AdWords Anahtar Kelimelerini Neye Göre Belirlemelisiniz?

AdWords Anahtar Kelimelerini Neye Göre Belirlemelisiniz?

Müşteriler satın alma kararı sırasında bir satın alma döngüsünden geçer. Bu döngü tüketicinin 5 farklı aşamadan geçmesi ve her aşamada farklı satın alma ihtiyaçlarının doğmasına sebep olur. Bu beş aşama ve bu aşamalarda doğan ihtiyaçlar şu şekildedir:

Farkındalık: Müşteriler ihtiyaç ve problemlerinin farkına varır.

Arama: Müşteriler bu ihtiyaç ve problemlerini çözmek için araştırma yapar.

Değerlendirme: Müşteriler bu ihtiyaç ve problemleri için farklı seçenekleri değerlendirir.

Karar: Müşteriler bir çözüm üzerinde karar verir.

Yayma: Müşteriler ürün veya hizmetin etkin savunucuları haline gelir.

Müşterilerin satın alma döngüsünün her aşamasında farklı arama hedefleri vardır ve  ihtiyaçlarına çözüm bulmak için birçok farklı anahtar kelime kullanır. Örneğin, müşteriler ‘Farkındalık’ aşamasında  aradıkları ürün veya hizmetle ilgili olarak genel bilgi edinmek istedikleri için, daha genel anahtar kelimeler kullanır. Bu yüzden bu satın alma döngüsüne tam olarak vakıf olmanız gerekir.

Bu sebeple bugün, satın alma döngüsü içinde her aşamada  AdWords anahtar kelimeleri geliştirerek nasıl daha etkili olacağınızı size aşama aşama anlatacağım.

1- Farkındalık 

Bu aşamada tüketicinin 2 ana arama hedefi vardır:

 • Belirli bir konu veya sanayi ile ilgili genel bilgi almak
 • Konu veya sanayi ile ilgili birilerinin bir şey söyleyip söylemediği veya bunlarla ilgili bir haber olup olmadığını araştırmak.

Bu aşamadaki hedef kitle, ”online satış, e-ticaret, sosyal medya vb…” gibi genel kelimelerle arama yapar. Çünkü amaç yalnızca ürün veya servisle ilgili genel bilgi toplamaktır.

2- Arama

Bu aşamada tüketicinin 3 ana arama hedefi vardır:

 • Belirli bir soruna olası çözümler aramak.
 • Belirli bir soruna bir cevap ve farklı görüşler aramak.
 • Problemin altında yatan nedenler için bilgi almak.

Hedef kitle bu aşamada probleme dayalı anahtar kelimeleri arar. Örneğin, farkındalık aşamasında sosyal medyayı arayan biri bu aşamada ”sosyal medya ROI ”(geri dönüşüm) kelimesini arayacaktır. Çünkü bu aşama, tüketicilerin arama kutusuna sorun veya semptomları girerek, sorunlarına çözüm aradığı aşamadır.

3- Değerlendirme

Bu aşamada tüketicinin  iki ana arama hedefleri vardır:

 • Bir soruya cevap aramak.
 • Yeni alınmış ürünler için destek aramak.

Hedef kitle bu aşamada soru tabanlı anahtar kelimeler girecektir. Örneğin, arama kutusuna ”B2B firmalar sosyal medyayı nasıl kullanmalı?” dır yazacaktır. Bu aşamada tüketiciler arama kutusunda kendi özel sorularına cevap arayacaktır.

4- Karar

Karar aşamasında tüketicinin 4 ana hedefi vardır. (İlk ikisi değerlendirme aşamasının benzeridir.)

 • Bir soruya cevap aramak.
 • Yeni alınmış ürünler için destek aramak.
 • Belirlenen ürünler için satıcılar bulmak.
 • Belirlenen ürünler için fiyat karşılaştırması yapmak.

Hedef kitle bu aşamada ürün isimleri veya spesifik anahtar kelimelerle arama yapacaktır. Örneğin, arama kutusuna ”1 günlük sosyal pazarlama semineri.” yazacaktır.

Bu aşama tüketicilerin karar verdiği aşamadır. Bu yüzden onların ürünü satın almasını sağlayacak teklifler veya hizmeti daha iyiye taşıyacak markalar arayacaktır. Bu nedenle sizin de reklamlarınızda ürün ismiyle teklif vermeniz ve spesifik anahtar kelimeleri kullanmanız gerekir. Bu şekilde uygulayacağınız reklam stratejisiyle nitelikli kullanıcıları çekmeniz mümkündür.

5- Yayma

Yayma aşamasında tüketicinin tek bir ana hedefi vardır:

 • Ürün özellikleri hakkında araştırma yapmak

Bu aşamada hedef kitleye ulaşmak için, şirket ismi, web site URL’si, vaka çalışmaları vb… gibi marka tabanlı anahtar kelimeler kullanılmalıdır.

Yukarıda anlatılan satın alma döngüsünü tam olarak anlarsanız, farklı aşamalarda tüketicileri nasıl çekmeniz gerektiğini bilirsiniz. Anahtar kelimelerinizi bu yönde geliştirir ve her aşama için farklı strateji uygularsanız, tüm aşamalardaki hedef kitleye ulaşmanız daha kolay hale gelecektir. Bu şekilde oluşturulacak etkili reklamlar hedef kitleyi satın alma davranışına itecek ve bu insanların markanızın mutlak savunucuları haline dönüşmesini sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir