2030’a Kadar Robotik Otomasyona Bağlı Olarak 800 Milyon İş Kaybolabilir

2030’a Kadar Robotik Otomasyona Bağlı Olarak 800 Milyon İş Kaybolabilir

McKinsey Global Institute (MGI) tarafından hazırlanan bir rapora göre, 2030 yılına kadar robotik otomasyona bağlı olarak 800 milyon iş kaybolabilir.

46 ülke ve 800 meslek üzerinde yapılan araştırma, tüm çalışma etkinliklerinin yaklaşık yarısının mevcut teknolojileri kullanarak otomatikleştirilebileceği sonucuna varıyor. Bununla birlikte, uyum süreci oranını etkileyen; teknik, ekonomik ve sosyal faktörlerden dolayı, 2030 yılına kadar kaybolacak işlerin yüzdesi çok daha düşük olacak. Bu iş kayıplarından en çok etkilenecek olanlar ise, makine operatörleri ve gıda işçileri. Doktor, avukat ve öğretmen gibi insan etkileşimi gerektiren işler daha az risk altında.

Gelişmiş ekonomiler, otomatikleştirmeye yönelik ekonomik teşvikler nedeniyle otomasyona bağlı iş kayıplarından daha fazla etkilenecek. Almanya, İtalya, Japonya, Güney Kore ve İsviçre’nin, 2030 yılında  mevcut çalışma faaliyetlerinin yaklaşık dörtte biri otomasyona bağlı olarak kaybolabilir.

MGI’ya göre, ABD’de 2030 yılında 39 ila 73 milyon arasında istihdam ortadan kaldırılabilirken, 20 milyon yerinden edilmiş işçi diğer sanayilere kolayca transfer edilebilecek.

Brezilya, Çin, Rusya, Tayland ve Türkiye gibi ülkeler ise, otomasyondan etkilenecek ülkeler listesinin ortasında yer alıyor. Kenya ise yelpazenin en alt kısmında.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir