Baby Boomers Kuşağının Satın Alma Alışkanlıklarını Anlamak [Pazarlama]

Baby Boomers Kuşağının Satın Alma Alışkanlıklarını Anlamak [Pazarlama]

Milenyum kuşağı tarafından yakından takip edilmelerine rağmen, baby boomers kuşağı genellikle ekonomilerdeki harcamaların çoğunu oluşturuyor. Haliyle bu harcama gücü ticari büyümeyi, iş yaratmayı ve ekonominin gelişmesine yol açan diğer faktörleri de etkiliyor. Yani baby boomers kuşağının hayatımızdaki yeri büyük. 🙂

Konumuza gelecek olursak, e-ticaret alanında baby boomers kuşağı maalesef ikinci bir izleyici kitlesi olarak ele alınabilir.

O zaman… Hadi inceleyelim. Kim bu baby boomer’s kuşağı, satın alma alışkanlıkları neler, onları nasıl anlar ve satış yapabiliriz?

Baby Boomers Kuşağı 

Markalar belirli bir demografiye pazarlama yapmadan önce, bu kişilerin özelliklerini ve motivasyonlarını anlamalılar. Olaya sadece yaş olarak bakmamak lazım. 🙂 Bu kuşağı tanımlayan tek faktörün yaş olmadığını unutmamak gerekli.

Baby boomers neslindekiler, yaşamları boyunca önemli politik, sosyal ve ekonomik değişimleri yaşamış kişiler. Ekonomilerin büyümesine katkıları çok fazla.

1- 1946-1964 arasında doğan insanlar

Bu nesil, 1946-1964 arasında doğanları ifade ediyor.

2- En kalabalık nesillerden biri

Milenyum kuşağı en kalabalık nesil olarak baby boomers kuşağını ele geçirmesine rağmen,  baby boomers kuşağı sayıları ile ekonomileri etkilemek için yeterli satın alma gücüne sahipler.

3- Büyük harcamalar yapanlar

Baby boomers kuşağının ekonomik etkileri ekonomik faaliyeti etkilemeye devam ediyor. Daha fazla harcanabilir gelir ve satın alma gücüne sahipler.

İlgili İçerik: Z Kuşağına Pazarlama ve Satış Stratejileri

Baby Boomers Kuşağına Pazarlama Yaparken Kullanılacak 10 İpucu

Baby boomers kuşağının kim olduğu hakkında temel bir anlayış oluşturduğumuza göre, onlara daha etkili bir şekilde pazarlama yapmanın yollarına bakabiliriz.

1- Argo kullanmayı bırakın

Genel bir kural olarak argo kullanmayın. Sıklıkla bu dili kullanan markalar, baby boomers kuşağı tarafından samimiyetsiz olarak algılanır ve yanlış bir iletişime sebep olabilirsiniz.

Peki boomers kuşağı için nasıl bir dil kullanmalısınız?

Baby boomers kuşağı için içerik oluştururken dilinizin açık ve metinlerin kısa olmasına gayret gösterin. Madde işaretleri kullanın, değere dayalı iletiye odaklanın ve kullanıcılarınızın temel motivasyonlarına odaklanmaya devam edin.

Ton markaya göre değişmekle birlikte, baby boomers kuşağını hedef alan markaların anlaşılması kolay, basit mesajlaşma kullanmaları gerekir.

2- Facebook kullanın

Dijital platformlar geliştikçe, kullanıcılarının alışkanlıklarını da değişti. Facebook’u örnek olarak alalım. Baby boomers kuşağı, Facebook’u diğer sosyal medya platformlarından daha fazla kullanıyor. Bu demografik yapıdakilerin çoğu arkadaşlarıyla, ailesi ve sevdikleriyle iletişimde kalmak ve bilgi sahibi olmak için Facebook’u kullanıyor. Sonuç olarak Facebook, baby boomers kuşağı ile tanışmak isteyen markalar için önemli bir potansiyele sahip.

3- Yararlı bilgiler sağlayın

Baby boomers kuşağına paralarının karşılığını ürününüz ile verdiğini kanıtlamanız gerekir. Sonuç olarak, belirgin faydaların gösterilmesi, karar verme sürecinde bu demografiye yardımcı olabilir.

Özellikle e-ticaret ürünü metin yazarlığı söz konusu olduğunda, önemli satış noktalarını iletmek için açık başlıklar ve madde işaretleri kullanabilirsiniz. Bu biçimlendirme stili, içeriğin anlaşılmasını kolaylaştırır ve kullanıcıların bilgileri hızla sindirmelerine yardımcı olur.

Baby boomers kuşağı için metin yazarken, ürün veya hizmetinizin genel finansal yatırımlarına göre nasıl bir avantaj sağlayacağına odaklanın. Bu kuşak önemli bir satın alma potansiyeli ile paralarını harcayacakları şeyin faydalarını anlamayı ister.

4- Etkileyici videolar oluşturun

Baby boomers kuşağı genellikle kavramları ayrıntılı olarak açıklayan, daha yavaş video formatlarını tercih eder. Bu tür medya formatları, markanızın sunduğu mesajları ve bilgileri açıkça anlamalarına yardımcı olur.

Video, Facebook içeriğine hakim olmaya devam ettikçe, bu içerik türüyle baby boomers kuşağı ile etkileşime girmemeniz kaçınılmaz.

5- Mobil cihazları göz önünde bulundurun

Dışarıdan bakınca öyle gibi görünse de, genç kuşaklar telefonlarına takıntılı tek grup değil. Son veriler, baby boomers kuşağının cep telefonu kullanımında milenyum kuşağından çok farklı olmadığını gösteriyor.

Forbes, baby boomers kuşağının telefonlarını günde yaklaşık beş saat kullandığını dile getiriyor. Bu, telefonlarını günde beş buçuk (veya daha fazla) saat kullanan milenyum kuşağına çarpıcı şekilde benziyor.

Peki bu pazarlamacılar için ne anlama geliyor?

Yaklaşımlar markaya göre değişiklik gösterse de, sosyal medya ve görüntülü reklamların bir kombinasyonu, markaların hem mobil hem de masaüstü cihazlarda tanıtım demografisine ulaşmalarına yardımcı olabilir.

6- Demografiyi anlayın

Her başarılı pazarlama kampanyası, markalar hedef kitlelerini anladıklarında başlar. Bu yüzden e-ticaret yapanların da, tipik kullanıcılarını tanımlayan demografik ve psikografik bilgileri gerçekten anlamaları gerekir. Her markanın ideal alıcılarının kim olduğuna dair kapsamlı bir profil geliştirmesi gerekir. Bunu yaptığınızda, kişisel düzeyde kendileriyle ilgili mesajlar ve içerikler oluşturabilir ve dönüşüm için onları teşvik edebilirsiniz.

7- “Eski” veya “yaşlı” kelimelerini kullanmayın

Bu oldukça basit bir kural. Baby boomers kuşağının çoğu altmışlı yaşlarının ortasında, hala eğlence arıyor ve hayatı yaşamak için dışarı çıkıyorlar. Bu kuşak yaşlanmayı, onları mutlu eden şeyleri sürdürme yeteneklerinin kısıtı olarak görüyor. Halbuki yaşlanan kuşaklar, genellikle kendilerini olduklarında daha genç düşünür. Bu nedenle, reklam görsellerini hedef demografiden yaklaşık 10 yıl daha genç modeller ile gösterebilirsiniz.

Her şeyden önce saygı, coşku ve açık iletişim, markaların bu hedef pazarla etkileşime geçmesine yardımcı olacak.

8- İşlerinizi erişilebilir hale getirin

Dijital erişilebilirlik, çeşitli izleyiciler tarafından ne kadar kolay görüntülenebileceğinizi, kullanılabileceğinizi ve anlaşılabileceğinizi ifade eder. Bu uygulama, yaşlanan nüfusun kullanıcı deneyimi için özellikle önemlidir.

Baby boomers kuşağının çoğu gözlük takar ve küçük metinleri görüntülemekte zorluk çeker. Sonuç olarak, web sitesi tasarımınızda erişilebilirliği artırmaya yardımcı olabilecek birkaç şeye dikkat etmeniz gerekli.

  • Yazı Boyutu (16 puntodan küçük fontları kullanmamalısınız.)
  • Kontrast (Açık renkli arka planlar üzerinde çok koyu tipografi kullanılabilir.)
  • Buton boyutları (Butonlar, mobil cihazlarda parmak boyutlarını yerleştirmek için en az 44 piksel olmalıdır.)

9- Politika ve belgeler açık olmalı

Daha önce de belirttiğim gibi, bb kuşağı genellikle satın alma kararlarını haklı çıkarmalarına yardımcı olacak daha uzun biçimli içeriği tercih eder. Markalar, bu ihtiyaçları proaktif olarak ele almak için net talimatlar ve belgeler sağlamak zorundadır.

Evet, her nesil şeffaflığı takdir eder. Bu yüzden pazarlamacılar politikalar konusunda açık olmalı ve daha fazla bilgiye hedef kitlesinin karşısına çıkmalıdır. Bu açıklık ve yardımseverlik düzeyi genellikle kullanıcı memnuniyetinin ve satın alma olasılığının artmasına yol açar.

10- E-posta / telefon desteği seçenekleriniz var

Canlı sohbet Gen X ve milenyum kuşağı için popüler bir destek aracı olsa da, birçok baby boomers gerçek bir insanla etkileşimde bulunma seçeneğini tercih ediyor. Nesiller arasındaki bu önemli fark, gördüğünüz gibi pazarlamacıların müşteri beklentilerine nasıl ulaşması gerektiğinin sinyallerini veriyor.

Toplayacak olursak, şirketinize ulaşmanın çeşitli yollarını sağlamak tüketiciler için büyük güven göstergesi. Web sitesi deneyimini geliştirmek için telefon numaranızı ve e-posta adresinizi görsel olarak belirgin bir hale getirebilirsiniz. Ek olarak, kullanıcıların tek bir tıklamayla çağrı yapmalarına yardımcı olmak için mobil cihazlarda kolayca çalışabilen bağlantılar oluşturmayı düşünebilirsiniz.

Sonuç

Her nesil kendine özgü fırsat ve zorluklar sunmasına rağmen, nihai müşterinizin bir konsept değil, bir insan olduğunu unutmayın. Baby boomers kuşağına pazarlama yapmak için bir plan oluşturma sürecine girdiğinizde, yukarıdaki ipuçları umarım işinize yarar. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir