Akıllara Zarar 10 Yapay Zeka Uygulaması

Akıllara Zarar 10 Yapay Zeka Uygulaması

Muhtemelen zaten her gün kullandığınız uygulamaların bazılarının Netflix, Spotify ve Siri gibi yapay zeka kullandığını biliyorsunuzdur. En kötü ihtimalle Siri bu işi beyninize kazıdı. 🙂 iPhone kullanmıyorum, Netflix izlemiyorum, Spotify kullanmıyorum diyorsanız; satranç, poker ve diğer masa oyunlarını herhangi bir insandan daha iyi oynayan robotları eminim duymuşsunuzdur.

Ama bunlar hiçbir şey değil. Yapay zeka uygulamaları ve yeni kullanımları her gün geliştiriliyor ve bizi eşsiz bir geleceğe daha da yaklaştırıyor. Ya da felaket senaryosu yazarları için eşsiz olmayan bir geleceğe diyelim. Ben iyi düşünen taraftayım. İyi düşünelim iyi olsun. 🙂
Bugüne kadar sadece filmlerde gördüğümüz hayal edemeyeceğimiz bir geleceği görme şansımız var.

İlgili İçerik: Yapay Zeka İlgili En Merak Edilen Sorular ve İstatistikler 2019 [Güncel]

Daha filmlerdeki kadar ileri gidilmedi ama aşağıdaki yapay zeka uygulamalarına örnekleri görünce, eminim siz de etkileneceksiniz.

İşte dünyada yapılmış yapay zeka örnekleri ilgili liste…

1. En İyi Uçuş için Hopper 

Seyahat ve turizm endüstrisi oldukça rekabetçi. Uçuş fiyatları her saniye değişebiliyor. Bu yüzden biletimizi almak için en uygun zamanın ne olduğunu hiçbir zaman bilemiyoruz. Bazen 3 ay önceden bilet alıyoruz, daha avantajlı olsun diye; bazen de kalkıştan hemen öncesini bekliyoruz.

Hopper uygulamasını tam da bu ihtiyaçtan dolayı yapmışlar. Yapay zekanın yönlendirdiği tahmine dayalı analitikler sayesinde, uygulama fiyat modellerini tahmin edebiliyor ve gitmek istediğiniz yere uçuş satın almanız için en ucuz teklifleri karşınıza çıkarıyor.

Uygulama her gün milyarlarca fiyatı izliyor ve her bir rotanın veri geçmişine dayanarak fiyat trendinin nasıl gelişeceğini tahmin edebiliyor. Size, biletinizi fiyatın doğru olduğu zamanda  almanız gerektiğini söyleyen uyarılarda bulunması da cabası.

2. İnsan Dışı Bir Dil

Facebook kısa süre önce, kendi aralarında sohbet etmeyi ve kendi aralarında müzakere etmeyi (chatbot to chatbot) öğretmek için makine öğrenmeyi kullanmaya başladı. Ve şimdiye kadar, her şey botların anlaşmalar yapmakta çok iyi olduğunu gösteriyor. Aslında durum, botların kendi dillerinde birbirleriyle iletişim kurduğu bir noktaya ulaştı.

3. Diğer Gezegenlerde Yaşam

NASA yapay zekayı, ”Başka gezegenlerde hayat var mı?” sorusuna cevap bulmak için kullanıyor. Bu Mars’ın daha detaylı bir şekilde araştırılacağı anlamına geliyor. Yapay zeka ile güçlendirilen cihazlar, Mars’ın arazisini daha ayrıntılı olarak keşfedebilecek ve yaşam olasılığını daha kesin bir şekilde belirlemek için gezegenin öğelerinin özelliklerini ortaya çıkarabilecek.

4. Süper Doktorlar

Yapay zeka sadece ekosistemin belirli alanlarını değil, insan hayatını da kurtarabilir. AI ve derin öğrenme sayesinde, doktorlar çok geç olmadan kanseri teşhis edebilir.

Çin’deki Infervision adlı bir startup, olası akciğer kanseri belirtilerini X-ışınları ile teşhis etmek için derin öğrenme ve görüntü tanıma teknolojilerini (Facebook’un yüzleri tanımak için kullandığı gibi) kullanıyor.

Ama asıl soru şu, AI sadece kanseri teşhis mi edecek yoksa tedavi de edebilecek mi?

Bazı araştırmacılar, yapay zeka destekli bir tedavinin on yıldan kısa sürede gerçekleşeceğini söylüyor.

5. Daha İyi Bir Dünya

Bazı insanlar işimizi kaybeder miyiz korkusuyla, yapay zekadan korkuyor. Fakat korkunun ecele faydası yok. 🙂 Yapay zekanın insanlar için yapabileceği olumlu şeyleri de keşfetmelisiniz.

Ne gibi mi?

Ekosistemi kurtarmak, insan ve hayvan yaşamını tehdit eden olumsuz etkileri önlemek gibi.
The Guardian’da yayınlanan kapsamlı bir makale, yapay zekanın gelecekteki zararları önlememize yardımcı olabileceği ve sürdürülebilirliğe odaklanırken gelişimsel ihtiyaçları nasıl ele alabileceğimizi daha iyi anlayabilmemiz için birkaç örnek göstermiş.

6. Fotoğraflı Satış

Hoşunuza giden bir şey gördünüzde, ürünü bulmak için çok zaman kaybetmiş olabilirsiniz. Ancak o devirler artık eskide kalacak gibi. Çünkü Amazon mobil uygulamasına görsel bir arama seçeneği ekledi. Bu özellik sayesinde, istediğiniz öğenin fotoğrafını çekiyorsunuz, size  benzer veya aynı ürünü gösteriyor.

Yapay zeka sayesinde, nihai satın almadaki gecikme süresi ortadan kalkıyor ve bir ürün görme ile satın alma arasındaki geçiş sorunsuz bir şekilde gerçekleşiyor.

7. Sizden Daha Fazlasını Bilebilir

Şimdiye kadar yapay zeka uygulamaları ve kullanım alanları ile hep güzel şeylerden bahsettim. ‘Yapay zeka bir gün sizden daha fazla şey biliyor hale gelecek.’ desem peki.. Korkutucu bir cümle olur değil mi?

Örnekleri inceleyelim. Korkutucu olup olmadığına siz karar verin. 🙂

Facebook, intihar etme riski taşıyan insanların hayatlarını kurtarabilecek yapay zeka botları kullanıyor. Fast Company‘nin verdiği bilgiye göre, şirket ABD’de intihar eğilimi gösterebilecek Facebook gönderilerini proaktif olarak tanımlamak için yapay zeka kullanan bir pilot proje açıkladı. Facebook’un AI teknolojisi, müdahale gerektiren 100’den fazla vaka tanımladı.

Mevcut işinizden ayrılmayı düşünüyorsanız, yapay zeka İnsan Kaynakları’ndan önce bunu biliyor olabilir. IBM, konuyla ilgili tahmine dayalı analitik kullanan bir çözüme sahip. Bu program, çalışanlarının görevden ayrılmalarına neden olacak ortak faktörleri bulup, her bir çalışan için şirketten ayrılma ihtimaline bağlı olarak kalite puanı yaratabilir.

Yapay zeka, birinin yüz fotoğraflarına dayanarak eş cinsel ya da heteroseksüel olduğunu tahmin edebiliyor. Stanford Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, hangi erkeklerin eş cinsel  hangilerinin olmadığını %81 doğrulukla, kadınlar için %74 doğrulukla ortaya koyan bir algoritmanın ortaya çıkardı.

8. Sürücüsüz Sürüş Keyfi

Tesla, otonom bir aracı piyasaya süren ilk otomotiv markalarından biriydi. Şu an Audi, Cadillac ve Volvo da kendi modellerini geliştiriyor. Ama hepsi bununla bitmiyor. Uber, otonom bir kamyonla 50.000’lik ilk bira teslimatını yaptı.

9. Dünyanın En Çok Tarifli Şefi

‘Chef Watson’ın yapay zekası ne işe yarar?’ hiç düşündünüz mü? Tabii bunu Chef Watson’ı bildiğinizi düşünerek sordum. Bilmiyorsanız da, bugün öğrendiğinize çok sevinecekseniz. 🙂 Şefimiz sahip olduğunuz malzemelere veya arzu ettiğiniz bir şeye göre bir tarif oluşturmanıza yardımcı oluyor. Algoritma, malzemelerinizle hangi yemeklerin hazırlanabileceğini ve nasıl hazırlayacağınızla ilgili talimatların yanı sıra, istediğiniz yemeği seçebilmeniz için de size birkaç seçenek sunuyor.

10. Müzikal Hitler

Yapay zekanın hit şarkıların yaratılmasına yardımcı olabileceği hiç aklınıza geldi mi? “Not Easy” şarkısı iTunes’un Hot Tracks listesinde 4. sıraya kadar çıktı. Büyük verilerle elde edilen bulgulara dayanan şarkı için yapay zeka, şarkının ana temasına dayanan milyonlarca konuşma, gazete başlığı ve konferansı taradı. Temayı tanımladı ve müzik yaratmak için programlanan makine öğrenme algoritmaları, farklı müzik ögeleri buldu, bu da onlara bu parçanın nasıl ses çıkarması gerektiği hakkında fikir verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir