12 Adımda İletişim Planı Nasıl Hazırlanır?

12 Adımda İletişim Planı Nasıl Hazırlanır?

Biliyorum başlık bile sizi korkuttu. 12 adım… 12… 12… Tekrar tekrar başlığı okumayın. 🙂 Çünkü korkulacak bir durum yok. Sadece bayağı uzun bir yazı olacak, bunu bilin. 🙂 12 adımda kelimesinin hakkını vereceğim. Çünkü bayağı konuyu sıfırdan ele alıp, sonuca gideceğiz.

Bu yazı sayesinde neler öğreneceksiniz:

 • Bir iletişim stratejisine sahip olmanın önemi. (İletişim stratejisi nasıl belirlenir?)
 • Bu planın etkili bir şekilde nasıl uygulanacağı.

Hepsinden önemlisi, iletişim planınızı hızlı bir şekilde uygulamaya koymanıza başlamak için gerekli olan birçok bağlantı bu yazıda hizmetinize sunulacak. 🙂

İletişim Planı Nedir?

Bu sorunun cevabı çok kolay gibi görünüyor biliyorum. İletişim işte diyorsunuz içinizden… Ama tanımlamaya gelince sıkıntılar oluşabiliyor. Bu belirsizliği ortadan kaldırmak ve iletişim planı tanımını oluşturmak için bir dakikanızı alayım… 🙂

İletişim planı, belirlenen hedefler ve amaçlar doğrultusunda, kitlelere stratejik mesajlar sunmaya yönelik uçtan uca bir plandır.

Hangi hedef kitleye ulaşmaya çalışıyorsunuz?
Hedef kitlenize vermek istediğiniz mesaj nedir?
Onlara nasıl ulaşacaksınız?

Bu sorular, taslağını oluşturduğunuz bir planın netleşmesine yardımcı olabilecek, aslında karmaşık cevapları olan basit sorular.

İletişim Planını Kimler Kullanır?

Her türlü farklı organizasyon gerçek bir iletişim stratejisinden faydalanabilir.

Şirket içi pazarlama ekipleri. KOBİ’lerden büyük işletmelere kadar.
Ajanslar. Hem ajans hem de müşterileri için.
Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar. Uygun maliyetli sosyal medya ve halkla ilişkiler stratejilerinin planlanması için.
Pazarlama ve iletişim danışmanları. Müşterileriyle çalışmak için.

Etkili Bir İletişim Stratejisi Nasıldır?

Bir iletişim planının karmaşık olması gerekmez. On iki adım diyerek baştan her şeyi karmaşık gösterdim ama şimdi ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz. 🙂 Kurumsal iletişim stratejisi nasıl hazırlanır, hemen bir göz atalım.

Adım 1: Kim olduğunuzu Özetleyen Bir Marka İfadesi Geliştirin

Öncelikle kim olduğunuzu ve ulaşmak istediğiniz kitlelere nasıl hizmet ettiğinizi anlamanız gerekiyor. Bunu özetlemenin en kolay yolu, bir marka ifadesi (veya bir marka tanımı) oluşturmaktan geçiyor.

Örnek vermek gerekirse;

Nike: Dünyadaki her sporcuya ilham ve yenilik getirmek.

Adım 2: Eşsiz Satış Teklifinizi Belirleyin (USP)

**Unique Selling Proposition (ya da kısa haliyle USP), 1940’lı yıllarda Rosser Reeves tarafından ortaya atılan bir pazarlama terimidir.

Etkili iletişim kurmak için, eşsiz satış teklifinizi (USP) bilmeniz gerekir.

USP’yi Marketing Donut aşağıdaki gibi tanımlamış.

USP; işinizi ve ürün ya da hizmetlerinizi farklı kılan şeydir. Daha yüksek kalite, düşük fiyat, daha iyi bir müşteri deneyimi ya da yeni bir teknolojik yenilik… Pazarda başka hiç kimsenin yapmadığı şeyleri teklif etmelisiniz.

Bunu yapamıyorsanız, potansiyel müşterilerinizi rakipleriniz yerine sizden almaya ikna etmek çok zor. Kusura bakmayın, durum böyle. 🙂

Adım 3: İş Hedeflerinizi Belirleyin

İletişim planındaki bir sonraki adım, iş hedeflerini belirlemek. İş hedeflerini, şirketin veya kuruluşun başarılı olması için ulaşması gereken hedefler şeklinde tanımlayabiliriz. İletişim ekibinizin belirlediği her hedef, bu hedeflere katkıda bulunmalı. Üzgünüm, neyi amaçladığınız bilmiyorsanız, hedeflerinizi ıskalamaya hazır olabilirsiniz. 🙂

Adım 4: Hedef Kitlenizi Belirleyin ve Geliştirin

4. adımda, hedef kitlenizi ya da kitlelerinizi bulmanız gerekiyor. Bu kitle, işletmenizin ulaşmaya çalıştığı insanlar. Bu nedenle, onların kim olduğunu ve onları nelerin harekete geçireceğiniz tanımlamanız gerekli. Çünkü ancak bu sayede onlarla bağlantı kuracak mesajlar oluşturabilirsiniz.

Hedef Kitlenizi Belirleyin

Hedef kitleniz, ürününüzü veya hizmetinizi satın alma olasılığı en yüksek olan grup. Bu yüzden hedef kitlenizi geliştirmeye başlamadan önce, hedef kitlenizi tanımlamanız gerekiyor.

Hedef kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinmenin birkaç yolu var:

 • Mevcut müşterileriniz hakkında daha fazla bilgi edinin. Kitlenizden veri toplamak için SurveyMonkey veya Google Forms gibi araçları kullanmayı deneyin. Aradığınız bilgileri toplamak için demografik sorular sorun.
 • Web sitenizi kimlerin ziyaret ettiği hakkında daha fazla bilgi edinmek için Google Analytics kullanın.
 • Kimlerin ilgisini çektiğini görmek için rakiplerinizin sosyal medya takipçilerinde arama yapın (ve bunu kendi takipçilerinizle karşılaştırın).

Verileri topladıktan sonra, kitleniz hakkında bir veya iki cümle açıklama oluşturun.

Örnek vermek gerekirse; hedef kitlemiz, üniversite mezunu ilk işine yeni başlamış, 22 ila 28 yaşındaki profesyonellerden oluşmaktadır.

Adım 5: Diğer Kilit Noktaları da Belirleyin

Müşteriler dışındaki kişiler ve kuruluşlarla da iletişim kurmanız gerekebilir. Peki kim bu kişiler? Aşağıda bazı örnekleri bulabilirsiniz.

 • Medya. Haber kaynakları ve bloglar (ve tabii ki onlar için çalışan editör ve yazarlar).
 • Devlet kurumları. Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve devlet kurumları.
 • Diğer organizasyonlar. Şirketler veya organizasyonlarla partnerliğiniz var mı?

Bu aşamada derinlemesine araştırmaya gerek yok. Sadece amaçlarınız için iletişim stratejinizde bulunması gereken her olası hedef kitleye dikkat etmeniz gerekiyor.

Adım 6: İnsanların Hakkınızda Bilmesi Gerekenleri Belirleyin

Şimdiye dek kim olduğunuz, sizi benzersiz kılan şeyler, markanız veya kuruluşunuzla kimin etkileşime girdiği gibi konulara baktık. Bir sonraki adımımız, markanızın iletişim kurmasını sağlayacak mesajları belirleyerek, şirketinizi ve hedef kitlenizi birbirine bağlamak.

Buradaki asıl soru: Hikayeniz ne?

Çünkü hikayeniz sizi anlatır. Sizi ilginç yapan şeyi, dünyaya hangi değerileri sunduğunuzu anlatır. Oluşturduğunuz mesajlar bunları kapsamalıdır.

 • Kuruluşunuz hakkında insanların bilmesi gereken en önemli şeyler nelerdir?
 • Mücadele etmeniz gereken bazı yaygın yanlış anlamalar var mı, varsa nedir?

Pazarlama ve iletişimde yaptığınız her şeyin, bu iki maddeden birine bağlanmasına özen gösterin.

İlgili İçerik: Pazar Araştırması Nasıl Yapılır? Pazar Araştırması Yöntemleri Nelerdir?

Adım 7: Kanallarınızı Belirleyin

İletişim planı sürecinizde bir sonraki adımmız, mesajınızı paylaşacağınız kanalları seçmek.

Şirket Blogu

Express Writers‘a göre, blogunuzu web sitenizin önemli bir parçası olarak kullanmak, arama motorundaki sıralamalarınızı % 434 oranında artırma şansı yakalamanıza olanak sağlıyor.

Blog’umuzda neler paylaşabiliriz?

 • Şirket haber ve etkinlikleri.
 • ‘Nasıl yapılır?’ içeriği.
 • Ürün güncellemeleri hakkında bilgi paylaşımı.

Eposta Pazarlama

Dikkate alınması gereken ikinci bir kanal seçeneği e-posta’dır. Imagination’a göre, e-postalara harcanan her 1 dolar için 38 dolar geri kazanım oluşuyor.. Bu da % 3,800 yatırım getirisi anlamına geliyor.

Gönderebileceğiniz bazı yaygın e-posta türleri aşağıdaki gibidir:

 • E-posta Bültenleri: Kitlenizi en son içerik ve haberlerinizle güncel tutmanızı sağlar.
 • Satış Teklifleri: Müşterilerinizi sizden bir şeyler almaya ikna edecek sınırlı süreli bir teklifiniz var mı? Eğer varsa, onları satın almaya teşvik edecek bir e-posta ile bunu bilmelerini sağlayın.
 • Sosyal Yardım: PR amaçlı.

Sosyal Medya

Sosyal medyayı kullanmaya karar verirseniz, amaçlarınız için en iyi kanalları kullandığınızdan emin olun. Ağlarınızı hedef kitlenizin en aktif olacağı yere göre seçebilirsiniz.

SMS Pazarlama

SMS pazarlama, hedef kitlenizle doğrudan bağlantı kurmanın harika bir yolu. Etkinlik hatırlatma, satış duyurusu ve indirim teklifleri için bu kanalı kullanabilirsiniz.

Medya İlişkileri

Medya ilişkileri, herhangi bir iletişim stratejisinin çekirdeği. Alanınızı kimin kapsadığı, hangi yazar ve editörlerle ilişki kurmanız gerektiği, onların ilgisini nasıl çekeceğiniz… PR’dır bu PR. 🙂

Diğer Materyaller

Buna basılı broşürler, mağaza içi tabelalar, doğrudan posta ve hedef kitlenize veya potansiyel müşterilerinize sağlayabileceğiniz diğer materyaller dahil olabilir.

Geleneksel Reklamcılık

Basılı yayın ve televizyon reklamları ölmedi. Modern pazarlama gittikçe dijitalleşirken, insanlar daha az TV seyretmiyor. (TV gittikçe daha dijital hale geliyor, ne demek istediğimizi biliyorsunuz) Yazılı medya ise niş bir ürün olarak yeniden canlanmanın tadını çıkarıyor.

Adım 8: Bir Mesajlaşma Matrisi Planlayın

Şimdi… Önceki adımlarda çalıştığımız şeyleri birleşik bir mesajlaşma matrisinde bir araya getirme zamanı. Ana hatlar aşağıdaki gibi olacak.

 • Marka İfadesi: Hangi değeri sağlıyorsunuz?
 • Hedef Kitle: Bu değerden kim yararlanıyor?
 • Temel Problem ya da Sorun: Hedef kitlenizdekilerin her biri için hangi sorunları çözüyorsunuz?
 • Kilit Mesajlar: Bu değeri nasıl iletiyorsunuz?

Hedef kitlelerinizin her birine ulaşmak için gereken mesajlar büyük ölçüde farklı olabilir. Bu kitlelere ulaşmanın en iyi yolları da farklı olabilir. Bu matris, eşlenen mesajlarla net bir iletişim stratejisine sahip olmanın devreye girdiği yer.

Adım 9: Önemli Etkinlik ve Kampanyalarınızı Belirleyin

İletişim planının bir diğer kritik bölümü de, ekibin yıl boyunca takip etmesi gereken önemli günleri belirlemek olacak. Bu etkinliklerin her biri için kampanya planlarını biçimlendirmek de bu adımın bir parçası…

Şimdiden gelecek yıl için takviminize bir göz atabilirsiniz.

 • Sevgililer Günü
 • Kadınlar Günü
 • 23 Nisan Çocuk Bayramı
 • Anneler Günü
 • İşçi Bayramı
 • 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
 • Babalar Günü
 • Ramazan Bayramı
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • Kurban Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 10 Kasım Atatürk’ü Anma
 • 24 Kasım Öğretmenler Günü
 • Yeni Yıl

Dikkate alınması gereken diğer bazı durumlar aşağıdaki gibi olabilir:

 • Mevsimsel satış döngüleri.
 • Sektörünüzdeki önemli etkinlikler ve konferanslar.
 • Yıllık bağış toplama faaliyetleri.

Ortlama olarak her sene olan şeyleri planlamak ve yürütmek için hazırlıklı olun.

Adım 10: İletişim Hedeflerinizi Belirleyin

İletişim planı sürecindeki bir sonraki adım, iletişim ekibinin ulaşması gereken hedefleri belirleme.

Bu hedefler, daha önce tanımladığınız iş hedefleriyle ilişkili olmalı.

Örneğin, iş hedefinizin hayırsever bağışlarını % 50 oranında artırmak olduğunu varsayalım. Kayıt sayısını geçen yıla göre % 75 artırmak, ekibiniz için bir iletişim hedefi olabilir.

HEDEFİNİZ aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır.

 • Özel
 • Ölçülebilir.
 • Uygulanması Mümkün
 • Konuyla İlgili
 • Zamana Bağlı

Örnek:

** İletişim ekibimiz, Aralık 2020’ye kadar her üç ayda bir 5.000 kayıt hedefine ulaşacak.

Hedeflerinize ulaştığınızda, hangi ölçümleri izleyeceğinizi belirlemeniz gerekir. Metrikler, hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı gösteren veri noktalarıdır.

Adım 11: Pazarlama Takviminizdeki İçeriği ve Kampanyaları Planlayın

İletişim stratejinizi bir pazarlama takvimi ile düzenleyin ve uygulayın. Bu, son teslim tarihlerinin görülmesini kolaylaştıracak, ekibin ne yaptığı konusunda görünürlük sağlayacak ve ekibin ne yapılması gerektiğini anlamasını sağlayacak.

Adım 12: Etkilerinizi Ölçün

İletişim planınızın her bir bileşenini ölçmek, çabalarınızı anlamak için çok önemli. Bunu nasıl yaptığınız kullandığınız kanallara ve taktiklere göre değişecek olsa da, genel olarak, güçlü bir iletişim planı yaptığınız tüm işlerin başarılı olup olmadığını görmeniz açısından gereklidir.

İşte bu kadar. Oku oku bitmedi dimi? Ama umarım işinize yaramıştır. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir