Amazon’da Satış Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken İstatistikler

Amazon’da Satış Yapmadan Önce Bilmeniz Gereken İstatistikler

Amazon, Amazon, Amazon… 🙂

Kimle konuşsam herkesin Amazon’dan satış yapma fikri olduğunu görüyorum. Çalışan ya da çalışmayan herkes Amazon’dan pasif gelir yapma derdinde! 🙂

Yapanlar yok mu? Eee, tabii ki var.

İlgili İçerik: Amazon’da Satış Yapmak İsteyenler İçin Öneriler

Çünkü Amazon, e-ticaret dünyasında, online satıcıların görmezden gelemeyecekleri bir platform. 25 yıl içerisinde ülkenin en iyi e-ticaret platformu haline gelmiş durumda. Her ay dünya çapında 197 milyondan fazla insan Amazon.com’u ziyaret ediyor.

Bu, Türkiye’nin nüfusundan oooo bayağı fazla… 🙂

2018’de, Amazon’un ABD e-ticaret pazarındaki payı % 49’ya ulaşmış. Bu, tüm ABD genelinde perakende satışın % 5’i ediyor.

İlgili İçerik: Amazon’dan Satış Yapanları Şok Edecek 10 İstatistik

Söylememe gerek yok, Amazon online satışlarda lider, yakın zamanda da yavaşlayacak gibi durmuyor. Bu yüzden birçok satıcı, Amazon pastasından nasıl daha büyük bir parça alabileceğini merak ediyor.

Aslında her şey, platformun temel fırsat alanlarını anlamak değil. Amazon satıcılarının karşılaştığı sorunları ve engelleri de kabul ederek bu yola baş koymanız gerekiyor.

Şimdi ben buraya neden çıktım? Niçin çıktım? Nasıl çıktım? Bunu izaha gerek yok. 🙂

Amazon’un trendleri ve satıcıların ilerlemesini sağlayacak şeylere değineceğim bariz…

Satıcıların Bilmesi Gereken 10 Amazon İstatistiği (2019 için)

 • 10 tüketiciden 9’u ürün kontrolünü Amazon’dan yapıyor.
 • Echo sahiplerinin % 2’si Alexa aracılığıyla bir ürün satın aldı.
 • Amazon’da, kitap, medya, şarap ve hizmetler dışında, 12 milyondan fazla ürün çeşidi var.
 • Amazon, 1.1 milyondan fazla ev dekorasyon ürünü satıyor.
 • ABD’de 95 milyon insanın Amazon Prime üyeliği var.
 • Amazon Prime üyeleri tarafından her yıl harcanan ortalama para: 1,4 bin dolar.
 • FBA satıcılara satışlarında % 30-50 artış sağlıyor.
 • Amazon, 2017 yılında dünya genelinde 5 milyardan fazla ürün sattı.
 • Amazon satışlarının % 50’den fazlası üçüncü taraf satıcılardan geliyor.
 • Satıcıların % 80’i Amazon dışındaki diğer platformlarda da satış yapıyor.

İlgili İçerik: Amazon İstatistikleri 2019 [Güncel]

Her Şeyin Ötesinde Bir Alışveriş Deneyimi!

Tüketicilerin online alışveriş davranışları değişmeye devam ettikçe ve yeni teknolojiler ortaya çıktıkça, müşterilerin Amazon’da nasıl alışveriş yaptıklarına ve satın alma kararlarını nasıl verdiklerine bakalım.

1- 10 tüketiciden 9’u ürün kontrolünü Amazon’dan yapıyor. 

ABD e-ticaret pazarının neredeyse yarısına hakim olan Amazon, tüketicilerin ürünleri ararken ve karşılaştırırken ilk başvurduğu yerlerden biri.

İnsanların %90’ı rakip bir web sitesinde bir ürün bulduktan sonra bile, Amazon’a gidip aynı ürünü arıyor.

Neden mi? Çünkü Amazon, rekabetçi fiyatlandırması, hızlı teslimatı ve güvenilir müşteri hizmetleri ile popülerliğini kazanan bir e-ticaret platformu.

Tüketiciler, özellikle Amazon Prime üyesi olanlar, aradıkları ürünü Amazon’da bulabilirlerse, orada satın alma olasılıkları diğer online perakendecilere göre daha fazladır.

İlgili İçerik: Jeff Bezos Başarı Hikayesi

2- Echo sahiplerinin % 2’si Alexa aracılığıyla bir ürün satın aldı

2015 yılında, piyasaya çıktığından beri 50 milyondan fazla Amazon Echo satıldı. Ancak Echo’nun sesle çalışan asistanı Alexa ile çok az tüketici alışveriş yapıyor.

Echo sahiplerinin yalnızca % 2’si veya yaklaşık 1 milyonu, Amazon’dan bir ürün satın aldı.

Alexa’nın sesle etkinleşen işlevselliği hiç şüphesiz alışveriş sürecini kolaylaştırıyor, ama tüketiciler bir ürün satın almadan önce ürünleri görmeyi seviyor. Artı olarak alışveriş sepetlerinde de görmeyi seviyorlarmış.

Amazon: Herkes için Her Şey!

ABD’nin en büyük online pazarı olan Amazon, neredeyse sınırsız ürün yelpazesine sahip. Amazon’un ürün çeşitliliği artmaya devam ettikçe, bunun hem online hem de online olmayan satıcıları nasıl etkilediğine bakalım.

3- Amazon’da, 12 milyondan fazla ürün çeşidi var.

“Vizyonumuz dünyanın en müşteri odaklı şirketi olmak; insanların online olarak satın almak isteyebileceği her şeyi bulmasına ve keşfetmesine yarayacak bir yer inşa etmek. ”

Müşterilerin “online satın almak isteyebilecekleri her şeyi keşfetmelerine” yardımcı olma misyonunun bir parçası olarak, Amazon’un mümkün olduğunca çok sayıda sektörde mümkün olduğunca çok farklı ürün satması çok önemli.

İstatistikler 12 milyon diyor, ama bunu Amazon marketplace satıcılarına da genişletirseniz, sayı 350 milyondan fazla ürüne daha yakın.

Bu Amazon için harika ama aynı zamanda satıcılar için de oldukça zor. Ürün tekliflerinin sürekli güncellendiği bir platformda rekabet ortamı her zaman yüksek.

İlgili İçerik: Amazon’un Kurucusu Jeff Bezos’tan İlham Verici Sözler

4- Amazon, 1.1 milyondan fazla ev dekorasyon ürünü satıyor.

Jumpshot tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Amazon’un ev dekorasyon endüstrisinde %80’den fazla pazar payına sahip olduğunu ve büyümenin diğer kategorilerdeki herkesi geride bırakmaya devam ettiğini gösteriyor.

Amazon Prime Farkı!

Amazon Prime 2005 yılında piyasaya sürüldüğünde, üyeler uygun satın alımlarda 2 günlük ücretsiz kargo için yılda 79 dolar ödüyordu.

O zamandan beri Amazon Prime üyelerine sağlanan faydalar giderek artıyor. Hızlı kargo, ücretsiz aylık e-kitap, sınırsız video akışı ve indirimleri bu faydalara dahil edebiliriz.

Amazon Prime’ın faydaları arttıkça tabii üyelik sayısı da arttı.

Amazon Prime’ın nasıl büyüdüğüne,  tüketici davranışlarını ve satışlarını nasıl etkilediğine bakalım.

5- ABD’de 95 milyon insanın Amazon Prime üyeliği var.

2018 yılının sonunda, Amazon Prime üyeliği yalnızca ABD’de 95 milyona ulaştı.

2017’de 85 milyon olan bu rakam, şu anda Amazon’un toplam ABD müşterilerinin % 59’unu oluşturuyor.

Amazon Prime ile platform, 95 milyon sadık Amazon müşterisinden oluşan büyük bir topluluk oluşturdu. Bu yüzden satıcılar hayalini kurduğu sadık tüketicilere buradan ulaşabilirler.

6- Amazon Prime üyeleri tarafından her yıl harcanan ortalama para: 1,4 bin dolar. 

2018’de, Prime üyeler Amazon’da ortalama 1.400 dolar, Prime olmayan üyeler ise 600 dolar harcadı.

Bu, Prime üyelerin Prime olmayan alıcıların yıllık harcamalarının 2 katından fazlasına sahip olduğu anlamına gelir.

Eğer düşünürseniz, bu istatistik o kadar da şaşırtıcı değil. Prime üyeleri, Amazon’dan düzenli olarak alışveriş yapma olasılıkları daha yüksek olan, sadık müşterileri olma eğilimindedir.

Ancak, buna psikolojik bir bakış açısıyla yaklaşırsanız, bu istatistiğin neden olabileceği daha da ilginç bir nedenini görebilirsiniz.

Yıllık 100 dolardan fazla bir ücretle Amazon Prime abonesi olan tüketiciler, verdikleri para boşa gitmesin diye kendilerini alışveriş yapmak zorunda hissediyor. 🙂

İlgili İçerik: Amazon Prime İstatistikleri [Ocak 2018]

FBA Kazandırıyor!

Eksiksiz sevkiyat, herhangi bir online işletmenin veya pazarın önemli bir bileşenidir.

Amazon, kuruluşundan bu yana bunun farkında ve her zaman müşterilerine hızlı bir şekilde teslimat yapabilmek için elinden geleni yapıyor.

Müşterilerin onları ilk tercih olarak görmesinin bir parçası olarak, Amazon müşterileri için daha iyi bir deneyim yaratmak ve onlara daha hızlı ürün göndermek için çabalamaya devam ediyor.

Amazon’un hızlı sevkiyat çabalarının, alışveriş yapan kişileri ve satıcıları nasıl etkilediğine bakalım.

7- FBA satıcılara satışlarında % 30-50 artış sağlıyor. 

FBA’ya kaydolmak satışları artırıyor. FBA’ya kaydolduğunuzda, ürünleri Amazon’un deposuna gönderiyor, kargo işlemlerinizi ise Amazon tarafından gerçekleştiriyorsunuz. Böyle olunca da Amazon Prime üyelerinin radarına girebiliyorsunuz.

FBA’ın satışları artırmasını sağlayan diğer bir faktör ise, Amazon’un müşterilerinde oluşturduğu güvendir.

Bir müşteri bir ürünün “Amazon Tarafından Gönderildiğini” gördüğü zaman, satın alma olasılığı, hiç duymadıkları biri tarafından satılıp gönderilmesinden çok daha fazladır.

8- Amazon, 2017 yılında dünya genelinde 5 milyardan fazla ürün sattı.

Çoğu satıcı için FBA’nın en önemli özelliği, Amazon’un kargo ile ilgili olduğu gibi kargoyla ilgili müşteri hizmetleri sorunlarını da ele alması.

Amazon, verimli ve uygun maliyetli bir kargolamayı neredeyse mükemmel bir hale getirdi ve FBA, satıcılara bu konuda yatırım yapma fırsatı sundu. Satıcıların kendi kargolama süreçlerini gerçekleştirmeleri için gereken zaman ve kaynakları kıstı ve siparişler müşterilere daha hızlı ulaştı. Sonuç olarak: Mutlu müşteriler.

Müşteriler, Amazon’a duydukları güveni doğruladı ve satıcı ile olumlu bir satın alma deneyimi yaşadılar. Böylece herkes kazandı.

Markaların Savaşı!

Amazon satıcılara iş yapmak için iki farklı yol sunuyor. Toptancı veya üçüncü taraf ya da doğrudan tüketiciye satış yapan satıcı.

Zamanla daha fazla işletme üçüncü taraf satıcı olarak iş yapmayı seçti.

Bu üçüncü taraf satıcılar Amazon’u devralmaya başladığında, toptan satış ve tüketiciye doğrudan satış yapanların platformu nasıl etkilediğini görelim.

9- Amazon satışlarının % 50’den fazlası üçüncü taraf satıcılardan geliyor.

Üçüncü taraf satıcılar, Amazon’a akın etmeye devam ediyor.

Nitekim Amazon’daki üçüncü taraf satıcıların oranı son 5 yılda istikrarlı bir şekilde arttı ve 2013’te % 40’tan 2018’in sonunda % 53’e yükseldi.

Bu, Amazon için harika bir haber, FBA, komisyonlar ve diğer satıcı hizmet ücretleri sayesinde, yalnızca 2018’in ilk çeyreğinde üçüncü taraf satıcılardan 9,3 milyar dolar gelir elde etti. Fakat bunun satıcılar için anlamı nedir?

Bu, gittikçe daha fazla sayıda satıcının, doğrudan tüketiciye yönelik işletmeler olarak faaliyet gösterdiği anlamına gelir.

Bu, satıcılara işletmeleri üzerinde daha fazla kontrol sunar, ancak yetersiz hizmet, müşteri verisi eksikliği ve sürekli değişen bir pazar yeri ile mücadele ederken çok zorlanabilirsiniz.

10- Satıcıların % 80’i Amazon dışındaki diğer platformlarda da satış yapıyor.

Hiçbir satıcı, Amazon’un büyük kitlelere ulaşmak için sunduğu inanılmaz fırsatı göz ardı edemez. Bu nedenle birçok satıcı Amazon varlığının işlerinin büyümesi ve refahı için çok önemli olduğunu düşünüyor.

Ancak Amazon tek fırsat değil.

Satıcıların % 80’inden fazlası, e-ticaret satışlarını artırmak için kendi web siteleri de dahil olmak üzere diğer online platformlara da bakıyor. Bunun sebepleri: Operasyonel mücadeleler ve rekabet.

Evet, sadece satıcılarla değil, aynı zamanda Amazon’la da olan bir rekabet.

Amazon, kendi etiketliyle piyasaya sürdüğü ürünlerini arttırmaya devam ettikçe, üçüncü taraf satıcıların Amazon rekabetiyle ilgili endişeleri giderek daha fazla artıyor ve diğer e-ticaret kanallarının araştırılması da bu noktada daha olası hale geliyor.

Anlayacağınız satıcılar tüm yumurtalarını bir sepetine koymak yerine riski dağıtıyor. 🙂

Özet: Amazon Satıcıları İçin Ne İfade Ediyor?

Amazon, hemen hemen her sektörden satıcı için fırsatlarla dolu, lider bir platform.

 1. Amazon, tüketicilerin ürünleri karşılaştırdığı ilk yerlerden biri.
 2. Ürün katalogu sürekli büyüyor.
 3. Platform, ev dekorasyonu pazar payını çalmaya devam ediyor.
 4. Prime üyeler aktif şekilde satın alma yapıyor. Diğer müşteriler de para harcıyor.
 5. Amazon, satıcılara sevkiyatlarını geliştirmeleri için fırsatlar sunuyor.

Ancak Amazon, pasif gelir elde etmenin kolay bir yolunu arayanların artık başarı sağlayamayacağı bir yer haline geliyor.

Amazon işinizi  artırmak için yapabilecekleriniz:

 • Sunulacak benzersiz bir şey üreterek, bir problemi çözerek, mevcut bir ürünü geliştirerek, vb. kendinizi rakiplerinizden ayırın. Yaptığınız şeyi diğer satıcılardan daha iyi veya farklı bir hale getirin.
 • Girişlerinizi, başlıklarınızı, madde imlerinin, açıklamaları, marka içeriğini ve anahtar kelimeleri optimize ederken daha iyi dönüşümler elde etmek için bir Amazon danışmanıyla birlikte çalışın.
 • Henüz yapmadıysanız, bir marka geliştirin. Bir ticari marka edinin, bir web sitesi kurun.
 • Ürününüzü pazarlamak ve tanıtmak için Amazon’da ve farklı mecralarda yatırım yapın. Giderek daha kalabalık ve rekabetçi bir pazarda rekabet edebilmek için gerçek reklam harcamaları yapmaya hazır olun.

İyi düşünülmüş bir strateji, yaratıcı pazarlama ve rekabet için zaman, enerji ve kaynakların gerçek bir yatırımını gerektirir.

Amazon’un artık kolay para kazanmanın hızlı bir yolu olmadığı doğru. Ancak kararlı satıcıların mükemmel satışlar yapmasını sağlayabilir.

Kaynak: cnbc, arstechnica, nchannel, jumoshot, statista, statista, quora, theverge, qz, vox 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir