Araştırma: Kullanıcılar Nasıl Şifreler Seçmeye Meyilli?

Araştırma: Kullanıcılar Nasıl Şifreler Seçmeye Meyilli?

Şifre belirleme bana göre bu dünyadaki en zor işlerden biri. Kolay bir şifre seçmememiz gerektiğini ve başımıza gelecekleri biliyoruz ama yine de kolay bir seçim yapıyoruz. Çünkü şifrelerimizi unutmak istemiyoruz ve şifre girmemiz gereken bir sürü (sosyal medya, mail, eticaret siteleri, banka hesapları) alan var.

Kaspersky Lab tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre, insanlar ya karmaşık fakat hatırlanması zor  ya da hatırlanması ve kırması kolay şifreler oluşturuyor.

Karmaşık şifre oluşturan insanların hesapları tabii ki daha güvenli, ancak ne yazık ki bu şifreleri unutma eğilimindeler. Sonuçta, şifreniz 12345 olduğunda hatırlamak, şifreniz S21345??Bl123.10.dx’i hatırlamaktan daha kolay.

Ankete katılanların çoğu karmaşık parolalara duyulan ihtiyacın farkında. En güvenli parolalara ihtiyaç duyulan hesap türleri olarak % 63 çevrimiçi bankacılık hesaplarını, % 42 e-cüzdanları da kapsayan ödeme uygulamalarını ve % 41 çevrimiçi alışverişi seçerek, durumun farkında olduklarını gösterdiler. 🙂

% 51’lik bir kesim şifrelerini güvenli olmayan şekilde sakladığını kabul etti ve katılımcıların % 23’ü şifrelerini bir not defterinde sakladığını söyledi.

Araştırmaya göre, katılımcıların % 10’u sahip oldukları her hesap için aynı şifreyi kullandığını kabul etti. Katılımcıların %17’si ise, geçtiğimiz yıl hesaplarına ya saldırı tehdidiyle karşılaştıklarını ya da hesaplarının ele geçirildiğini söyledi.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir