Amazon’da Satış Yapmak İsteyenler İçin Öneriler

Amazon’da Satış Yapmak İsteyenler İçin Öneriler

Amazon günde ortalama 1.6 milyon satış gerçekleştiriyor. CNBCye göre, insanların yaklaşık % 55’i çevrimiçi alışveriş aramalarını Amazonda başlatıyor. Ben online’da iş yapıyorum ya da yapacağım diyen arkadaşlar, bu cümle size çok şey anlatmalı. Eğer internet üzerinden bir şey satıyor ve Amazon’u salla, çayı demle diyorsanız, potansiyel pazarın yarısından fazlasına elveda diyebilirsiniz.

Saçmalama Allah aşkına hemen, şu an Amazon’da bir mağaza açmak istiyorum diyenler ise lütfen şöyle buyursun. Sizin için bir takım önerilerim var. 🙂

Seller Center kurulumunu yapın

Seller Center, Amazon’da satış yapamanızı sağlayan sayfa. Amazon’da satış yapmaya başlamak için tahmin edeceğiniz gibi öncelikle bir Amazon Seller hesabı oluşturmanız gerekiyor. Amazon’da adım adım ilerleyerek bu bölümü kolayca halledebilirsiniz.

Tüm Amazon satıcıları için 20’den fazla ürün kategorisinin bulunduğu alanda, eğer Professional Sellers (profesyonel satıcı) olursanız, 10’dan fazla kategori daha açılarak özel bir insan olduğunuz size hissettirilir. 🙂 Siz çok özelim diye ağzınız kulağınızda gezinirken, bu kategorideki ürünleri listelemek için Amazon’dan özel bir onay alınması gerektiğini ve bu onayın alınmasının da pek kolay olmadığını hatırlatmak isterim. 🙂 Örneğin, “Güzellik” kategorisinde, kendi markanız olan cilt bakım ürünlerini satacaksanız, ooo hadi size kolay gelsin. Çünkü baya uğraşmanız gerekecek.

** Ben uğraşmadım ama uğraşanlar söylüyor, bu kadar uğraşıldığına değiyormuş.

Satacak bir ürün bulun

Amazon hesabınızı oluşturdunuz. Bir sonraki adımınız daha zor. Gittikçe zorlaşıyor bu süreç. 🙂 Tamam, tamam gözünüz korkmasın. Satacağınız ürünleri belirleyin diyecektim sadece. Kendi markanız varsa, marka kayıt işlemine devam etmeniz gerekecek ama şu an konumuz bu değil.

Diğer markaların ürünlerini satıyorsanız, bu ürünlerin hangisini Amazon mağazanızda listeleyeceğinize karar vermeniz gerekiyor. Bu, bu yola baş koyduğunuzdan beri alacağınız en büyük karar. 🙂 Çünkü rekabet çok fazla ve stokta sürekli ürün bulundurmanız gerekiyor.

İlgili İçerik: Amazon’dan Satış Yapanları Şok Edecek 10 İstatistik

Satacak ürün konusunda göz önüne almanız gereken bazı ufak tefek noktalar var. Biraz da onlara değineyim.

Ürünlerin maliyeti: Amazon’da daha önce satış yapanlar diyor ki: ”Ucuza satabileceğiniz bir ürün seçin.”

Neden kardeşim ya? Ben büyük oynamak istiyorum demeden önce az biraz düşünün. Çok büyük finansal yatırımlar yapmadan çok miktarda stok yapabileceğiniz deneme-yanılma günlerinizde, daha az zarara uğrarsınız.

Amazon satış dereceleri: Amazon’da satılan her ürünün, Amazon algoritmaları tarafından belirlenen bir satış derecesi var.

Bu ne demek yani diyenler için:

Ürünler öncelikle kendi kategorilerinde sıralanıyor. Bu daha düşük bir satış derecesine sahip bir ürünün daha yüksek bir satış olanağı olduğu anlamına geliyor. Daha düşük dereceli bir ürünü satmak için Amazon’da daha kısa bir süre ayırmanız gerekirken, daha yüksek dereceli bir ürün muhtemelen aynı hızla satılmıyor.

**Satış sıralaması 10.000’in altında olan bir ürün bulabilirseniz, hemen satışa başlayabilirsiniz. 🙂

Seller Central‘a bir ürün eklediğinizde ASIN veya UPC kodunu yazarak  ürünün satış sıralamasını görebilirsiniz. Yalnız sadece bu numarayla ne satıp satmayacağınıza karar vermeyin.

Ürün aramalarınıza nereden başlayacağınız hakkında bir fikriniz yoksa veya kategorinizde mükemmel bir satış sıralaması için kıyaslama yapmak istiyorsanız, ürün kategorinizdeki Amazon En Çok Satanlar listesini kontrol edin.

Amazon fiyatlandırma rekabeti: Göz önüne alınması gereken bir diğer önemli faktör ise, sizinle aynı ürünü satan diğer satıcıların listelediği fiyatlar. Fiyat, fiyat, fiyat! Amazon’da bir ürün listelemeye karar verirken çok dikkatli olmamız gerekiyor; çünkü ürünlerini daha düşük olarak listeleyen başka (yetkisiz) satıcılar da bu pazarda… Siz bu kendini bilmez, Çin’den mal çekip ucuza satan insanlarla, fiyatlandırma savaşına girmek istemeseniz de diğer satıcıların listeleme fiyatlarının farkında olmalı ve belki de siz de fiyatları bir tık aşağıya indirmelisiniz. 🙂

Düşük fiyatlar ve ücretsiz kargo: Herhangi bir fiyat savaşı başlatmak istemeseniz bile, Amazon’da yeniyseniz, ürünlerinizi mümkün olduğunca düşük bir fiyata satmaya başlayın. Başlangıçta biraz para kaybedebilirsiniz fakat Amazon varlığınızı gerçekten büyütmek ve gereken satış hacmine ulaşmak için uygulamanız gereken en önemli stratejilerden biri bu. Fiyatlarınızın en düşük seviyede tutmak, Amazon’un “Buy Box” ına girmenize yardımcı olur ve bu da daha fazla satış anlamına gelir.

Geri bildirim alın

Geribildirim alın yazısını görünce hemen sattığınız ürüne ilişkin değerlendirmeler alın olarak algılamayın bu cümleyi. Geribildirim alın ama öncelikle mağazanız için geribildirim alın. İnsanlar Amazon’da alışveriş yaparken, güvenilir bir satıcıdan alışveriş yaptığını bilmek ve bunu söyleyen diğer alıcıların görüşlerini almak istiyor. Müşteriler ürünlerinizi hızlı ve mükemmel şekilde alacağını ve yol boyunca herhangi bir problem yaşamayacaklarını da bilmek istiyor. Geçmişteki müşterilerinizden gelen geribildirimlere sahip olmak, potansiyel yeni müşterilere merhaba demek anlamına geliyor.

Müşterilerinize, Amazon’daki mağazanız için geribildirimlerini paylaşmalarını isteyen otomatik bir e-posta gönderebileceğiniz hizmetler mevcut.

Geribildirimi oluşturmak kolay değil biliyorum, ama mağazanız için birkaç yoruma bile ulaştığınızda, satış hacmindeki farkı göreceksiniz.

Geribildirim için isterseniz tüm paketlerinize bir kartpostal, mektup veya etiket ekleyebilir ve müşterilerinize gerektiğinde doğrudan sizinle iletişime geçebileceklerini söyleyebilirsiniz.

FBA kullanın

İyi satan bir ürün bulduğunuzda FBA’yı kullanmaya başlayın (Fulfillment by Amazon). Bu, iş yükünüzü önemli ölçüde azaltacak. Ambalajlama ve kargolamayı kendiniz yapmayacaksınız. Daha çok avantajı var bu FBA’ın ama bu konu da başka zamana artık… 🙂

2 yorum “Amazon’da Satış Yapmak İsteyenler İçin Öneriler

  1. Merhaba, bilgiler için teşekkürler ancak küçük bir sorun var. Onunla ilgili detaylı hiç bir bilgi maalesef yok. El yapımı ürünlerin satışı nasıl yapılacak? Bizim markamız da var, firmayız ama bu el yapımı ürünlerini yapan kişiden alıp satmak istiyoruz.

    Bununla ilgili inanın bir adım adım yol bulamadık. Muhtemelen de yok henüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir