Biz Emojileri Nasıl Kullanıyoruz, Japonlar Ne Söylüyor?  [SlideShare]

Biz Emojileri Nasıl Kullanıyoruz, Japonlar Ne Söylüyor? [SlideShare]

90’lı yıllarda Shigetaka Kurita isimli bir Japon tarafından yaratılan emojiler, yazı dilinde kullanmayı çok sevdiğimiz ve hatta yazı diliyle bütünleşen ifadeler. İstiyorsanız bütünleşmesin… ”Ben emoji kullanmıyorum.” demenizi hiç tavsiye etmiyorum. Kendimden biliyorum, ne zaman emoji kullanmayı unutsam, karşımdaki kişilerin çoğu: ”Neden böyle ters konuşuyorsun?”, ”Bugün moralin bozuk sanırım.”, ”Esprime neden gülmedin?” ve daha önünü alamayacağım şekilde milyonlarca tane soruyla bana dönüş yapıyor. O dakikadan sonra ne deseniz de inanın kar etmiyor. İlla kullanılacak o emoji.

Eee hadi ben kullanmıyorum. Unutuyorum. Kimsenin beni yanlış anlamayacağını düşünüyorum. (Tabi her seferinde yanlış anlaşılıyorum, o ayrı mevzu.) Peki bu emojileri sık sık kullanan insanoğlu size sesleniyorum. Sanıyor musunuz ki siz bu emojileri doğru kullanıyorsunuz? Evet Japonlar yapmış bir güzellik, bu sayede yazı dilinde yanlış anlaşılmanın önüne geçiyorsunuz, çok güzel. Fakat kullandığınız emojilerin gerçek anlamları bildiklerinizden çok öte desem…

Yanlışlarınızı görmek isterseniz, aşağıdakilere bir göz atın derim.

 

Sunum hazırlama derdinden kurtulmak için elinizdeki verileri Mıknatıs Content Agency ‘e emanet edin; özel tasarımlarımızla hazırlayacağımız sunumlar ile harikalar yaratın.

İletişim için bana: sibel@miknatisdijital.com ya da sibelhos@gmail.com adreslerinden ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir