2025 Yılında Televizyon Nasıl Görünecek?

2025 Yılında Televizyon Nasıl Görünecek?

Her gün tüm insanlığı şaşırtan teknolojik bir ürünle güne merhaba diyoruz. Bundan 10 yıl önce tahmin dahi edemeyeceğimiz ürünlerin hayatımıza girmesi, teknolojiyle iç içe yaşamak artık rutin yaşantımızın bir parçası oldu. Yeni ürünlerin yanında var olan ürünlerinde hayal edilemeyecek şekilde geliştirilmesi, televizyonun geleceği ne olacak sorusunu aklıma getirdi. Ben renksiz televizyon dönemine yetişemedim ama, renksiz televizyonlarla başladığımız bu televizyon serüveni nereye doğru gidecek çok merak ediyorum. Bu yüzden Netflix’in 2025 yılında televizyonun nasıl görüneceğiyle ilgili bulgularını sizlerle paylaşmak istedim.

Netflix gelecekte siz ne izlemek istediğinizi söylemeden, televizyonunuzun bunu sizin yerinize yapacak diyor. Bu da artık televizyonunuzda bulunan sonsuz kanal listesi yüzünden zaman kaybetmeyeceğiniz anlamına geliyor.

48 Milyon Tv Kanalı Olacak

İnsanlar kimi zaman oturup film izlemek ister, kimi zaman çizgi film, kimi zamanda belgesel. Bu istekler insanların günlük modlarına göre değişir. Bu yüzden kanalların hiçbiri insanlara tam olarak hizmet edemez. Hunt’a göre bu durum internet TV ile değişecek. Netflix kişiselleştirilmiş teknolojiler sayesinde daha siz ne izlemek istediğinizi söylemeden, bunu sizin yerinize yapacak.

Netflix ürün yöneticisi Neil Hunt “Ben bu kehanetin mümkün olacağını düşünüyorum. Biz bu şartların oluşması için çok uzun bir yol kat ettik ve hala da ediyoruz. Netflix bu kişiselleştirilmiş teknoloji altyapısını oluşturmak için çok fazla zaman ve enerji harcıyor.“ diyor.

Herkes akıllı TV’ye sahip olacak

Hunt, 2014 yılında yaklaşık 100 milyon internet bağlantılı TV satıldığını belirtti ve üç evden birinde bu TV’lerden bulunduğunu söyledi. 2025 yılında ise, her evde bir akıllı TV bulunacağı tahmininde bulundu.

Bu durumun Netflix gibi internet TV sağlayıcılarını ve Google, Apple, Samsung ve Sony gibi TV üreticilerini teknolojik bir yarışa götüreceğini düşünüyorum. Bu yarış çok daha kaliteli ürünlerin ortaya çıkmasını sağlayacağı için, bu işten yine tüketiciler olarak en karlı biz çıkacağız diye düşünüyorum.

Bu durum elbette akıllı televizyonlar için geliştirilen uygulamaların da zenginleşerek artacağı anlamına geliyor. Bugün ağırlıklı olarak akıllı telefon ve tabletlerimiz yönelik geliştirilen uygulamaların akıllı televizyon platformuna taşındıklarını ve sonrasında sadece bu platforma özel yeni uygulamaların geliştirileceğini göreceğiz. Sadece akıllı televizyonlara özel uygulama mağazalarının sayısının artmasına ve içeriklerinin zenginleştiğine tanıklık edeceğiz.

Reklam sektörünün tüm ekonomisi değişecek

Netflix reklam verenler olmadan da TV’de büyük işler yapılabileceğini kanıtladı. İnternet TV’nin çoğalmasıyla birlikte, geleneksel ticari işlere bir son verileceğini söyleyen Hunt, gelecek 10 yılda reklam sektörünün tüm ekonomisi değişeceğini belirtti ve firmaların reklamlarını yayınlamak için başka yollar bulmak zorunda kalacağını dile getirdi.

Hunt’a göre bu konuyla ilgili başka bir olasılık daha var. Kişiselleştirilmiş teknoloji sayesinde internet TV sağlayıcıları hedef kitlelere göre reklam gösterecek. Bu da reklam verenlerin istediği kitleye ulaşacağı ve tüketicinin daha az reklam göreceği bir dünyaya kavuşacağımız anlamına geliyor.

Hollywood’a yaratıcı özgürlük gelecek

Hunt, “Neftlix’in geniş kitaplığında asla izlemeyeceğiniz ve izlemek istemeyeceğiniz birçok şey olduğunu biliyoruz.” diye konuşuyor fakat şirket olarak durumu böyle değerlendirmediklerini de ekliyor: “Bize göre kötü film veya şov yok. Çünkü ufak çaplı da olsa her filmin ya da her şovun bir izleyici kitlesi bulunuyor. Netflix’in kişiselleştirilmiş teknolojisiyle bu kitle daha çok içeriğe sahip olacak. Bireyselleşmiş izleyicilere birçok olanak sağlayacak bir dağıtım kanalı geliştireceğiz. Bu sayede film yapımcıları ve aktörler insanlara daha yaratıcı şeyler sunabilecek. Normal izlediğiniz kanallarda asla olmayacak filmler, belgeseller ve şovlar bu platformda bulunacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir