Blogger’ların Kullanmaması Gereken Kelimeler

Blogger’ların Kullanmaması Gereken Kelimeler

Blogger'ların Kullanmaması Gereken Kelimeler

Blog yazarken; ilhamımız gittiğinde, tıkandığımızda ya da aslında söylemek istediğimiz kelimeyi bulamadığımızda gerekli gereksiz birçok sözcükten faydalanıyoruz.

Belki de farkında olmadan kullandığımız bu sözcüklerden oluşan listeye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kendinizi test edin, bakalım aşağıdaki sözcükleri hangi sıklıkla kullanıyorsunuz.

1- Sadece: ”Sadece” kelimesi yazınızı zayıflatan dolgu bir kelime. Bu cümleyi yazıdan çıkardığınız zaman, anlam nadiren etkilenir.

2- Gerçekten: ”Gerçekten” kelimesi genellikle konuşma dilinde sıklıkla kullandığımız bir kelime. Sohbet sırasında insanların sık sık kullandığı, ama yazılı içerikte gereksiz olan bir sözcük.

”Bu içeriğe uygun metin yazmak (gerçekten) zor.” cümlesinden bu kelimeyi çıkardığımızda anlamda herhangi bir değişme olmadığını siz de görüyorsunuz. Cümleye bir katkısı yok.

3- Çok: ”Çok” kelimesi de gerçekten kelimesi gibi. Cümlelerde fazlasıyla kullanılan zayıf bir kelime. Bu yüzden içerik yazarken ”çok” kelimesini fazla kullanmamaya özen gösterin.

4- Belki: ”Belki” kelimesi iletişimde belirsizliğe sebep olur. Hedef kitlenizdeki insanları hakkınızda belirsizliğe düşürmemek için bu kelimeyi yazılarınızdan çıkarın.

5- Oldukça: ”Oldukça” kelimesi kullanıldığında, karşıdaki insanın algısı ”biraz, tamamen, neredeyse” olur. Bu kelime kimi zaman yazdıklarınıza anlam katar kimi zaman da algılamayı zorlaştırır. Bu yüzden aradaki farkı öğrenerek, kelimeyi ona göre kullanın.

6-  Şaşırtıcı: ”Şaşırtıcı” kelimesi okuyucunun zihninde büyük bir meraka yol açar. ”Şaşırtıcı” kelimesini kullanan yazardan büyük bir sürpriz beklenir ama sıklıkla kullanıldığı için kelimenin gerçek anlamı kaybolur.

7- Kelimenin tam anlamıyla: ”Kelimenin tam anlamıyla” pekiştirme yapmak amacıyla kullanılır ama söyleyeceğiniz şey zaten gerçekse fazladan kelime ekleyerek, okuyucuyu sıkmanın bir anlamı yok.

8- Şey: ”Şey” kelimesi daha spesifik bir kelime kullanmayı önlemek için kullanılır. Boşlukları doldurduğumuz bir kelimedir. Fakat çok fazla kullanıldığında, anlatmak istediğimiz şeyi karşımızdaki insana aktaramayabiliriz. Çok da ”şey” yapmayın ama ”şey” i fazla kullanmayın.

Kaynak: GIF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir