Adidas Tarihi, Başarı Hikayesi ve İstatistikleri

Adidas Tarihi, Başarı Hikayesi ve İstatistikleri

Adidas’la ilgili bir şeyler araştırırken, baktım baktım çok detaylı bilgi bulamadım. Hazır kendim için araştırmışken, Adidas’ın tarihini, geçirdiği süreçleri ve Adidas markasının hikayesini sizlerle de paylaşayım dedim. Biraz uzun oldu ama, tahmin edeceğiniz üzere her büyük marka gibi baya farklı süreçlerden geçmişler.

Adidas’ın Adidas Olmadan Önceki Tarihi

Almanya Herzogenaurach merkezli Adidas, 1949 yılında Adolf Dassler tarafından kurulan çok uluslu bir şirkettir. 3 Kasım 1900’de doğan Adolf Dassler, yerel tekstil endüstrisinde çalışan Christoph ve Algirdas Dassler’in üçüncü oğludur.

Tekstil endüstrisindeki çöküştükten sonra Adolf Dassler’in babası, yaşadıkları evin arkasına bir çamaşırhane kurdu. Adolf, iki erkek kardeşi ve kız kardeşiyle, kasabada temiz çamaşır teslimatına başladı ve daha sonra “çamaşırhane çocukları” olarak anıldı.

Adolf, 1913’te fırıncı olmak için örgün eğitimini tamamladı, ancak daha sonra bu alana ilgi duymadı. Bunun yerine atletizm, futbol, ​​boks, buz hokeyi ve kayak gibi spor etkinliklerine katılmak için uzun süre zaman harcadı. 1914’ten sonra Adolf ve ağabeyi Rudolf Dassler Alman Ordusu‘na hazırlandı. Adolf daha sonra babasından dikiş atmayı öğrendi ve aynı zamanda ayakkabı tasarımındaki değişimin atletik performansı nasıl artırabileceğine dair fikirler geliştirmeye başladı. Savaşın ekonomik yıkımı ailesinin çamaşırhane işini kapatmasına neden oldu. Aile ayakkabı tamir ederek kendi işini kurmaya karar verdi. Spor tasarımlarında uzmanlaştı ve hafif, güçlü ayakkabılar oluşturmak için köpekbalığı derisi ve kanguru derisi gibi farklı malzemeler kullanan ilk çivili ayakkabılardan birini üretti.

Rudolf savaştan geri döndüğünde, polis olmaya karar verdi, ancak eğitimini tamamladıktan sonra, 1924’te Adolf’un işine katılmaya karar verdi. Kısa bir süre sonra, Adolf, “Dassler Brothers Shoe Factory (Dassler Brothers Ayakkabı Fabrikası)” ismindeki şirketi tescil ettirdi. Şirketin adı ve itibarı spor alanında uluslararası olarak tanındı. Spor kıyafetleri, 1928 Amsterdam Olimpiyat Oyunları itibariyle, uluslararası alanda kullanılmaya başlandı. Alman Olimpiyat atletizm takımının koçu Josef Waitzer, ayakkabı şirketine ilgi gösterdi ve erkek kardeşlerle bir ilişki geliştirdi. İlişkileri kardeşlerin 1936 Berlin Olimpiyatları’nda sporculara ulaşmalarını sağladı. Alman orta mesafe koşucusu Lina Radke gibi sporcular, 1928’de Dassler ayakkabılarını kullanarak altın madalya kazanırken, sprinter Jesse Owens, 1936 Olimpiyatları’nda dört altın madalya kazandı. Olimpiyatlardan sonra işler istedikleri gibi ilerledi ı ve II. Dünya Savaşı’ndan önce her yıl yaklaşık 200.000 çift ayakkabı satıldı. 1945’te savaştan sonra, üretim için kullanılan fabrikalardan biri ABD güçleri tarafından neredeyse imha edildi, Adolf’un karısı Käthe Dassler, fabrika ve çalışanlarının yalnızca spor ayakkabı imalatında yer aldığını açıkladı.

Adidas Kuruluş Hikayesi

Savaştan sonra, şirket başlangıçta karşılaştığı gibi benzer sorunlarla karşılaştı. Alman ekonomisi savaş nedeniyle kötü durumdaydı ve ayakkabı üreticisine yönelik tedariklerin elde edilmesi zordu. Savaş sonrası, işi ve üretimi sürdürmek için mücadele ettiler. Ayakkabıları başka bir deri kaynağına ulaşana kadar  yakıt tanklarından, sallardan ve brandalardan alınan lastiklerle yapmaya başladılar. Bu süreçte iki kardeş arasındaki ilişki de bozulmaya başladı. 1948’de ayrılma kararı verdiler. İkisi de ayrı yollara gitmeye karar verdi ve kardeşler bir daha asla birbirleriyle konuşmadı. Adolf Dassler 49 yaşına geldiğinde (1949) her şeye yeniden başlamaya karar verdi ve 47 çalışanıyla birlikte işe girişti. 🙂 (Tam bir türk cümlesi) Planı markasının adını, “Ad-das” yapmaktı (ilk adının ilk iki harfi ve soyadının ilk üç harfi). Ancak bu ismi kullanan diğer ayakkabı üreticisi nedeniyle bu isteği reddedildi. Bu yüzden “Ad-das” marka ismine “i” eklemeye karar verdi ve “Adolf Dassler Adidas Sportschuhfabrik” olarak bilinen yeni şirketi tescil ettirdi. Aynı zamanda üç şerit logosunu da şirketin markası olarak tescil ettirdi. Üç çizgi Adidas ayakkabısı için orijinal bir logo oldu.

1954 İsviçre Dünya Kupasında, Alman milli futbol takımı turnuvanın favorisi olan Macarlarla karşı karşıya geldi. Adolf avantaj sağlamak için hızlı bir değişiklik yaptı. Çamurlu, yağmurlu ve sırılsıklam zeminde daha iyi çekiş sağlamak için oyuncuların ayakkabılarına daha uzun çiviler yerleştirdi. Sonuç olarak, Almanlar maçı 3: 2 galibiyetle aldı. İnanılmaz zafer dünyanın dört bir yanında yıllarca yankı yarattı ve oyun “Bern’in Mucizesi” olarak tarihe geçti. Adidas şirketin başlangıcından 1952’ye kadar sadece ayakkabı üretti. Ardından, üç şerit marka logosunu kullanarak kıyafet, futbol topu ve birçok farklı ürün üretmeye başladı. 1959’da, Fransa’da Adolf’un oğlu Horst Dassler tarafından yönetilen bir fabrika kuruldu. Ayrıca Adolf’un, dört kız çocuğu oldu. Inge, Karin, Brigitte ve Sigrid de bu işin bir parçasıydı ve hepsi erken yaşlardan itibaren markaya katkıda bulundu. Inge, Alman spor dünyasıyla bağlantı kurdu, Karin reklam ve basın açıklamalarından sorumluydu, Brigitte uluslararası müşterilere baktı ve Sigrid tekstil departmanını idare etti.

60’lı ve 70’li yıllarda Adidas, yaklaşık 550 çalışana sahipti ve spor ayakkabıdaki en büyük üreticilerden biriydi. 70’lerin sonunda, 16 fabrika işletiyor ve günde yaklaşık 22.000 çift ayakkabı üretiyorlardı. Zaman geçtikçe, Adolf Dassler yeni inovasyonlar ortaya koymaya ve pratik kullanımla daha fazla ilgilenmeye başladı. Sonraki yıllarda, markasını, Puma da dahil olmak üzere, rakiplere karşı korumak için birçok patenti tescil ettirdi. Adolf sadece daha iyi bir ayakkabı yapmak için değil, aynı zamanda ağırlığı azaltmak için kendini bu işe adadı. Bunun gerçekleşmesi için, ince, güçlü ve hafif deri geliştirilmesini teşvik etti. Yeni ayakkabı modelleri önceki modellerin yarısı kadar, sadece 140 gram ağırlığa sahipti. Ayrıca spor alanı dışından da ödüller aldı.

1968’de, Meksika’daki Olimpiyat Oyunları’ndan önce, geleneksel uzun çivilerin artık uygun olmadığına çünkü yüzeye çok derinden nüfuz ettiğine karar verdi. Adidas’ın rakipleri, binlerce ince iğneli ayakkabı yaparak sorunu çözmeye çalıştı, ancak Olimpiyat Komitesi sporcuların daha yüksek yaralanma ihtimaline bağlı olarak bu tür ayakkabıları yasakladı. Adidas, plastik parçaya takılmayan ve sporcuların aşil tendonu üzerindeki gerilimi azaltmaya yardımcı olan farklı bir teknik kullanmaya başladı. Münih’deki 1972 Olimpiyat Oyunlarında, Adidas ayakkabı giyen sporcuların %80’i madalya aldı. Yıllar sonra aynı spike tenis ayakkabısı, “Originals” ayakkabı serisinin bir parçası olarak yeniden tasarlandı ve üretildi.

Üç çizgili logo, 60’lardan bu yana orijinalliğini korudu. 1972’de Münih’teki Olimpiyat Oyunları’nda Adidas, performansı simgeleyen yeni bir logo olan 3’lü yoncayı yarattı. Üç çizgi logosu 18 yıl sonra İngiliz iş adamı Peter Moore tarafından tasarlandı. Logo aslında bir dağ şeklindedir ve sporcuların hedeflerine ulaşmak için karşılaştıkları zorlukları temsil eder.

İlgili İçerik: Nike İstatistikleri 2019 [Güncel]

Adolf Dassler’den Sonra Adidas’ın Hikayesi

70’lerin başında, Adolf Dassler neslinin hayatta kalan son aile üyesi oldu. 1974’te kardeşi Rudolf vefat etti, ardından 1975’teki en büyük kardeşi Fritz vefat etti. Dassler kardeşlerin tek kız kardeşi Maria, 1958’de 64 yaşındayken öldü. Adolf Dassler ise 6 Eylül 1978’de kısa bir hastalık sürecinden sonra öldü. Aynı yıl ”National Sporting Goods Industry Hall of Fame – Ulusal Spor Malzemeleri Sanayii Onur Listesi”ne kabul edilen Amerikalı olmayan ilk kişi oldu. Ölümünden sonra, karısı Käthe Dassler, satış ve ihracatta uzun yıllara dayanan tecrübesi ile şirketin liderliğini üstlendi. Günlük 280.000’den fazla ayakkabı üretimi yapan Käthe, Adidas’ı daha da başarılı hale getirdi. Adolf’un ölümünden sonra, şirket dünyadaki en büyük spor malzemeleri üreticisi olmaya devam etti.

1980’lerde spor malzemeleri pazarında dünya çapında rekabet ortaya çıkmaya başladı. Käthe, zorlukların farkındaydı ve şirketi kaybetmekten korkuyordu. Oğlu Horst, Fransız operasyonlarını yönetiyordu. Käthe, ana şirketi yönetmesi için oğlunun Herzogenaurach’a dönmesini istedi. Horst, tüm şirketi yönetmek için uluslararası spor organizasyonlarıyla yakın bağlantı kurdu. 1984’te Käthe kalp yetmezliğinden vefat etti. Käthe’in ölümünden sonra, oğlu Horst şirketin liderliğini üstlendi. İşi başarıyla sürdürmeyi başardı, ancak 1987’de 51 yaşında beklenmedik bir şekilde öldü.

Horst ölümünden sonra, şirketin yönetimi için bir yönetici yetkilendirdi ve Adidas ilk kez Dassler ailesinin bir üyesi tarafından yönetilmedi. Adolf ve Käthe’in dört kızı zor bir kararla karşı karşıya kaldı. Şirketi Fransız iş adamı Bernard Tapie’ye satmaya karar verdiler ve Tapie %80 mülkiyet hakkı ile işi devraldı. Yeni lider, şirketi neredeyse iflas ettirdi. Adidas krize girdi, rakipler güçlendi. Amerikan pazar lideri Nike, ABD pazarında egemenliği sağladıktan sonra Avrupa’ya geçti. 1989’da Adidas, yüksek kayıplar yaşadı. 1993 yılında şirketi Robert Louis-Dreyfus satın aldı. 1995 yılında, şirketi borsaya açtı ve Adidas’ı spor endüstrisinin zirvesine geri getirdi. 2001 yılında Herbert Hainer Adidas’ın CEO’su oldu ve Erich Stammiger ile birlikte markanın benzersiz, temel ilkelerine geri dönmesi için çalıştı.

Bugün, üç şeritli her ayakkabı, Adolf’un yaratıcı, yenilikçi ruhunu ve sonsuz spor sevgisini temsil ediyor. Dünya çapında 50 binden fazla çalışanı ve milyarlarca satış geliri ile şirket, Nike’ın ardından dünyanın en büyük ikinci spor malzemeleri üreticisi.

Adidas 2016 yılında, şirket tarihinin en iyi gelirine ulaştı. Satış gelirini %18 artırarak 21 milyar doların üzerine çıktı ve 20 yıldaki en güçlü büyümeyi sağlayarak karı % 41 artırdı. 2016’da, Kasper Rørsted, kurucunun temel ilkelerine sadık kalan CEO rolünü üstlendi.

Adidas İstatistikleri 

 • Adidas 1924 yılında kuruldu.
 • Adidas’ın kurucusu: Adolf Dassler.
 • Adidas’ın CEO’su: Kasper Rørsted
 • Adidas genel merkezi: Herzogenaurach, Almanya
 • Adidas’da 57 bin kişi çalışıyor. (01.10.2018)
 • Adidas her yıl 900 milyon ürün üretiyor.
 • Adidas her yıl 400 milyon  çift ayakkabı üretiyor.
 • 1380 tane Adidas mağazası var. (01.01.2018)
 • 333 tane Reebook mağazası var. (01.01.2018)
 • Adidas’ın 2016 yıllık geliri 2015’ten bu yana %13.66 artışla 21.347 milyar dolar oldu.
 • Adidas’ın 2017 yıllık geliri, 2016’dan bu yana %12,34 artışla 23.983 milyar dolar oldu.
 • Adidas’ın 2018 yıllık geliri 25.882 milyar dolardı, 2017 yılına göre %7.92 artış oldu.
 • 30 Eylül 2019’da sona eren çeyrek dönemdeki Adidas geliri, bir önceki yılın aynı dönemine göre %4,38 artışla 7.128 milyar dolar oldu.

Adidas İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

1- Adidas’ın kurucusu kimdir?

Adidas, 1949 yılında Adolf Dassler tarafından kurulan çok uluslu bir şirkettir.

2- Adidas’ın şu an ki sahibi kimdir?

1993 yılında Adidas’ı Robert Louis-Dreyfus satın aldı. Louis-Dreyfus 4 Temmuz 2009 tarihinde öldü.

3- Adidas’ın alt markaları nelerdir?

Reebook, Yeezy.

4- Adidas logosunun (adidas işareti) anlamı nedir?

Logo aslında bir dağ şeklindedir ve sporcuların hedeflerine ulaşmak için karşılaştıkları zorlukları temsil eder.

5- Adidas’ın gerçek anlamı nedir?

Adidas’ın kurucusu Adolf Dassler’in planı markasının adını, “Ad-das” yapmaktı (adının ilk iki harfi ve soyadının ilk üç harfi). Ancak bu ismi kullanan diğer ayakkabı üreticisi nedeniyle bu isteği reddedildi. Bu yüzden “Ad-das” marka ismine “i” eklemeye karar verdi ve “Adolf Dassler Adidas Sportschuhfabrik” olarak bilinen yeni şirketini tescil etti.

6- Adidas’ın hedef kitlesi nedir?

Adidas’ın ana hedef kitlesi, herhangi bir disipline veya spora dahil olan 13-30 yaş arasındaki erkek ve kadın tüketicilerdir. Adidas’ın en güçlü tüketici pazarı, sporcu veya spor tutkusu olan 20- 29 yaş grubudur. Şirket, 14-19 yaş grubundaki yeni nesil sporcularla markasını güçlendirmeyi odak noktası haline getirmiştir.

Kaynak: primitivedomain, prezi, wikipedia

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir