Blog Performansınızı Artıracak Önemli Araçlar

Blog Performansınızı Artıracak Önemli Araçlar

Bugün size yine blog yazanların işine yarayacağını düşündüğüm, % 100 deneyimlenmiş araçlardan bahsetmek istiyorum.

Öncelikle Pingdom Website Hız Testi ile başlayacağım. Sonrasında ise TweetDis’den bahsedeceğim.

Pingdom Website Hız Testi

Biliyorsunuz, insanlar internette bilgiye ne denli çabuk ulaşırsa, o kadar çok hoşlarına gidiyor. 2 saniyenin altında açılan sayfalar ise başarılı olarak görülüyor.

Peki siz başarılı olanlardan yani profesyonellerden misiniz yoksa acemilerden mi? Şimdi hep birlikte test edelim.

Aracı kullanmak için, ana metin kutusuna URL’nizi girin.

Pingdom- web site hız testi.001

Yükleme tamamlandıktan sonra, aşağıdaki sonuçlar göreceksiniz. İşte benim için tehlike çanlarının çaldığı an. 2 saniyenin altında açılması gereken sayfalar, bende gördüğünüz üzere 11.31 saniyede açılarak, rezaleti gözler önüne sermiş durumda. Araç web siteme 100 üzerinden 84 vermiş olsa da, sayfaların yüklenme hızı gerçekten çok kötü.

Pingdom- web site hız testi.002

Yukarıdaki genel değerlendirmeden sonra araç, sayfalarınızın hız performanslarını etkileyen her şeyi size bir liste halinde sunup, 100 üzerinden bir değerlendirme yapıyor. Eğer yükleme süresi iyiyse, ortada bir sorun yok. Fakat iyi değilse, aşağıdaki verileri incelemeniz gerek. Bu şekilde eksik olduğunuz performans göstergelerini bulup, bu yönde iyileştirmeler yapabilirsiniz.

Pingdom- web site hız testi.003

Son olarak sayfa analizi sekmesinde, sayfanızın performansının güzel bir genel özetini bulabilirsiniz.

Pingdom- web site hız testi.004

Değerlerin hepsinden emin olmak için sitenizde en az 5-10 sayfayı test etmenizde fayda var.

TweetDis

Gelelim ikinci aracımıza…

Bazı siteleri gezerken önemli cümlelerin bir kutu içinde, bunu tweet’le şeklinde sizi eyleme çağrıya davet ettiğini görmüşsünüzdür. Bende okuyucuları harekete geçirmeye olanak verecek bu aracın ne olduğunu merak ettim ve araştırdım. Aracımızın adı Tweetdis.

tweetdis.001

TweetDis içeriğinizi çekici bir tweet haline getiren ve bu görüntüyü siteye embed (gömen) eden bir araç.

Bir WordPress eklentisi olan TweetDis,  tweet’leriniz üzerinde tam bir kontrole sahip olmanızı sağlıyor. Eğer eklenti ayarlarına giderseniz, yazı tipi boyutu ve kenar boşlukları gibi şeyleri değiştirebiliyorsunuz.

Aracı kullanırsanız, özellikle önemli kişilerden yaptığınız alıntıları ve istatistikleri bu kutuların içine yerleştirmenizi tavsiye ederim. Neden diye soracak olursanız? Klinik psikolog Oliver James’e göre, insanlar takipçilerinin gözünde kendilerini iyi gösterecek şeyleri tweet atmaya bayılıyor. Bence bu oldukça yeterli bir sebep.

Son olarak üzülerek belirtmeliyim ki, TweetDis ücretli bir uygulama.  Ama ödediğiniz paraya değecek gibi gözüküyor değil mi?

5 yorum “Blog Performansınızı Artıracak Önemli Araçlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir