Araştırma: Influencer Pazarlama İşe Yarıyor Mu?

Araştırma: Influencer Pazarlama İşe Yarıyor Mu?

2019’da Edelman’ın yayınladığı bir raporda, tüketicilerin büyük markalar hakkında ne hissettiği ile ilgili birçok bulgu ortaya çıktı. 16.000’den fazla katılımcının olduğunu çevrimiçi ankete influencer pazarlama istatistiklerine dair ne gibi bulgular var, hemen bakalım… Bu rapor, tabii ki sadece influencer pazarlama raporu değil, baya geniş kapsamlı. Yazının sonunda paylaştım raporunun tamamını bulacağınız linki inceleyebilirsiniz.

Tüketicilerin % 74’ü reklamlardan kaçınma stratejileri kullanıyor

Birçok tüketicinin masaüstü bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda reklam engelleme uygulamaları kullandığı biliniyor, insanlar daha az reklam görmek için medya alışkanlıklarını değiştirmek ve neredeyse tüm reklamlardan kaçınmanın yollarını bulmak için çaba harcıyor.

Ankete katılan tüketicilerin % 38, reklamları önlemek için Spotify gibi uygulamalarda premium erişim satın alıyor.

Güvenilirlik popülerlikten neredeyse 2 kat daha önemli

Edelman katılımcılara neden influencer’ları takip ettikleri ve güvendiklerini sorduğunda, influencer’ların güvenilirliğinin popülerliğinde neredeyse iki kat daha önemli olduğu ortaya çıktı. Sadece popüler Instagram ya da YouTube fenomenleri değil; şirket uzmanları, akademik uzmanlar ya da sadece sizin gibi biri olan kişiler için daha fazla güvenilirlik söz konusu.

Y kuşağının % 63’ü marka reklamlarından çok influencer’lara güveniyor

Son yıllarda, özellikle reklamcılık söz konusu olduğunda, marka iletişiminde yaşananlar konusunda güvenimiz oldukça azaldı. Çünkü reklamlarda; oteller lüks havuzlarını ve oda olanaklarını vurgularken, restoranlar yalnızca en iyi ve en şahane fiyatlarını gösteriyor. Ancak tüketiciler artık bunu satın almıyor!

Bu nedenle birçok kişi için influencer pazarlama, farklı bir tonla iletişim kuran influencer’lardan özgün bir mesaj alabilmek için iyi niyetli bir strateji haline geldi.

Y kuşağının % 58’i influencer’ların bahsettiği bir ürünü satın aldı

Sosyal medyanın ürün veya hizmet keşfi için harika bir platform olduğunu zaten biliyoruz. Facebook ve Instagram bu konuda öncü. Katılımcılar da aynı fikirde. Ankete katılan kullanıcıların % 58’i, 18-35 yaşları arasında, bir influencer’dan duyduktan sonra yeni bir ürün aldığını söyledi.

İnsanların % 34’ü, satın aldıkları veya kullandıkları markaların çoğuna güveniyor

İnsanların satın aldıkları markaların sadece %34’üne güvenmesi, influencer’larla çalışmayı önemli bir hale getiriyor. Influencer’lar marka ve hedef kitle arasında bir ilişki kurarak, bu güven açığını kapamaya çalışıyor.

Kaynak: Influencer pazarlama pdf

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir