7 Adımda Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Oluşturun

7 Adımda Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Oluşturun

7 Adımda Sosyal Medya Pazarlama Stratejinizi Oluşturun

Sosyal medya markanızı güçlendirmeye yarayacak ve size katkı sağlayacak en yeni üye. Bilirsiniz yeni olana daima şüphe ile yaklaşan ve gelenekselden vazgeçmek istemeyen bir toplumuz. Sosyal medyaya da bu gözle bakan ve hala bu gücü sorgulayan markalar mevcut. Gerçek ve ölçülebilir bir etkisi olması açısından, artık bu sorgulamaya bir ara verme zamanı geldi diye düşünüyorum. Zaman değişti ve endüstriler de olgunlaşma yolunda hızla ilerliyor.

BU SAHADA VAR OLMAK İSTİYORSANIZ, SAHAYA EN GÜÇLÜ TAKIMINIZLA ÇIKMAK ZORUNDASINIZ!

1- Engelleri Aşmada Sosyal Medyadan Destek Alın

Hedef, tüm pazarlama ve iş stratejilerinin olmazsa olmazıdır. Tabi hedef koyabilmeniz için öncelikle markanızın karşılaşabileceği zorlukların neler olduğunu bilmeniz gerekir.

Web sitesi trafiğiniz az mı?

Müşteri sadakatiniz düşük mü?

Marka itibarınızı yükseltmek için daha iyi bir iş yapmanız gerekiyor mu?

Ürün ve hizmetleriniz için farkındalık yaratmak istiyor musunuz?

Yukarıdaki sorular bir markanın genel sorunları olabilir, fakat akıllı bir sosyal medya pazarlama kampanyası ile bu soruların her birine çözüm bulunur.

Yaşanılan zorluklar

Düşük web site trafiği

Artık tüm dünya online. Bu nedenle bir markanın web sitesi, en önemli pazarlama araçlarından biri. Düşük bir web sitesi trafiğine sahipseniz, daha az müşteri ve daha düşük karı göz önüne alıyorsunuz demektir ki, bunu hiçbir marka istemez. Eğer bunu göze almak istemiyorsanız sosyal medya ekibiniz, web sitenize doğrudan trafik çekme hedeflerine odaklanmalıdır. Web sitenizi ve markayı konumlandırmak için sosyal medyada sunulacak faydalı içerikler ve siteye yönlendirme yaptıracak linkler, uzun vadede trafiğinizi ve gelirlerinizi artıracaktır.

Var olan müşterileri elde tutma

The Chartered Institute of Marketing’e göre, elde olan bir müşteriyi muhafaza etmek, yeni bir müşteri bulmaktan 4-10 kat arası daha maliyetli. Bu yüzden müşterilerinizi elinizde tutmak için, onlarla iyi sosyal ilişkiler kurduğunuza emin olmalı ve çevrimdışı ilişkiyi size her saniye ulaşabilecekleri çevrimiçi bir ilişkiye dönüştürmelisiniz.

Zayıf marka farkındalığı

Sosyal medya geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Ama marka mesajınızı mükemmelleştirmek yaratıcılık, beyin gücü ve zaman gerektirir. Bu yüzden otantik ve kalıcı bir marka farkındalığı yaratmak için, promosyon mesajlarının önüne geçmenizde fayda var.

*Promosyonlarla dolu içerikler yerine, anlamlı ve güçlü bir marka kişiliği oluşturmaya yönelik içeriklere odaklanmalısınız!

2- Tüm Departmanları Sosyal Medyaya Entegre Edin

Sosyal medyanın ana departmanı olarak pazarlamayı görebilirsiniz, fakat bu bakış açısı insan kaynaklarından, araştırma ve geliştirmeye tüm şirket fonksiyonlarınızda, sosyal medyanın yer almayacağı anlamına gelmiyor. Tam entegre bir sosyal medya kampanyası yaratmak, birden çok departmanı işin içine katmakla mümkün. Her departman tarafından ayrı ayrı belirlenen hedefler, markanızın ana hedefine ulaşmasında size yardımcı olacaktır.

Satış

Sosyal satış, sosyal medya pazarlamanın yükselişinden bu yana popülaritesi fazlasıyla artan bir terim. Satış fırsatları arıyorsanız, sosyal satış; ana satış hedeflerinize ulaşmanız için işletmenize yardımcı olacak yardımcılardan biri. Özellikle bu aralar Instagram, satış yapmak için biçilmiş kaftan. Hatta kobiler ve bireysel satıcılar için tam bi AVM görevi üstleniyor.

Müşteri Hizmetleri

Sosyal medya, şirketlerin mevcut müşterileri ile etkileşim sağladığı ve müşterilerin marka ile ilgili şikayetlerini iletebildiği en iyi kamusal alan. Bu yüzden eğer bu sosyal kanallar aracılığıyla sorulan sorulara yanıt vermez ya da yanıtları geciktirirseniz, itibarınıza ve müşteri ilişkilerinize zarar verebilirsiniz.

İnsan Kaynakları

Sosyal medya insan kaynakları departmanının, yetenek avı yapmak için en fazla zaman geçirdiği yerlerden biri. Bir şirkete iş başvurusu yapan insanların sosyal profilleri, gerçekte kim olduklarını yansıttığı için çok önemseniyor.

Bunun ötesinde sosyal medyada iş ilanlarınızı sergileyebilir ve şirket çalışanlarının bu ilanları kendi ağlarında paylaşmasıyla, daha kalifiye insanlara ulaşılabilirsiniz.

İş ilanlarının dışında sosyal medya, şirket kültürünüzü tüm dünyaya göstermenizi sağlayan bir vitrin. Sosyal medya sayesinde potansiyel adaylar arasından marka algısını arttırabilir, şirket içi görüntülerinizi paylaşarak, şirketiniz için çalışmanın nasıl bir değer olduğunu karşı tarafa vurgulayabilirsiniz.

Araştırma Geliştirme

Sosyal medya müşteri görüşlerini dinlemek ve anında geri bildirim almak için en kolay yollardan biri. Zaman içinde toplanan geri bildirimler sayesinde, ürün veya hizmetlerinizdeki eksikliklerin farkına varabilir ve bu boşlukların doldurulmasına katkı sağlayabilirsiniz.

Pazarlama

Pazarlama departmanı ( özellikle reklam ve halkla ilişkiler) için sosyal medya çok güçlü bir role sahip. Bunun dışında sosyal medyada  insanları markanız hakkında heyecanlandırmak için yeni yollar da mevcut.

Bir ürünü veya hizmeti tanıtacağınız zaman, bir reklam kampanyası ya da lansman yapmanız gerekir. Evet, başlangıç aşamasında geleneksel yöntemlerden yararlanabilirsiniz, fakat sosyal medya bu reklamların devamlılığının olması ve daha çok kişiye ulaşmanız açısından çok güçlü bir alan.

3- Size Değer Katan Ağlara Odaklanın

Bir sosyal ağın milyarlarca kullanıcısının olması, sizin marka hedeflerinize doğrudan katkı sağlayacağı anlamına gelmez. Bu sebeple herkesin yaptığı şeylere odaklanmak yerine, hedef kitlenize ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlayacak sosyal ağlar üzerine odaklanmayı deneyin.

Her sosyal ağın güçlü ve zayıf yönleri var. Bu nedenle sosyal medyanızı emanet ettiğiniz ajans veya sosyal medya ekibinin bu güçlü ve zayıf yönleri analiz etmesi, markanıza değer katacak ağlar üzerine odaklanması gerekir.

Facebook

Facebook, 1.23 milyar aylık aktif kullanıcı ile müşterilerinize ve potansiyel müşterilerinize ulaşmanız için markanıza geniş bir yelpazede birçok fırsat sunuyor. Facebook’un mevcut reklamları sayesinde, demografik özelliklere, lokasyona, anahtar kelimelere vb.. kriterlere göre reklamlar çıkabildiğiniz gibi, veri tabanınızda bulunan insanlara özel veya web sitenize gelen insanların Facebook’a girdiklerinde sizin reklamlarınıza ulaşabilmesini sağlayacak reklamlar da çıkabiliyorsunuz. Facebook News Feed’i, reklamları çok görünür şekilde bize sunduğu için, marka bilincini artırma ve web sitesi trafiğini yükseltmede, Facebook markanıza fazlasıyla yardımcı olacaktır.

Twitter

Her gün 500 milyon tweet atılıyor. Bu yüzden Twitter, markaların kendinden bahsettirmesi için büyük bir şans. Aslında Twitter’ı iyi bir müşteri hizmeti ve iş geliştirme kanalı olarak kullanmakta fayda var. Bu platformda memnun müşterilerden gelen mesajları paylaşabileceğiniz gibi, sorunları da kısa süre içerisinde buradan çözebilirsiniz.

Bilgilerin ışık hızı ile yayıldığı Twitter, real time marketing’in yani gerçek zamanlı pazarlamanın da en iyi yapıldığı sosyal platform olması açısından, markanıza katkı sağlaması yüksek yerlerden biri.

*Gündemin her gün farklı bir siyasi konu, futbol ve din olduğu Twitter’da, markaların çok dikkatli olması gerekiyor. Twitter’da kaş yapayım derken göz çıkaran, real time marketing yapayım derken komik duruma düşen birçok markaya tanık olduk. Bu yüzden Twitter gündemini saniye saniye takip etmenizde ve Twitter kültürünü anladığınızdan emin olduktan sonra markanızı bu platforma sokmanızda fayda var. Ya da en kolayı etliye sütlüye karışmadan sessizce köşenizde bekleyebilirsiniz. Tabi bu durumda Twitter’da olmanızın bir anlamı olmayacaktır.

LinkedIn

LinkedIn 332 binden fazla kullanıcısı olan, iş dünyasının kalbinin attığı bir sosyal ağ. Bu açıdan LinkedIn B2B markalar ve sosyal medya pazarlamacılar için inanılmaz bir platform. LinkedIn, Twitter ve Facebook gibi kullanıcıları reklamlarla yakalamaya çalışmak yerine, insanların  profesyonel bir yaklaşımla kişisel zamanlarını ayırdıkları, potansiyel müşterilerinize erişebileceğiniz ve ilişkiler kurabileceğiniz bir yer olarak, sosyal medya dünyasından adından oldukça söz ettiriyor.

Google+

Google+ organik aramalarda daha üstlere çıkmanızı sağlayan bir sosyal ağ. Her ne kadar ülkemizde yaygın olmasa da ve kapanacağı söylense de, şu an için kullanmanızda fayda var.

4- İnsalarla Bağ Kurmanızı Sağlayacak İçerikler Oluşturun

Markanız için doğru olan platformları bulduktan sonra, bu sosyal kanallar için ilgi çekici içerik oluşturmaya başlamanız gerekecek. Bu içerik ister video, ister metin isterseniz de basit bir tweet olsun, hepsi koyduğunuz hedeflerle paralel olmak zorundadır. Aşağıda bu hedefleri desteklemeniz için kullanabileceğiniz bazı içerik türleri mevcut:

Video

Sosyal ağlardaki takipçilerinizin önemsediği veya sorular sorduğu konularda, onlara video ulaşmak diğer içerik türlerine göre çok daha kolay olacaktır. Metin okumayı sevmediğimiz bir gerçek ve videoların ulaştığı insan sayısı diğer içerik türlerine oranla kat kat fazla. Her markanın amacı daha çok insana ulaşmak olduğu için içerik oluştururken video markanız için iyi bir seçenek olacaktır.

* Şirket içi, yani sahne arkası videoları insanlarla paylaşarak, insanlara şirket kültürünüzü de yansıtmayı ihmal etmeyin!

İnfografik

Çok uzun ve karmaşık verilerinizi insanlara infografikle basit şekilde servis edebilirsiniz. Her ne kadar infografik ülkemizde yurt dışındaki gibi gelişmemiş olsa da, (hala yurt dışında yapılan İngilizce infografikleri bol bol paylaşmamızdan anlaşılacağı gibi) ilgi çekici infografiklerin viral olarak yayılması diğer içerik türlerine oranla daha kolaydır.

Kılavuz

Her ne kadar okumaktan hoşlanmasakta, sektörlere yönelik ayrıntılı ve özenle yazılmış metinlere hepimiz ihtiyaç duyuyoruz. Özellikle LinkedIn bu açıdan diğer sosyal ağlara göre okuma oranının çok çok yüksek olduğu bir kitleye hitap ediyor. Bu yüzden özgün ve faydalı metinler için LinkedIn’de biraz daha fazla vakit geçirebilirsiniz.

5- İş Fırsatlarınızı Tanımlayın

Sosyal medya kanallarında her gün milyonlarca mesaj gönderiliyor, hiç şüphe yok ki bu mesajların bazıları sizin markanızın etrafında dönüyor. İşte bu yüzden sosyal medya izleme (social media monitoring), sosyal medya pazarlama stratejinizin en önemli parçalarından biri olmalıdır. Aşağıda markanız için iş fırsatları yakalayabileceğiniz,  sosyal medya izleme için bazı yollar mevcut:

Markanız hakkında konuşanlar

Markanız hakkında konuşan insanlara özel olduklarını hissettirin. Çünkü böyle hisseden insanlar, sosyal medyada markanızın sadık savunucuları haline gelir. Markanızın avukatı haline gelen insanlarla etkileşimi devam ettirdiğinizde ve onları dinlediğinizde, sosyal medyada hiçbir karşılık beklemeden sizi savunacak bir kitleniz olacaktır.

Endüstriyel şartlar

Her alanda olduğu gibi sosyal medyada da rakiplerinizi takip etmeli ve tüm eylemlerini gözden geçirmelisiniz. Bu şekilde yapılacak sıkı bir analizle endüstrinizde kullanılan hashtag’leri tespit edebilir ve ilgi çekici fikirleri harmanlayarak kullanabilirsiniz.

Rakip analizi

Sosyal medya rekabetin çok fazla olduğu bir alan. Her marka rakibini geride bırakmak için elinden geleni yapıyor. Ama siz gerçekten sosyal medya kültürüne uyum sağladıysanız ve değişimlere ayak uyduruyorsanız, sıkı bir analizle rakiplerinizin pazarlama planlarındaki eksiklikleri yakalayabilir ve ürün veya hizmet boşlukları belirleyebilirsiniz.

6- Görmezden Gelmek Yerine Etkileşim Kurun

İnsanlar paylaştığınız içeriklere yorum yaptığında, bu kişiler ile etkileşime geçmelisiniz. Evet bunu tüm markalar doğru buluyor ve bu söyleme katılıyor, ama maalesef araştırmalara gösteriyor ki markalar 6 mesajdan 5’ine geri dönmüyor. Müşterilerin sürekli göz ardı edilmesi ise tahmin edeceğiniz gibi onları alternatif markalara yönlendiriyor.

Sorulan sorulara cevap vermeyi bir yana bırakın, birçok marka yapılan eleştirileri dahi siliyor ve hatta tabir-i caizse bu eleştirileri halı altı yapıyor. Siz de bu yanlışa düşen markalardan olmak istemiyorsanız, argo veya küfürlü bir söylem olmadığı sürece olumsuz yorum yapan tüm insanlara cevap verdiğinizden emin olun.

*İtibarı inşa etmek uzun yıkmak ise kısa sürer unutmayın! (Sen Bir Markasın- Catherine Kaputa)

7- Analiz Edin ve Çabalarınızı Geliştirin

Sosyal medyada analiz yapmadan önünüzü görmeniz ve kendinize bir yol haritası çizmeniz mümkün değil. Analiz edebileceğiniz bir veri oluştuğunda, sizi takip eden insanların ne tür içeriklerden hoşlandığından tutunda hangi saat aralıklarında ve günlerde daha çok etkileşim aldığınıza kadar detaylı bir raporun elinizde bulundurun. Saat 09:00’da, 11:00’da veya 15:00’da en iyi etkileşim sağlanır söylemlerini bir kenara bırakarak, kendi kitlenizin ne zaman online olduğuna dair veriyi siz bulun. ABD verilerine dayanan ve herkesin analiz etmeden uyguladığı bu kalıpları lütfen bir kenara bırakın.

Kaynak: GIF

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir