Anahtar Kelime Belirleme: Müşterilerinizin Kullandığı Arama Terimlerini Nasıl Bulursunuz?

Anahtar Kelime Belirleme: Müşterilerinizin Kullandığı Arama Terimlerini Nasıl Bulursunuz?

Öncelikle belirtmek isterim ki, SEO’ya %100 hakim olduğum için yazmıyorum bu yazıyı. Sadece profesyonel SEO desteği almayanlara, bireysel blog kullanıcılarına bir nebze katkım olsun diye yazıyorum.

Anahtar kelime belirleme, SEO stratejinizin en önemli adımlarından biri. Yazığınız her şeyin temelini oluşturuyor.

Anahtar kelime araştırmasının amacı, potansiyel müşterilerinizin online’da aradıkları kelimelere dayanarak yazacağınız içerikle, sitenize trafik çekme fırsatını yakalamaktan başka bir şey değil. Aslında herhangi bir SEO stratejisinin temelinde de yatan şey bu.

Web sayfalarınızı ve oluşturduğunuz içeriği doğru anahtar kelime seçimi ile optimize edebiliyorsanız, arama motoru sonuçlarında organik olarak yukarılara çıkarak sitenizi üst sıralara çıkarabilir ve trafik oluşturabilirsiniz.

Müşterilerinizin aradığı anahtar kelimeleri tahmin etmeye çalışmak çok saçma olacağı için web sitesi anahtar kelime belirleme işi, tahmini aylık arama hacmi ve rekabet gibi faktörlere bağlı olarak bilinçli yapılması gereken bir süreç.

Anahtar kelime bulma stratejinizi, anahtar kelime araştırması ile sağlamlaştırmak, site içi SEO ve site dışı SEO’ya başlamadan önce atmanız gereken ilk adım.

Anahtar Kelime Araştırması 

Sizin için en değerli anahtar kelimeleri nasıl bulacağımız konusuna girmeden önce, “anahtar kelimenin” gerçekte ne anlama geldiğini tanımlayarak işe başlayalım. Anahtar kelime, bir arama motoruna girilen herhangi bir kelime veya kelime öbeğidir. Örneğin, “seo” gibi tek bir kelime veya “nasıl seo yaparım” gibi daha uzun bir ifade. Bununla birlikte, arama amacına göre anahtar kelime türünü anlamak da önemli.

Nasıl mı? Arama amaçlarına bakalım…

  • Yönelimi önceden belirlenmiş olan aramalar: Bir web sitesine gitmek için kullanılan anahtar kelimedir. Örneğin, Hürriyet kelimesini Google’a yazarsanız, muhtemelen Hürriyet web sitesine gitmeye çalışıyorsunuzdur.
  • İşlemsel aramalar: İşlemsel anahtar kelimeler, bir kişi bir işlemi tamamlamaya çalışırken kullanılır. Örneğin, “teflon tava online satın al” anahtar kelimesini arayan biri satın alma yapmaya çalışıyordur.
  • Bilgilendirici aramalar: Bilgilendirici anahtar kelimeler, kullanıcının mutlaka bir satın alma niyetinde olmadığı, bir konuyu veya sorunu araştırdığını gösterir. Örneğin, “en popüler teflon tava markası nedir?” anahtar kelimesini arayan biri satın almadan önce bilgi toplamaya çalışıyordur.

Çoğu e-ticaret sitesi, işlemsel ve bilgilendirici anahtar kelimelere öncelik verir. Bunun nedeni, e-ticaret anahtar kelime araştırmalarının büyük ölçüde satın alma niyetiyle arama yapanlara odaklanması. Hedefleyeceğiniz her anahtar kelimenin bir satın alma peşinde olması gerekmese de, bir arama sorgusunun arkasındaki ima edilen amacı bilmek, sayfanızın hangi içeriğe sahip olması gerektiğine karar vermek için çok önemli.

İçerik veya ürün sayfalarınız, bu anahtar kelimeleri arayan kişilerin gereksinimlerini karşılayarak onlara değer katabiliyorsa, arama motorlarının sizi en üst noktalara taşıyacağını unutmayın.

Şimdi seo anahtar kelime araştırması için neler yapabileceğinize bakalım.

1. İşletmenizle ilgili konuların bir listesini yapın

Başlangıçta konu listesi oluşturmak için biraz zorlanabilirsiniz. Bu yüzden işe endüstrinizi ve sattığınız ürünleri düşünerek başlayın. Sonrasında, potansiyel müşterilerinizin ne tür sorulara sahip olabileceği ve ne tür içeriğe ilgi duyabilecekleri hakkında daha fazla düşünün.

Anahtar kelimelerle ilgili beyin fırtınası yaparken size yardımcı olacak birkaç soru:

  • Birileri bu anahtar kelimeyi aradığında ne bulmayı bekliyor?
  • Anahtar kelime satmakta olduğunuz ürünlerle alakalı mı?
  • Nasıl keşfedilmek istersiniz?
  • Müşterileriniz ürününüz hakkında nasıl konuşur?

Örneğin, ortak çalışma alanı satıyorsanız, müşteriniz buna “ortak çalışma alanı” mı yoksa “paylaşımlı çalışma alanı” mı diyor? Ürününüzü arayabilecekleri farklı sözcükleri düşünün. Anlamları benzer olmasına rağmen, anahtar kelimeler niyete, ne sıklıkla kullanıldığına ve farklı faktörlere göre değişebilir.

Evet, işlemsel anahtar kelimeler sizi hedefe götürebilir, fakat yalnızca bu kelimeleri hedeflemek büyük bir hata olur. İçerik pazarlamanızı teşvik etmek için bilgi amaçlı anahtar kelimeler kullanmayı da düşünmeniz gerekir. Bunu blog yazıları yazarak veya kitlenizi eğitmeye ve satın alma amacına doğru yönlendirmeye yönelik yeni sayfalar oluşturarak yapılabilirsiniz.

Burada da amacınız, ziyaretçiye ürününüzü satın almaya teşvik etmek olsa da, mağazanızda belirli bir konuyu ele alan bir sayfa oluşturmak, ilk etapta bilgilendirici anahtar kelimelerden bulunma şansınızı artırabilir.

Örneğin, çiçek satıyorsanız, işlemsel bir arama “çiçek buketi satın al” olabilir. Bilgilendirici bir anahtar kelime ise “doğru çiçek buketi nasıl seçilir” olabilir. Bu başlıkla yazılmış bir blog yazısı da, blogu okuduktan sonra sitenizde satın alma yapılmasını sağlayabilir.

2. İlgili aramaları bulun ve bunları not alın

Seo için anahtar kelime seçimi yapmaya başladığınızda, uzun kuyruklu anahtar kelimelerle boğuşabilirsiniz. 3-5 kelimeden oluşan uzun kuyruklu anahtar kelimeler daha az rekabete ve daha düşük arama hacmine sahiptir. Bu tür kelimeleri kullanarak çok ciddi bir trafiğe ulaşmanız mümkün olmayabilir ama bu kelimelerle bir arama yapıldığında, web sitenize değerli trafik gönderirler.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeleri bir kenara bırakırsak, anahtar kelimeler hakkında düşünmeye başladığınızda, Google’a gidin, bir kelime veya cümle yazın ve ardından sayfanın en altına “İlgili aramalar” bölümüne göz gezdirin. Burada keşfettiğiniz alakalı anahtar kelimeleri 1. adımdaki listenize ekleyin.

3. Listenizi genişletmek için bir anahtar kelime bulma aracı kullanın

Seo anahtar kelime belirleme sürecinizi kolaylaştırmaya yardımcı olacak birçok araç var. Aylık arama hacmi (en çok tıklanan anahtar kelimeler) ve anahtar kelime önerileri almak için en önemli seçeneklerinizden biri Google Anahtar Kelime Planlayıcı’sıdır. Bu araçta bilgiler doğrudan Google’dan geldiği için, rakamsal göstergeler diğer araçlardan daha doğru olur. Ancak, anahtar kelime planlıyıcısını kullanmak için bir Google Ads hesabına ihtiyacınız var ve reklam yayınlamaya başlamadan tüm verileri görememeniz de sizin için eksi bir durum oluşturabilir. Ama yine de bir fikir oluşturmanıza yardımcı olur.

Bir başka iyi araç da, Ahrefs. Bunu genelde SEO’yu tam zamanlı bir iş olarak yapan insanlar kullanıyor. Ücretli bir araç ve tahmin edeceğiniz gibi ücretlendirme dolar üzerinden. 🙂 Eğer e-ticaret siteniz her ay güzel bir gelir elde ediyorsa, Ahrefs bu maliyete değer. Etmiyorsa, sonra kullanırsınız, acele etmeyin. 🙂

Özet: Anahtar kelime araştırması nasıl yapılır?

Anahtar kelime araştırmasının temellerini ele aldığımızda, e-ticaret siteniz için anahtar kelime araştırması yapmak üç temel adımdan oluşuyor.

1- İşletmenizle alakalı konuların bir listesini yapın.
2- “İle ilgili aramalar” bulun ve bunları not alın.
3- Listenizi genişletmek için bir anahtar kelime bulma aracı kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir