Blogunuzu Daha Çok Kişinin Takip Etmesi İçin Uymanız Gereken Altın Kurallar

Blogunuzu Daha Çok Kişinin Takip Etmesi İçin Uymanız Gereken Altın Kurallar

Blog yazan herkesin amacı, yazdığı blogun daha çok insana ulaşmasıdır. Blog yazarlarının temel amacı bloglarına daha fazla trafik çekmektir. Blogger’lar her zaman daha çok okunmanın yollarını arıyor ve insanları bloglarına teşvik etmeye çalışıyorlar. Bunun tabii ki bir çok yolu var. Fakat bu yollardan en temel olan ve mutlaka uygulanması gereken 7 tanesi aşağıdaki şekilde.

İşte blogunuzun daha çok insan tarafından takip edilmesi için yapmanız gereken en temel kurallar:

1- Blogunuza Yön Verin

Eğer uzun ömürlü bir blog oluşturmak istiyorsanız, blogunuza bir yön verin. Bunun için ilk önce hangi kategorilerde yazmak istediğinize karar verin. Dijital pazarlama hakkında mı yazmak istiyorsunuz, yolunuza bu şekilde devam edin. Bir gün siyaset yazıp, ertesi gün aşkla ilgili bir şeyler yazıp, diğer gün teknoloji hakkında yazmayın. Belirli konulara odaklanın.

2- İçeriğe Odaklanın

Blog pazarlama ilgi çekici içerik ile başlar. Bu yüzden yazılarınızla insanlara bir değer katmanız gerekir. İnsanlara değer katan, yaratıcı, etkili ve dilbilgisi açısından kusursuz olarak oluşturulan içerikler, web site trafiğinizi canlandırır. İyi yazılmış ve ilgi çekici içerik, sizi takip eden insanların tekrar tekrar blogunuza gelmesine yardımcı olur. Ayrıca bu şekilde oluşturduğunuz özgün içerikler sayesinde, diğer blog yazarları ve reklam verenler sizinle iş birliği yapmak ister. İncelerseniz en popüler ve etkili blogların gerçekten benzersiz ve taze bir perspektif ile oluşturulmuş yazılardan oluştuğunu, insanlara faydalı bilgiler verdiğini ve yazı dillerindeki akıcılığı göreceksiniz.

3- SEO

SEO blogunuzun web aramalarında üst sıralara çıkmasına yardımcı olur. Bu yüzden blog yazarken ilk yapmanız gereken, yazacağınız konu ile ilgili anahtar kelimelerin neler olduğunu saptamak olacaktır. Bunun için Google Analytics size yardımcı olacak araçlardan biridir.

Anahtar kelimlerinizi Google Analytics aracılığıyla belirledikten sonra, bu kelimelerin her birini 500 kelimelik bir yazıda ortalama 2 veya 3 defa kullanmanız gerekir. Ayrıca yazı başlığında, meta veri ve etiketlerde de bu kelimeleri kullanmalısınız. Ardından yazılarınızla yüksek kaliteli, site içeriğinizle ilgili kaynaklarla ve sitelerle bağlantı kurmalısınız. Bu arada geçmişte yazdığınız yazılarınızla ilgili bölümlerle bağlantı kurmayı da aklınızdan çıkarmayın.

Yazınızla ilgili görüntüleri, infografikleri ve YouTube videolarını sitenize gömün. Unutmayın arama motorları zengin multi medya sayfaları fazlasıyla sever.

Her dijital pazarlama blogu daha fazla detay, yaratıcı fikirler  ve teknik bilgi ile SEO’ya uyumlu hale getirilebilir.

4- Sosyal Medya 

Blog yazılarınızı sosyal medyayı kullanarak duyurun. Sosyal medya sitelerine kaydolurken, kullanıcı adınız olarak blogunuzun adını kullanın, bu blogunuz hızla endekslenmesine yardımcı olacaktır.

Yazınızı blogunuzda yayınladığınız an bunu, Facebook ve Twitter aracılığıyla duyurun. Sosyal ağlarda yazılarınıza yorum yazanlara cevap verin, onları yazılarınızı paylaşmaları ve retweet etmeleri için teşvik edin. Daha çok paylaşım yazılarınızın viral olarak yayılmasına ve tanınırlığınızın artmasına yardımcı olacaktır.

5- Blog Toplulukları

Ülkemizde bazı çabalar olmasına rağmen tam anlamıyla blog yazarlarından oluşan topluluklar bulunmamaktadır. Fakat yurtdışında Blogcarnival.com, NetworkedBlogs ve BlogCatalog gibi Türk blogger’larında içinde bulunduğu blog toplulukları mevcuttur. Bu topluluklara üye olmak blogunuza fazlasıyla artı katabilir. Blog toplulukları Google indekslemede size katkı sağlar ve blogunuza gelen trafiğin artmasına yardımcı olur.

6- Blog Dizinleri

Dizinler blogunuzun kategorize edilmesini sağlayan ve aradıklarımızı daha kolay bulmamızı sağlayan sistemlerdir. Bu yüzden blogunuz ne kadar çok yerde listelenirse, blog dizininiz daha güçlü bir hal alır. Peki dizinlerle blog’unuzun tanıtımını nasıl yaparsınız? Yapmanız gereken pagerankı yüksek kaliteli ve sadık bir ziyaretçi kitlesi bulunan dizinlere kaydolmaktır. Bu blogunuza fazlasıyla katkı sağlayacaktır.

7- Feed Dizinleri

Kaliteli feed dizinleri ile blogunuza RSS beslemesi gönderin. Daha sonra gönderilerinizi takip edin ve onları indeksleyin. Kullanıcılar bu sitelerde sizin başlıklarınıza tıkladığında, direkt sizin sitenize yönlendirilecektir. Bu da daha çok trafik demektir.

7 yorum “Blogunuzu Daha Çok Kişinin Takip Etmesi İçin Uymanız Gereken Altın Kurallar

  1. Güzel bir derleme olmuş, ellerinize emeğinize sağlık. Yazmak kadar yaymak da oldukça önemli elbette

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir