B2B’ler Dikkat! İçerik Stratejinizi Linkedin’e Yönlendirmenizin Tam Zamanı

B2B’ler Dikkat! İçerik Stratejinizi Linkedin’e Yönlendirmenizin Tam Zamanı

Bazen Linkedin’de İngilizce yazılmış makaleleri okuyorum. Aman Allah’ım makalelerin altında yorumlar, beğenmeler, paylaşmalar, eleştiriler gırla gidiyor. Bir de bizde makale yazanlara bakıyorum, ”Etkileşim mi, o da ne ki?” diyorum. Aslında kendimden de biliyorum… Ne zaman tartışmaya yol açacak bir şey yazsam, görüntülenme sayısını ben bile takip edemiyorum. Yazdığım makalelerin görüntülenme sayısı için ise… Bir şey diyemediğim için üç nokta koymak durumunda kaldım. Neyse konumuz bu değil. Herkes beni okumak, tarzımı beğenmek ya da yazdığım konuyla ilgilenmek zorunda değil.

Business Insider, 2016’da Linkedin kullanıcı sayısının 430 milyondan fazla olduğunu söylüyor. Bu açıdan baktığımızda büyük bir potansiyelle karşı karşıyayız. (Potansiyeli değerlendirmek için sanırım İngilizce içerik üretmek daha mantıklı olacak. 🙂 )

**Aşağıdaki grafikte göreceğiniz gibi, Linkedin kullanıcı sayısında gitgide artan bir grafik söz konusu.

 

BuzzSumo tarafından yayınlanan bir rapora göre ise, 2014 yılının başında kullanıcılar Linkedin’de ayda yaklaşık 1.000 makale yayınlarken, bir yıl sonra yani 2015’te bu sayı aylık 80.000’i geçti ve 2016’da 130.000’i buldu.

Ortalama bir Linkedin postunun paylaşılma oranı 1 yıl içinde %43 arttı. Kaynak: BuzzSumo Click To Tweet

B2B içeriklerin mecrası: Linkedin

B2B içeriklerle ilgili birçok arenada Linkedin, Facebook ve Twitter’daki sosyal paylaşım oranını geçmiş durumda. Aşağıda da göreceğiniz gibi insanlar B2B içerikleri Linkedin’de paylaşmayı daha çok tercih ediyor. Buzzsumo verilerinden de anlayacağınız gibi trend bu yönde…

Uzun içerik mi kısa içerik mi? 

Buzzsumo araştırmasına göre, 1.000 ve 1.000 kelimeden daha az içerikler, Linkedin‘de daha çok yayımlanıyor. Fakat, 1.000 ila 3.000 kelime arasındaki içeriklerin paylaşılma oranı daha yüksek.

Hangi tür içerik?

Linkedin’de 2012-2017 yılları arasında en çok paylaşılan içerik başlıklarına bakıldığında, pratik tavsiyeler ve iş ile ilgili konulara (başarı, iş, kariyer, patron, çalışan) yoğunlaşılmış. En çok paylaşılan makaleler de ise,” değişim” ve ”büyüme” vurgulanmış.

Listeler, özellikle de kısa listeler Linkedin’de iyi performans gösteren içerik türlerinden.

Linkedin’in sosyal medyada payının giderek arttığı rakamlarla kanıtlandığına göre, bu sosyal ağın B2B içerik pazarlama stratejinizdeki rolünü bir daha gözden geçirmenizi öneririm.

2 yorum “B2B’ler Dikkat! İçerik Stratejinizi Linkedin’e Yönlendirmenizin Tam Zamanı

  1. Sibel Hanım, öncelikle internette Linkedin ile ilgili kaynak sıkıntısı çekerken bu yazı ilaç gibi geldi, emeğinize sağlık. Maalesef, bizim ülkemizde bu harika ağın gücü tam olarak kavranılmış durumda değil. Umarım siz ve sizin gibi insanlar sayesinde bu ağın nimetlerinden daha çok faydalanabiliriz, teşekkürler.

    1. Teşekkür ederim. (=

      Evet Mete Bey, aslında ben de aynı sorundan muzdarip olduğum için yazıyorum Linkedin hakkında. Hatta bundan sonra daha da ağırlık vermeyi düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir