar ve bir şirketin itibarındaki kayıplar, kepenkleri kapamanız için yeterli olabilir. 🙂

Hizmetin niteliğine ve günlük işlemleriniz için önemine bağlı olarak, kesinti, geçici bir baş ağrısından şirkete binlerce dolarlık maliyet doğuran büyük bir aksamaya kadar her şey anlamına gelebilir.

Bulut bilişim riske değer mi? Karar vermek size kalmış.

1. Müşteri ve iş verilerine yetkisiz erişim

Bir bulut hizmeti kullanan her işletme, bu hizmetin değerini potansiyel bir hedef olarak artırır. Bulut sağlayıcısındaki bir felaket, müşterilerinin her birini etkileyebilir.

Bir bulut servis sağlayıcısını sadece bilgisayar korsanları ve kötü amaçlı yazılımlar hedef almaz. Bulut bilgi işlem riskleri, içeriden gelen tehditlerle de ortaya çıkabilir.

Bu hizmeti üçüncü taraf bir kurumdan aldığınızda, çalışanlarınız ve satıcının çalışanları hakkında endişelenmeniz gerekir. Daha fazla insan, hizmeti destekleyen veri ve sisteme erişebilir. Bu, hiç tanımadığınız insanlara güvenmeniz gerektiği anlamına gelir.

2. Satıcıdaki güvenlik riskleri

Bir bulut hizmeti sağlayıcısı işletmeniz için kritik bir hizmet sağladığında yani müşteri ödeme verileri ve posta listeleriniz gibi kritik verileri sakladığında, işletmenizin en önemli bilgilerini satıcının ellerine verirsiniz.

Birçok küçük işletme, kullandıkları bulut hizmetlerinin arkasındaki insan ve teknoloji hakkında neredeyse hiçbir şey bilmediği için itibarınız artık sadece işinizin bütünlüğüne bağlı değil, satıcının işinin bütünlüğüne de bağlıdır.

Bir satıcıdaki verilerinize erişebilecek kişi sayısını bilseniz bile, her bir kişiyi ne kadar iyi tanıyabilirsiniz ki?

3. Uyum ve yasal riskler

Veri güvenliğini düzenleyen bir sektörde misiniz? Listede sağlık hizmetleri, bankacılık, hükümet ve kredi kartı kabul eden herkes var. Düzenlenen sektörlerin listesi büyümeye devam ediyor. Birçok veri güvenliği düzenlemesi, belirli bir veri türünü korumayı amaçlıyor.

Verileri korumak için sadece bu düzenlemelerin kapsamına giren şirketler değil, her şirketin bu düzenlemeleri bilmesi gerekiyor.

Ancak şirket yeterli yasal korumaya sahip değilse, bulut verisinde şirketin verilerini açığa çıkaran bir veri ihlali olması durumunda, siz de durumdan sorumlu olabilirsiniz.

Yazılı olarak korunmadığınız sürece, bir bulut servis sağlayıcısı sistemlerindeki verilerinizin ihlal edilmesinden sorumlu tutulamaz. Bu nedenle, verileri koruma sorumluluğunu üçüncü bir tarafa devrediyorsanız, söz konusu tarafın görevi yerine getirmemesi durumunda da siz sorumlu olacaksınız.

Bu bulut bilişimde birçok riskten biri. Bir satıcı size en iyi menfaatleri sağlasa bile, sizin menfaatleriniz daima kendilerine ikincil olacaktır.

4. Kontrol eksikliği ile ilgili riskler

Yerel bir ağda bir hizmeti barındırırken ve bakımını yaparken, kullanmayı seçtiğiniz özellikler üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Ancak, bir bulut servis sağlayıcısı kullandığınızda, satıcının kontrol altındasınızdır. Bugün kullandığınız özelliklerin yarın aynı fiyata sağlanacağının garantisi yoktur. Satıcı fiyatı iki katına çıkarabilir ve siz bu hizmete bağlıysanız, ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Ayrıca, bir bulut hizmetindeki verilerinize erişimi kim kontrol ediyor? Ödeme yapmazsanız ne olur?

Faturanızı geri alırsanız, verilerinizin satıcı tarafından rehin tutulduğunu öğrendiğinizde, şaşırabilirsiniz. Servise erişemez ve ödeme yapmadan verilerinizi alamazsınız.

Verilerin sahibi kim?

Bir servisi yerel olarak barındırdığınızda, veri ve servis seviyesi her zaman kontrolünüzdedir. Müşterilerinizin, sistem ve verilerinin güvende olduğuna emin olabilirsiniz, çünkü veriler her zaman elinizin altındadır.

Unutmayın verileriniz kontrolünüz altındayken korunmak için birçok yolunuz vardır. Bununla birlikte, bir bulut servis sağlayıcısının eline geçtikten sonra, üzerinde hiçbir gözetiminiz olmayan bir kuruluşun kontrolününe geçmiş olursunuz.

5. Kullanılabilirlik riskleri

Hiçbir servis %100 çalışma süresi garanti edemez. Bulut satıcınız ne kadar çalışma süresi garanti edebilir? %99? Bu rakam size harika görünebilir, ama bir an için bu istatistiğin üzerine düşünelim. %99 kesintisiz çalışma süresi, %1 kesinti süresi anlamına gelir. 365 gün boyunca, hizmet 3.65 gün duraksayabilir. Bu 87,6 saate eşittir.

Fakat bu saatler ne zamana denk gelir? Gece geç saatler ya da gün içi?

87 saat mesai saatleri içerisinde gerçekleşecek olsaydı, bu durum 10 günlük aksama süresine eşdeğer olurdu.

Müşteriniz bu hizmet olmadan 10 iş günü boyunca yaşayabilir mi?

Bulut Bilişim Servis Sağlayıcıları

İşletmeler bulut bilişimi farklı şekillerde kullanabilir. Bazı kullanıcılar tüm uygulamaları ve verileri bulutta tutarken, bazıları da belirli uygulama ve verileri özel sunucularda, diğerlerini de bulutta tutan karma bir model kullanır.

Bulut bilişim konusunda hizmet vermeye gelince, önemli bulut bilişim servis sağlayıcıları aşağıdaki gibidir:

 • Google Cloud
 • Amazon Web Services (AWS)
 • Microsoft Azure
 • IBM Cloud
 • Aliyun

Amazon Web Servisleri’nin %100’ü herkese açıktır ve kullandıkça öde dış kaynaklı bir model içerir. Platformdayken uygulamalara ve ek hizmetlere kaydolabilirsiniz. Microsoft Azure, müşterilerin bazı verileri kendi sitelerinde tutmalarına izin verir. Bu arada, Aliyun, Alibaba Grubu’nun bir iştirakidir.

Türkiye’de Bulut Bilişim

Technavio analistleri, Türkiye’deki bulut bilişim pazarının 2014-2019 döneminde % 37.03 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Türkiye’deki Önemli Bulut Bilişim Servis Sağlayıcıları

 • Google
 • IBM
 • Koç Sistem
 • SAP

Diğer Öne Çıkan Bulut Bilişim Servis Sağlayıcıları

 • Amazon Web Services
 • HP
 • MedNautilus
 • Microsoft
 • Oracle
 • Rackspace Hosting
 • Salesforce

Rapora göre, Türkiye’de bulut bilişim pazarının büyümesinin en önemli nedenlerinden biri olarak, KOBİ’lerin daha iyi hizmet sunabilmek ve daha yüksek operasyonel verimlilik elde etmek için  bulut tabanlı çözümlerin benimsenmesi gösteriliyor. KOBİ’ler uygulama geliştirmeye veya altyapının geliştirilmesine yatırım yapmaya hazır olmadığı için daha çok bulut tabanlı teklifleri tercih ediyorlar.

Ayrıca bulutun video akışı, işbirliği ve bağlı cihazlar için aşırı kullanımı, Türkiye’deki veri merkezi tesislerine olan talebi artırıyor.

Eğitimde Bulut Teknolojisi

Akıllı telefonlar, tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayarlar gittikçe yaygınlaşan okul materyalleri ve bulut bilişim sayesinde hepsi aynı eğitim kaynağına bağlı.

2016 yılında 8 milyar dolar olan eğitime yönelik bulut bilişimin, 2021 yılına kadar 25 milyar dolara çıkacağı öngörülüyor.

Eğitimde bulut bilişim, öğrencilere, öğretmenlere ve yöneticilere birçok açıdan yardımcı olur. Bulut bilişim, öğrencilerin internet bağlantısı olan yerlerde ev ödevlerine erişebilmelerine olanak sağlar, öğretmenler buluta anında ders materyallerini yükleyebilir ve yöneticiler birbirleriyle kolayca işbirliği yapabilir.

Bulut bilişim, öğrencilerin ödev ve testleriyle ilgili materyallere anında erişim ve depolama sağladığı için, öğrencilerin sırt çantaları artık daha hafiftir ve internet bağlantısı olan her yerden çalışabilirler. Ayrıca, aynı yerde bulunmak zorunda olmadan grup görevlerinde sınıf arkadaşlarıyla işbirliği yapabilirler.

Sonuç olarak, gittikçe daha fazla sayıda öğrenci defter ve kitap yerine tablet ve dizüstü bilgisayarları tercih ederken, daha fazla öğretmen ev ödevlerini atamak ve takip etmek için çevrimiçi platformları kullanıyor.

Eğitimde bir başka büyük bulut bilişim çözümü maliyet tasarrufu. Bulut bilişim sağlayıcılar, diğer endüstrilerin yanı sıra, okulların da buluta göç etmelerine yardımcı oluyor.

Kamuda Bulut Bilişim

Buluta geçmek zorlu bir yol olabilir; fakat bulut, kurumların görevlerini daha etkin ve verimli şekilde yerine getirmelerini sağlayan çok sayıda avantajla birlikte gelir.

Bulut, siber güvenlik konusunda iyi bir donanıma sahiptir. En kötü senaryo ortaya çıktığında bile verilerin yedeklenmesi ve geri yüklenmesi avantajıyla, veri koruma açısından en yeni ve en  avantajlı fırsatı sunar. Hükümet kuruluşları siber güvenlik düzenlemeleri ile onaylanmış bulut çözümlerinde yer alan tüm verilerin siber suçlulara karşı korunacağından emin olabilir.

Daha hızlı erişim ve gelişmiş vatandaşlık hizmetleri, bulutun kamu sektörü kurumları için en büyük avantajlarından biridir.

Bulut ayrıca kurumların fiziksel veri merkezlerinin ve eski altyapıların sürdürülmesiyle ilgili tüm masraflardan kurtulmalarına izin verir. Bu da yıllık milyonlarca dolar tasarruf anlamına gelir.

Bulut araçları, ihtiyaç duyuldukları anda ihtiyaç duyulan verilere veya hizmetlere erişime izin verir ve bu durum sahadaki personeli güçlendirir. Bu, personelin çalışma masasından uzaktayken bile üretken kalabileceği anlamına gelir.

Bulut Bilişim Örnekleri

Tüketicilerin ve işletmelerin çoğu, fark etseler de etmeseler de, bulutu kullanıyor. Müzik akışı, çevrimiçi alışveriş, sosyal medya veya mobil bankacılığı kullanıyorsanız, bu bulutu kullandığınız anlamına gelir.

İnanmıyorsanız, bulut bilişimin örneklerinden bazıları inceleyelim. 🙂

1. Eğlence – Eskiden dolaplarda veya raflarda yer kaplayan DVD film ve müzik CD’lerine, artık Netflix veya Spotify gibi bulut tabanlı akış hizmetleri aracılığıyla erişiliyor.

2. Sosyal medyaFacebook, Instagram, Twitter ve diğer sosyal platformlarda yayınladığınız fotoğraflar ve yorumlar bulutta saklanır.

3. Belge, elektronik tablo ve slayt sunumları – Bu gibi dosyalar yalnızca yerel sabit sürücülerde saklanır ve düzenli olarak kaydedilmezse, çökme veya elektrik kesintisi gibi durumlarda bizi zor durumda bırakırdı. Şimdi bu dosyalar yaygın olarak bulutta tutulur (Google Dokümanlar ve Dropbox‘ı düşünün), her yerden erişilebilir ve gerçek zamanlı olarak dosyalarınızı kaydeder.

4. Mobil bankacılık – Bankaların birçoğu buluta güveniyor. Müşteriler, cep telefonlarından saniyeler içinde iş arkadaşlarına para aktarabilir, çeklerin fotoğraflarını çekebilir ve bankaya ayak basmadan para yatırabilirler. Bankanın veritabanında saklanan geçmiş işlemler aranabilir, talep üzerine bunlara erişilebilir ve bu durum kağıt dosyalara duyulan ihtiyacı ortadan kaldırır.

5. Müşteri ilişkileri yönetimi – Müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) yazılımı, işletmelerin müşterilerle iletişimlerini kişiselleştirmelerini, potansiyel müşterileri yönetmelerini ve departmanlar arasında pazarlama çabalarını hassas bir şekilde ayarlamasını sağlar. CRM, sepetteyken ürünü almaktan  vazgeçen birine e-posta gönderebilir. Bir işletmenin tüm temas noktalarında müşteri yolculuğunun her adımı bağlanabilir, koordine edilebilir ve analiz edilebilir.

6. İnsan kaynakları ve bordro – İnsan kaynaklarında eski teknolojiyi kullanan işletmelere göre bulut, verimlilik ve maliyet açısından avantajlar sağlamıştır. İşe alma süreçleri ve çalışan veri yönetimi hepsi daha verimli hale gelmiştir. Bulut sayesinde İK ekipleri özgeçmişleri kolayca görüntüleyebilir, adayları sıralayabilir, performansı izleyebilir ve tek noktadan izleme ile kayıtlara erişebilir.

7. Muhasebe – Bulut tabanlı muhasebe uygulamaları, masaüstü muhasebe yazılımıyla aynı şeyleri yapar, ancak uzak sunucularda çalışır ve internet üzerinden erişilebilirdir. Böylece tüm paydaşlar anında güncellenen rakamlara ve projeksiyonlara erişebilir. Bulut muhasebe uygulamaları veri girişini kolaylaştırır, yedeklemeyi ortadan kaldırır ve hata olasılığını azaltır.

8. Envanter yönetimi ve lojistik – Envanter bulut tabanlı uygulamalarla yönetildiğinde, ürün sipariş etmek, stoklamak, satmak ve teslim etmek çok daha kolaydır. Barkodlu ürünler, her adımda taranabilir. Satıcılar, yöneticiler ve lojistik koordinatörleri envanter seviyelerini görebilir ve ürünlerin gerçek zamanlı olarak nerede olduğunu bilir. Yeniden sıralama otomatikleştirilebilir.

Bulut Bilişim (Cloud Computing) İstatistikleri 

 • Bulut tabanlı uygulamalar gün geçtikçe artıyor. Rakamlar 2013-2017 arasında neredeyse üçe katlandı. ( 545-1427 farklı servis) (Kaynak: Skyhigh)
 • Bulut adaptasyon istatistikleri, 2020 yılına gelindiğinde, şirketlerin iş yükünün % 83’ünün  bulutta depolanacağını iddia ediyor. (Kaynak: LogicMonitor / Forbes)
 • IDC’ye göre, bulut bilişim hizmetlerine en çok para harcamayı planlayan üç sektör: İmalat (19,7 milyar dolar), profesyonel hizmetler (18,1 milyar dolar) ve bankacılık (16,7 milyar dolar) (Kaynak: IDC)
 • Bulut uygulamaları, şirketlerin ortak görevlerine, dosya paylaşımına, içerik paylaşımına ve veri güvenliğine yardımcı olur. Ortalama bir çalışan günlük rutininde 36 bulut tabanlı hizmet kullanmaktadır. (Kaynak: Skyhigh)
 • Bulut endüstrisi genel olarak üç farklı hizmet modeline bölünebilir: Public, Private ve Hybrid. Sadece public bulut pazarı 2017’de 130 milyar dolar kazanmıştır. (Kaynak: Statista)
 • 2019’da bulut bilişim sektöründen elde edilen gelirin 206,2 milyar dolara (2018’de 175,8 milyar dolardan) yükselmesi bekleniyor. (Kaynak: Gartner)
 • Bulut hizmetlerinin giderek daha fazla benimsenmesi, ek BT altyapısına olan ihtiyacı artıracaktır. IDC 2018 istatistiklerine göre, sunucu, Ethernet anahtarı ve kurumsal depolama çözümlerine olan talep % 10.9’luk bir büyüme yaşayacak. (Kaynak: IDC)
 • Çoklu bulut ve hibrit bulut stratejileri, genel ve özel bulut modelindeki teknolojileri birleştirir. İşletmelerin % 74’ü iki dünyanın da en iyisini aldığına inanıyor ve stratejilerini hibrit veya çoklu bulut olarak tanımlıyorlar.(Kaynak: ParkMyCloud)
 • 2019 State of the Cloud raporuna göre, şirketler giderek daha fazla çoklu bulut stratejisini benimsiyor. Ankete katılan işletmelerin % 84’ü BT altyapılarını “çoklu bulut” olarak tanımlıyorlar. (Kaynak: RightScale)
 • Şirketlerin % 80’i, teknolojiyi kullanmaya başladıktan sonraki ilk birkaç ay içinde operasyonel iyileşmeleri olduğunu bildirdi. (Kaynak: Multisoft)
 • Kamusal bulutun yükselişinin ana nedeni, karşılanabilirliği. Küçük ve orta ölçekli işletmeler, üçüncü taraf bulut platformlarını kullanmanın kurum içi bir sistemi sürdürmekten % 40 daha ekonomik olduğunu düşünüyor. (Kaynak: Multisoft)
 • Bulut teknolojisi güvenlik açısından oldukça güvenilirdir. İşletmelerin % 94’ü verilerini buluta taşıdıktan sonra çevrimiçi güvenlik konusunda önemli gelişmeler olduğunu rapor eder. (Kaynak: Salesforce)
 • Mart 2018’deki bir araştırma, bulut bilişim konusunda bazı ilginç istatistikler ortaya koyuyor. İşletmelerin % 60’ı önümüzdeki 18 ay içinde bu teknolojiyi kullanmak istiyor. (Kaynak: Cloud 247)
 • Şirketlerin buluta güvenmeyi seçmesinin en önemli nedenleri nelerdir? % 71’i hız iyileştirmesi, %63 daha fazla esneklik ve %57 gelişmiş müşteri desteğini neden 1 olarak seçiyor. (Kaynak: IDG)
 • E-posta hizmetleri ve dosya depolama, AB’de sırasıyla %66 ve %53 ile bulut bilişim için en yaygın kullanım alanıdır. (Kaynak: Eurostat)
 • İşletmelerin ve KOBİ’lerin teknolojiyi kullanırken karşılaştıkları en büyük zorluk nedir? 2019 bulut bilişim istatistiklerine göre işletmelerin tümü, “BT harcamalarını yönetme konusunda endişelerini” birinci sıraya koyuyor. (Kaynak: RightScale)
 • Amazon Web Services, ilk bulut ağ şirketlerinden biriydi. Şu anda %34’lük bir pay ile pazara hâkim durumda. Microsoft Azure %15 ile Amazon’u takip ediyor. (Kaynak: Statista)
 • Dropbox, % 47,3 ile lider bulut depolama sağlayıcısı. Diğer en iyi hizmetler arasında Google Drive (% 26,9) ve Microsoft OneDrive (% 15,3) var. (Kaynak: CloudRail)
 • Küresel bulut hizmetleri pazarı, 2020 yılına kadar 555 milyar dolar gelir elde edecek. (Kaynak: Allied Market Research)
 • İşletmelerin gelecek yıl içinde buluta ortalama 3,5 milyondan fazla yatırım yapacağı tahmin ediliyor. Bu harcama 2020’de toplam BT bütçelerinin %30’unu oluşturacak. (Kaynak: IDG)
 • Cloud computing, LinkedIn’e göre, en çok talep gören zorlu bir yetenek. 2019’un ümit vaat eden işlerinin yarısı, ortaya çıkan bu teknoloji hakkında iyi bir bilgi gerektirecek. (Kaynak: LinkedIn)
 • Bu alandaki profesyonellerin ortalama maaşı şu an: 146.350 Dolar. (Kaynak: Forbes)
 • Kurumsal BT altyapısı ve yazılımlarının %67’si 2020 sonuna kadar bulut tabanlı olacak. (Kaynak: Forbes)
 • Bulut, 2020 yılına kadar 40+ zettabaytlık bilgi içerecek. (Kaynak: EMC / IDC)
 • IBM, hibrit bulut pazarına sağlam bir giriş yapmak için RedHat’ı 34 milyar dolara satın aldı. (Source: ZDNet)

Bulut Teknolojisi İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1. Bulut Teknolojisi Kısaca Nedir?

Bulut bilgi işlem, veri depolama, sunucular, veritabanları, ağ iletişimi ve yazılım da dahil olmak üzere internet üzerinden farklı hizmetlerin sunulmasıdır.

2. Bulut Tabanlı Depolama Nedir?

Bulut tabanlı depolama, dosyaları uzak bir veritabanına kaydetmeyi ve isteğe bağlı olarak almayı mümkün kılar.

Servisler hem genel hem de özel olabilir.  Genel hizmetler bir ücret karşılığında çevrimiçi olarak sağlanırken, özel hizmetler bir ağ üzerinde belirli müşterilere sunulur.

3. İşletmeler Bulutu Ne İçin Kullanabilir?

Bulut, veri yedekleme, yazılım teslimi ve güvenli ve ölçeklenebilir bir şekilde ekstra işleme kapasitesi sağlamak için kullanılır. Bulut tabanlı hizmetler muhasebe, envanter kontrolü, insan kaynakları ve müşteri ilişkileri yönetimi gibi işlemler için kullanılır.

4. Bulut Neden Mevcut Sistemlerden Daha İyidir?

Bulut uygun maliyetlidir. Altyapıdaki büyük sermaye yatırımlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırır ve maliyetleri düşürür. Konumdan bağımsız olarak çalışanlar ve yöneticiler için verilere kolay erişim sağlamak için uygundur. Güvenlik, yedekleme, yükseltme ve bakım işlemlerini yapan satıcılar genelde güvenlidir.

5. Bulut Depolama Güvenli Mi?

Hiçbir sistem tamamen kusursuz olmamasına rağmen, bulut verileri muhtemelen geleneksel sabit sürücülerde depolanan bilgilerden daha güvenlidir. Sabit disklerde, bilgiler kolayca kaybolabilir veya bozulabilir. Bulut hizmetleriyle, bilgiler sürekli olarak şifrelenir ve yedeklenir. Satıcılar güvenlik açıkları için sistemleri dikkatle izler.

6. Bulutta Depolandıktan Sonra Verilere Nasıl Erişilir?

Bu, hangi sunucuları kullandığınıza bağlı olarak değişecektir, ancak erişim genellikle giriş bilgileri ve kullanıcı izinlerine dayanır.

7. Bulut Kullanmak Karmaşık Mı?

Bulut satıcıları, arayüzlerini kullanımı kolay, yani herkesin kullanabileceği şekilde tasarlar. Bulut, satıcıların hizmetlerinin kullanımını basitleştiren özellikler sunar. Sezgisel menüler, otomatik güncellemeler, depolama esnekliği ve verilerin sorunsuz taşınmasıyla bulut kullanımı kolaydır.

8. Bulut Güvenilir Bir Teknoloji Midir?

Bulut, bilgisayarınızdan daha güvenilirdir. Bulut yalnızca verilerinizi depolamakla kalmaz, verilerinizi ek kopyalarla da yedekler. Pek çok bulut hizmeti, sormanıza gerek kalmadan otomatik olarak yedek oluşturur. Bulut satıcıları, sistemlerini daha küçük şirketlerin yapamayacağı şekilde çalıştırmak için en son donanım ve yazılımı kullanır.

Bulutta depolanan veriler, internet bağlantınız olduğu sürece her yerden çalışabileceğiniz anlamına gelir. Binanızdaki internet kesilirse, internet erişimi olan bir yerde bilgilerinize buluta hala erişebilirsiniz. Çalışan bir bilgisayarınız ve bir internet bağlantınız olduğu sürece, bulutta depolanan verilerinize erişebileceksiniz.

9. Fırtınalı Havalar Bulutu Etkiler Mi?

Bulut gerçek bir bulut değil ve gökyüzünde bulunmuyor. 🙂 Bulutun hava ile ilgisi yok. Veri merkezlerinin tümü iklim kontrollü binaların içinde. Bulut, yerel bir bilgisayar veya akıllı telefon yerine bağlı sunucularda çalışan programları veya uygulamaları çalıştıran bilgisayar ağını tanımlamak için kullanılan bir ifadedir.

10. Buluta Geçiş, Pahalı ve Zaman Alıcı Bir İşlem Midir?

Bulut satıcıları veri geçişini hızlı, kolay ve uygun maliyetli hale getirir. En iyi bulut satıcıları, verilerinizi kolaylıkla taşımak için gereken uygun araçları ve eğitimi sağlar. Buluta geçiş, herhangi bir yeni donanım veya yazılım satın almanızı gerektirmediğinden uygun maliyetlidir. Bu, başlangıçtan itibaren ön maliyetleri en aza indirir. Bulut hizmetleri ayrıca kuruluşunuzun sunucularını yönetmek için BT personeli çalıştırma ihtiyacını ortadan kaldırarak paradan tasarruf sağlar.

11. Bulut Sağlayıcı Tüm Verilerimi Görebilir Mi?

Bulut sağlayıcılar verilerinizi izole eder ve şifreler, böylece verilerinizi yalnızca siz görebilirsiniz. Bulut satıcıları, verilerinizi buluta gönderdiğinizde, aktarım sırasında şifreler. Ayrıca, sunucularında depolandığında da verileri şifreler.

12. Bulut Bilişim Uzmanı Nedir?

Bulut bilişim uzmanı, şirketlerin bilgi ve hizmetlerini buluta taşımasına yardımcı olan kişidir. Bu taşıma sırasında hizmetlerde kesinti olmaması esastır. Uzman, şirketin ihtiyaçlarını analiz eder ve uygun bulut teknolojisini seçmesine yardımcı olur. Sorumlulukları arasında tasarım girdilerinin sağlanması, müşteri hizmetleri ve proje analistleri ile işbirliği yapılması, zayıf yönlerin analizi ve sistem iyileştirme önermeleri yer alabilir. Bir bulut bilişim uzmanı olarak, BT çözümlerinin potansiyel risklerini, bir şirketin BT gereksinimlerine karşı etkili bir şekilde tartabilmelisiniz.

13. Azure Cloud Nedir?

Microsoft Azure, Amazon Web Services (AWS) ve Google Cloud platformuna benzer şekilde çalışan bir bulut bilgi işlem hizmetidir.

Kaynak: investopedia, builtin, avepoint, salesforce, calyptix, marketresearch

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir